Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.1.2020

Havana + diskuse s režisérkou Janou Bokovou a producentem a moderátorem BBC Alanem Yentobem

Tento neobyčejný dokument zachycující život na Kubě zahajují amatérské záběry (natočené na 16mm film) z vítězné revoluce Fidela Castra z roku 1959. Očima exulantského kubánského básníka Reinalda Areny a především kubánských obyvatel, kteří uprostřed zničených havanských krás hovoří o svých domovech, svém městě a zemi, sleduje přerod předrevoluční Kuby v nestálost té Castrovy v roce 1989. Havana posloužila i jako přímá inspirace Julianu Schnabelovi při natáčení jeho filmu Než se setmí. Působivé a nezapomenutelné obrazy podtrhuje čtená poezie předních autorů a příběhy umělců i obyčejných Kubánců všech generací, například postarší dámy, která propadla podlahou svého zchátralého domu, básníka hledajícího sebe samotného nebo ženy, jež emigrovala do Ameriky a už nikdy nespatří svou stárnoucí matku. Film se klaní Havaně a jejím obyvatelům, je překrásně lyrický, doprovází ho poutavá hudba a čiší z něj režisérčino porozumění pro život v komunismu i exilu.

24.1.2020    |    15.3.2020

Czech Image

Czech Image je mezinárodní výstava představující 71 uměleckých plakátů, na nichž čeští a zahraniční studenti umění z 11 zemí světa reflektují pojem národní identity a související kulturní témata současnosti.

29.1.2020

AI Science Café 2020: Osobní bezpečnost v éře umělé inteligence. S Michalem Pěchoučkem

S komplikovaností a riziky spojenými s plošným zaváděním umělé inteligence neustále roste potřeba poskytnout uživatelům internetu s připojenými zařízeními odpovídající zabezpečení a ochranu soukromí. Přednáška nastolí debatu nad stávající a budoucí úlohou umělé inteligence, zejména strojového učení a teorie her, problémy v oblasti kybernetické bezpečnosti a způsobem, jakým umělá inteligence může ve virtuálním i fyzickém světě zvýšit úroveň zabezpečení a ochrany našich údajů před algoritmy umělé inteligence.

31.3.2020

Cena Susanny Roth – výzva k účasti na 6. ročníku soutěže

Česká centra a České literární centrum, sekce Moravské zemské knihovny v Brně, vyhlašují 6. ročník Mezinárodní překladatelské soutěže Cena Susanny Roth, jež nese jméno slavné švýcarské překladatelky Susanny Rothové (1950–1997), která významně přispěla k propagaci současné české literatury v zahraničí.

27.11.2019

Dash Café: Evropa a sametová revoluce – 30 let poté

Dash Café, oblíbená měsíční akce, zahrnující různé debaty, živá představení, film a hudbu, se v listopadu zaměří na dlouhodobý účinek revolučních událostí roku 1989, které vedly k rozpadu Sovětského svazu. Očima českých a slovenských umělců, filmových tvůrců a spisovatelů odhalí, zda v sobě takový druh aktivismu stále máme.

1.11.2019    |    31.12.2019

Touching 1989: vzpomínky

Před třiceti lety překreslily události roku 1989 mapu Evropy a zasáhly do života milionů lidí. Při pohledu na tyto historické chvíle a jejich důsledky z dnešní perspektivy, co si z této doby pamatujeme a jaké změny nám tyto okamžiky přinesly?

Kalendář

Věda a výzkum

Novinky

Galerie
Videa

Galerie

20. 05. 2017

Journey to the Interior

20. - 21. května 2017, Dissenters' Gallery, Londýn. Foto: České centrum Londýn

Videa

Video placehodler