Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Špionážní film za studené války

6.-9.5.2011 / RIVERSIDE STUDIOS, HAMMERSMITH LONDON W6. U příležitosti 50. výročí vzniku berlínské zdi pořádá České centrum Londýn ve spolupráci s ostatními evropskými kulturními instituty filmovou přehlídku věnovanou špionážnímu filmu. „Přehlídka nabízí jedinečnou příležitost nejen k srovnání filmového umění jednotlivých režisérů v oblasti žánrového filmu, ale především porovnání kontrastních ideologií obsažených ve filmech ze západní a východní Evropy na vrcholu studené války,“ uvedl Ladislav Pflimpfl, ředitel Českého centra Londýn.

Koncepce a obsah přehlídky

Stavba berlínské zdi v roce 1951, která představovala fyzickou manifestaci vytváření politických bloků, byla impulsem k rozvoji žánru špionážního filmu, jenž se stal jedním z nejúspěšnějších žánrů 50. a 60. let v Evropě. Právě kvůli železné oponě byla Evropa centrem paranoiy způsobené nedůvěrou a špiónstvím. Přehlídka je tak obrazem studené války ve filmu, přičemž vybrané filmy ilustrují podobnosti, stejně tak jako rozdíly v perspektivách z obou stran zdi.

Kurátoři přehlídky, Nikolaj Nikitin a Oliver Baumgarten, pro přehlídku objevili pozoruhodné a vzácné filmy, jež si kladly za cíl jak pobavit, tak zvítězit ve válečné propagandě. 11 celovečerních filmů z obou stran berlínské zdi reprezentuje odlišné vnímání a interpretace politického a společenského klimatu v období rozdělené Evropy. Režiséři z jednotlivých zemí zpracovávají téma různým způsobem, nabízejíc fascinující pohled do tehdejší atmosféry. Přehlídka obsahuje klíčové filmy pro historii evropského špionážního filmu jako je film Fritze Langa z roku 1960 Tisíc očí doktora Mabuse nebo jeho východoevropský protějšek, film rumunského režiséra Iona Popescu-Gopa S-a furat o bomba (Ukradli bombu, 1961). Soubor filmů obsahuje humorné paraboly (francouzsko-italský film Tajný policista, 1964), i vážné, zdánlivě realistické scénáře (Špión, který přišel z chladu, 1965), akcí nabitou zábavu (španělsko-portugalská Vysoká sezóna špiónů, 1966) i zdánlivě psychologické studie hrdiny (Smyk, 1960).

Smyk Zbyňka Brynycha
Dnes již zapomenutý film Zbyňka Brynycha z roku 1960 byl vybrán kurátory do přehlídky jako český zástupce. Psychologické drama se špionážní zápletkou zabývající se tématem emigrace a vztahu jedince ke společnosti napsali společně Zbyňek Brynych, Pavel Kohout a Jiří Vala, který zároveň hraje hlavní roli. Na svou dobu velkofilm hollywoodského stylu v širokoúhlém formátu s avantgardní kamerou a antihrdinou je na první pohled mnohem více politicky a ideologicky angažovanější než jeho západní ekvivalenty.

Od studené války po Wikileaks
Od studené války po Wikileaks je název panelové diskuse moderované korespondentem BBC pro otázky bezpečnosti Gordonem Corerou, která přehlídku doprovodí. Diskuse se mimo jiné zúčastní spisovatel, novinář a odborník na tajné služby a propagandu Phillip Knightley. Philip Knightley se ocitl v zájmu médií poté, co zaštítil kauci pro zakladatele Wikileaks Juliana Assangeho.

Unikátní doprovodná výstava
Výstava plakátů pod populárním názvem Líbej, líbej, zabij, zabij představí originály filmových plakátů špionážních filmů z celé Evropy.

Organizátoři:
České centrum Londýn, Goethe-Institut Londýn, EUNIC Londýn. S podporou European Commission Representation in the UK. a Index on Censorship.

Fotografie a informace:
Renata Clarková, České centrum Londýn.
Tel. ČR: 234 668 318, www.czechcentre.org.u

Stáhněte si tiskovou zprávu ve Wordu: