Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.11.2016    |    7.11.2016

Dejvické divadlo v Londýně

Dejvické divadlo bude zahajovat 20. ročník festivalu Made in Prague, který pořádá České centrum Londýn. Vůbec poprvé se na Britských ostrovech představí nejžádanější česká divadelní scéna současnosti a v divadle Greenwood Theatre uvede od 5. do 7. listopadu hned tři představení, Teremin, Ucpanej systém a Zimní pohádku. Jde o průřez tvorbou divadla, kdy bude uvedena hra nejstarší, hra nejžádanější a také hra nejnovější. Vedle divadelních her uspořádá divadlo workshop ve hře na hudební nástroj Teremin a také vystaví plakáty svých divadelních inscenací. Divadlo se pravidelně prezentuje v zahraničí, výjezd do Velké Británie bude předvojem oslav 25. výročí divadla v roce 2017. A možná přijde i Irvine Welsh!

16.10.2016    |    31.10.2016

Petr Kolečko: Poker Face

2011. Hráčka pokeru Jana žije v luxusním bytě v Praze a usilovně se snaží najít cestu ke své idealistické dceři Pavlíně. V osmdesátém devátém Jana plná nadšení a mládí prožívala Sametovou revoluci a setkání s aktivisty, z nichž jedno skončilo pozdním nočním nezřízeným večírkem s hlavními disidenty. Jak se z idealistky stala cynikem? Jak důležitým faktorem byla smrt jejího otce, který dřív pracoval na nigerijských ropných vrtech? Je možné, že otcem Pavlíny byl Havel? Ve hře Poker face se prolíná drama s černou komedií v obraze třech generací na pozadí radikálních změn ve střední Evropě. Premiéra této hry Petra Kolečka, která nutí k zamyšlení, ve Spojeném království v novém anglickém překladu Evy Daničkové.

8.11.2016

Eva Nová + diskuze s režisérem Marko Škopem a herečkou Emílií Vášáryovou

Bývalá herecká hvězda Eva Nová, opouští již potřetí protialkoholní léčebnu. Je odhodlaná začít nový život, znovu nastartovat kariéru a usmířit se se svým odcizeným synem Doďou, kterého vychovala její starší sestra, když jej Eva opustila pro kariéru a milence. Eva, zarputile věřící ve druhé šance, se na své cestě potýká s dlouhá léta hromaděnou záští a vztekem. Film je vřelým dramatem s vynikajícím výkonem jedné z předních slovenských hereček Emílie Vašáryové v hlavní roli.

10.11.2016

Země v pohybu: Filmy z Barmy

Večer věnovaný nedávným sociálním, politickým a kulturním změnám v Barmě očima mladých filmařů. Svobodné volby, rovnost pohlaví a boj s chudobou jsou opakujícími se tématy ve výběru krátkých filmů, který sestavil Igor Blaževič, myslitel, politický aktivista a zakladatel festivalu Jeden svět. Po promítání filmů bude následovat diskuze s barmskými filmaři a odborníky, jejímž tématem bude hodnocením filmů z hlediska paralel mezi Barmou a Českou republikou, přičemž se dotkne i přátelství Václava Havla s Aung San Suu Kyi a přínosu českých filmařů barmským dokumentaristům.

11.11.2016

Já, Olga Hepnarová + debata s režisérem T. Weinrebem a herečkou M. Olszanskou

Černobílý film Já, Olga, odehrávající se v sedmdesátých letech v Praze, byl prvním filmem sekce Panorama letošního Berminale. Zakládá se na skutečných událostech a je příběhem velice komplikované ženy, která nemohla nikam zapadnout, ani si najít své místo ve společnosti. Té se ve svých 22 letech pomstila, když zabila osm osob a stala se masovou vražedkyní. Za svůj čin byla potrestána trestem smrti a stala se poslední veřejně popravenou ženou v Československu. Byla Olga zrůdou či obětí? Po britské premiéře půjde film od 18. listopadu do britských kin.

5.11.2016

Erotikon s živým doprovodem v podání Lydie Kaviny (teremin) a Thomase Anga (klavír)

Tento milník české kinematografie zkoumá následky milostného vzplanutí mezi pražským donchuánem a dcerou venkovského přednosty stanice, která otěhotní. Ačkoliv se dívka poté, co ji záletník opustí, provdá se za jiného, neustále sní o vášni prožité s bývalým milencem. Film Erotikon, zrestaurovaný Českým národním filmovým archivem, byl předchůdcem legendární Extase Gustava Machatého a značí přelom v historii evropského němého filmu.

Kalendář

Kalendář

ČESKÁ CENTRA

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

25. 06. 2016

Mallory a beseda s režisérkou Helenou Třeštíkovou na Open City Docs Fest

25. června 2016, Picturehouse Central, Londýn

25. 06. 2016

Barbora Kleinhamplová v Gasworks Summer Open Studios

Barbora Kleinhamplová: Hand over Heels. Open Studio, Gasworks, Londýn, 2016. Foto: Barbora Kleinhamplová.

17. 06. 2016

Bonus a Mary C + DJ Gadjo a Mario Bihari v Richmixu

17. června 2016, Richmix, Londýn

14. 06. 2016

Eva Jiřička: I'll try to repeat after you

14. června 2016, The Performance Studios, The NINES, Peckham, Londýn. Fotografie: Tinatin Shaburishvili.

Videa

Video placehodler