Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.3.2019

Deník jako umění: Jiří Kolář a jeho Deník 1968

Jiří Kolář byl zásadní postavou české umělecké avantgardy. Uznávaný básník, spisovatel a mecenáš samizdatové literatury se k zachycení osudového roku 1968 rozhodl využít techniku koláže. Jeho výtvarné dílo zrcadlí události Pražského jara a následnou okupaci sovětskými vojsky v sérii mnohavrstevných koláží textů, novinových výstřižků, kreseb, letáků a jiných materiálů, které byly zrovna po ruce. Nejen o tom promluví kurátorka a umělkyně Milena Kalinovská.

25.1.2019    |    31.3.2019

Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent

Nová výstava v galerii Vitrínka zachycuje portréty jednadvaceti žen, které se neváhaly postavit komunistickému režimu v Československu 70. a 80. let, a také způsoby, jakými se ženy zapojovaly do různých proudů politického a kulturního odboje. Připomeňme si 42. výročí Charty 77, která vyzývala československou vládu k dodržování mezinárodních lidských práv, k nimž se zavázala podpisem Závěrečného aktu v Helsinkách roku 1975.

9.2.2019    |    30.3.2019

Book of Changes by Kamila Ženatá

*** Video-instalace v Beverley Art Gallery *** Kamila Ženatá je mezinárodně uznávaná česká umělkyně zabývající se multimediální tvorbou, která ve svých dílech vychází z vlastních bohatých zkušeností s arteterapií. Tato výstava vzdává hold stejnojmenné „Knize proměn“, starověké literární sbírce čínské moudrosti. Od dob, kdy se její vliv rozšířil i do západních kultur, zanechala „Kniha proměn“ výraznou stopu v novodobé filosofii, literatuře a umění. Kamila Ženatá vytvořila sérii videí oslavujících přírodní živly, které se v originální Knize objevují jako symboly. Projekce všech osmi videí probíhají současně, což umožňuje jejich vzájemné působení na všechny lidské smysly. Výstava byla vytvořena ve spolupráci s berlínskou galerií Hošek Contemporary za podpory Českého centra v Londýně.

6.4.2019    |    7.4.2019

Olga Stehlíková na Evropském festivalu poezie

Česká básnířka, editorka a literární kritička Olga Stehlíková se představí na evropském festivalu poezie, kterého se každoročně účastní na sedmdesát nejoriginálnějších avantgardních básníků Evropy. Londýn, Norwich, Manchester a Dublin budou během dvou dubnových festivalových týdnů hostit dohromady devět akcí.

31.3.2019

Cena Susanny Roth - výzva k účasti na 5. ročníku soutěže

Česká centra (dále „ČC“) a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně (dále „ČLC“), vyhlašují 5. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (dále jen „soutěž“) určené začínajícím zahraničním překladatelům z českého jazyka do 40 let za nejlepší překladový text prozaického díla současného českého autora.

Kalendář

nejbližší akce

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

20. 05. 2017

Journey to the Interior

20. - 21. května 2017, Dissenters' Gallery, Londýn. Foto: České centrum Londýn

10. 05. 2017

Evropská noc literatury s A. L. Kennedyovou

10. května 2017, Britiská knihovna. Londýn. Foto: Jolly Thompson

Videa

Video placehodler

Všechno bude

Příjemně nesentimentální a veselá road movie napříč českou krajinou o dvou dospívajících chlapcích na útěku z domova v ukradeném Audi.