Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.6.2016

Karel IV.: Architektonické dědictví a moderní urbanismus

Praha, považovaná za nejvíce středověké z evropských hlavních měst, vděčí za zbudování svého Nového Města, největšího projektu územního plánování v období středověku, jednomu z prvních vizionářských “developerů”, králi Karlu IV. Jaké mezinárodní vlivy se skrývaly za jeho skvělým prostorovým konceptem, který Prahu připravil na požadavky 21. století? Co je podstatou udržitelného městského prostoru? Jak může dědictví přispět k obnově, podpořit současné podnikání, zapojit a přinášet prospěch komunitám?

11.6.2016

Boys Who Like To Play With Dolls

Boys Who Like To Play With Dolls choreografů Terezy Ondrové a Peter Šavela se představí na The Light | Intercontinental Drifts, pravidelném měsíčním programu (únor až červenec 2016) setkání špičkových britských a evropských choreografů. Jde o večery nových pohybů, nových vln a nového choreografického terénu.

10.6.2016    |    15.6.2016

Příběhy z Ostravy – od průmyslu ke kultuře

Průmysl v Evropě upadá a dřívější chlouby země, jako například dnes již zavřené železárny v Dolních Vítkovicích, mají dvě možnosti: demolici či přeměnu na zábavní park. Dva studenti ze z londýnské Architectural Association, Veronika Janovcová a Timothy O’Hare, odhalují formou rozhovorů vrstvy nostalgie a romantiky kolem bývalého závodu a zobrazují společenské a politické síly, které stojí za přeměnou místa Evropského kulturního dědictví na vzdělávací a kulturní centrum. Vedle výsledného patnáctiminutového filmu D.O.V, bude v AA Gallery rovněž probíhat výstava Case Study Ostrava ostravského fotografa Viktora Koláře.

17.6.2016

Bonus a Mary C + DJ Gadjo a Mário Bihari

Hip hop umělci Bonus a Mary C a DJ Gadjo.cz s Máriem Bihárim jsou dobře zavedenými umělci na české hudební scéně. Přidejte se k nim na jednu noc hudby, v rámci programu kolem fotbalového mistrovství světa.

9.6.2016

Překladatelský pitch - nové literární hlasy s PEN Presents

Překladatelský pitch je zpět! Šest překladatelů změří své síly při veřejném čtení potencialních bestsellerů ze starého kontinentu před živým publikem a porotou složenou z předních nakladatelů, jako je Max Porter z nakladatelství Granta/Portobello, Meike Ziervogel zastupující Peirene Press a Stefan Tobler z nakladatelství And Other Stories. Tato blesková prezentace současné evropské tvorby představí ty nejzajímavější knihy z Itálie, Holandska, Španělska, Německa, Turecka a Francie, jež čekají na svůj překlad do angličtiny. Kompletni seznam knih a překladatelů bude zveřejněn 13. dubna v rámci knižního veletrhu London Book Fair.

27.4.2016    |    19.5.2016

Projekt Poeziomat

Na čtyři týdny se piaza British Library stane domovem Poeziomatu. Jedná se o novou zvukovou instalaci pro veřejnost, která byla vytvořena v Praze a která představuje výběr básní ze 30 různých evropských zemí jak v originálním jazyce, tak i v anglické překladu. Česká republika je zastoupena básní Ondřeje Buddeuse „Je mi 35“. Nepromarněte příležitost prozkoumat bohatost a rozmanitost mluveného slova různých koutů Evropy ještě než se instalace vydá na tour po dalších festivalech napříč zemí (včetně Brightonu, Birminghamu, Ledbury či Durhamu).

Kalendář

Kalendář

Česká centra

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

26. 04. 2016

Jiří Kovanda v Pump House Gallery - zahájení výstavy

19. dubna 2016; Pump House Gallery, Londýn

26. 04. 2016

Křest knihy Kde život náš je v půli se svou poutí

14. dubna 2016, Waterstones Londýn - Piccadilly

08. 04. 2016

The Games Europe Plays

Interaktivní a hravá expozice The Games Europe Plays ve Finském institutu (2. – 4. dubna) představila nezávislé a nevšední digitální hry pro mladé hráče i celé rodiny. V rámci akce se představily hry z Finska (Gigglebug), Švédska (Toca Boca), Dánska a Velké Británie (Tine Bech) a České repuliky (Amanita). První ze série tří výstav pořádaných tento rok organizací EUNIC se zaměřila na hry pro děti věnující se tématům jako vzdělávání pomocí hry, identita či schopnosti důležité pro budoucnost. The Games Europe Plays bude ještě tento rok pokračovat v létě na University of Greenwich a během festivalu FutureFest v září.

07. 04. 2016

Pražské jaro

Při příležitosti 71. výročí hudebního festivalu Pražské jaro proběhla 30.3. tisková konference v St Martin-in-the-Fields a koncert Tiburtina Ensemble v prostorách rezidence velvyslance. Tiburtina Ensemble je ženský vokální soubor, který se zaměřuje zejména na interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a soudobé hudby.

Videa

Video placehodler