Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.12.2018    |    27.1.2019

Slabost pro rozinky: Filmy a archiv Ester Krumbachové

Ester Krumbachová patří k nejvýznamnějším osobnostem české nové vlny 60. let minulého století. Jako kostýmní návrhářka, scénografka, scénáristka, autorka textů a režisérka se významně podílela na filmech například O slavnosti a hostech, Sedmikrásky, Valerie a týden divů, Kladivo na čarodějnice a Vražda Ing. Čerta. V době normalizace byla Krumbachová spolu s mnoha dalšími českými umělci prakticky umlčena a neoficiálně zakázána a byl jí znemožněn přístup do Barrandovských filmových studií.

24.1.2019

Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent

Večer věnovaný ženám, jež byly aktivními členkami Charty 77 za dob komunistického režimu v Československu 70. a 80. let. Hosty večera budou kromě socioložky a odbornice na genderová studia Marcely Linkové a novinářky Nadi Strakové také bývalá disidentka Kamila Bendová a DJ a spisovatel Tobiáš Jirous. Tématem bude nedávná publikace Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent (eds. Linková & Straková, 2017) a způsoby, jakými se ženy zapojovaly do různých proudů politického a kulturního odboje.

31.3.2019

Cena Susanny Roth - výzva k účasti na 5. ročníku soutěže

Česká centra (dále „ČC“) a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně (dále „ČLC“), vyhlašují 5. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth (dále jen „soutěž“) určené začínajícím zahraničním překladatelům z českého jazyka do 40 let za nejlepší překladový text prozaického díla současného českého autora.

5.11.2018    |    15.5.2019

Spotlights: Markéta Luskačová

Uznávaná česká fotografka Markéta Luskačová představí v galerii Tate Britain stručné ohlédnutí za svou prací. Je první českou umělkyní prezentovanou v rámci pravidelně obměňované expozici Spotlights, kde vystaví přes šedesát fotografií zachycujících pět desetiletí, během kterých fotografovala denní život v Československu a ve Velké Británii.

9.12.2018    |    13.1.2019

From Prague with Love: Mladá česká móda

Může být móda uměním? Je v tak nablýskaném tvůrčím odvětví zaměřeném především na obchod prostor pro skutečný umělecký záměr a nové radikální nápady? Práce studentů Liběny Rochové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze dokazuje, že může. Tito nesmírně nadaní mladí návrháři nás baví a zároveň zcela boří naše očekávání toho, jaký může mít samotné oblečení vlastně význam a jaké může mít design formy. Nejen že mají nápady, ale také jsou dostatečně zruční na to, aby je dokázali zrealizovat. Výstava předvede nové kolekce Michaely Čapkové, Antoníny Záblotské, Zoltána Tótha, Agáty Seehákové, Barbory Procházkové, Aleše Hnátka, Terezy Kanyzové a Eduarda Ganoczyho, které se inspirovaly českým kulturním dědictvím.

Kalendář

nejbližší akce

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

20. 05. 2017

Journey to the Interior

20. - 21. května 2017, Dissenters' Gallery, Londýn. Foto: České centrum Londýn

10. 05. 2017

Evropská noc literatury s A. L. Kennedyovou

10. května 2017, Britiská knihovna. Londýn. Foto: Jolly Thompson

Videa

Video placehodler

Všechno bude

Příjemně nesentimentální a veselá road movie napříč českou krajinou o dvou dospívajících chlapcích na útěku z domova v ukradeném Audi.