Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

České filmy na Londýnském filmovém festivalu

29. ZÁŘÍ 2015 - Letos na BFI London Film Festivalu budou české filmy reprezentovány jedním krátkým a třemi celovečerními snímky. Ztraceni v Mnichově Petra Zelenky vypráví absurdní příběh o papouškovi francouzského ministra, který byl svědkem Mnichovské dohody. Nyní, desítky let poté, odhaluje papoušek tajemství, která se během dohody stala. Vlna versus břeh Martina Štrby je důvtipný dokument o skupině slovenských fotografů, kteří se potkali v 80.letech na FAMU a vytvořili „Slovenskou novou vlnu“. Digitalizovaná verze klasického loutkového filmu Staré pověst české Jiřího Trnky obsahuje šest příběhů, včetně Kněžny Libuše a Přemysla oráče. Součástí programu Last Man Standing Is a Girl je krátký film Na Jižňáku Jana Vondráčka.

ZTRACENI V MNICHOVĚ

SVĚTOVÁ PREMIÉRA

 8.října, 2015 18:15
BFI Southbank, NFT2

9.října, 2015 18:20
Ritzy Cinema, Screen 2

+ diskuse s režisérem Petrem Zelenkou

Booking

Režie: Petr Zelenka, producent: David Ondříček, scénář: Petr Zelenka, hrají: Martin Myšička, Marek Taclík, Marcial Di Fonzo Boů Česká republika 2015, 105 min, produkce: Lucky Man Films

Sir „P", devadesátiletý papoušek šedý, který kdysi patřil Edouardu Daladierovi, se na pozvání ředitele Francouzského kulturního institutu ocitne v roce 2008 v Praze jako živá relikvie z dob Mnichovské dohody. Sir „P" po Daladierovi jeho hlasem dodnes opakuje některé důležité věty a prohlášení. Papouška za dramatických okolností unese český novinář Pavel a na základě papouškových kontroverzních citací Daladiera rozpoutává mezinárodní politický skandál.(Falcon)

 

VLNA VS. BŘEH
 
8.října, 2015 18:30
ICA Cinema, Screen 1
V prodeji od 17-09-2015 10:00

10.října, 2014 16:00
Cine Lumiere
V prodeji od 17-09-2015 10:00

Režie: Martin Štrba, producent: Zuzana Mistríková, Katarína Štrbová Bieliková, Ľubica Orechovská, scénář: Martin Štrba, Olina Kaufmanová, Česká republika, Slovensko 2014, 88 min, produkce: PubRes, s.r.o.

Jano Pavlík, Rudo Prekop, Vasil Stanko, Tono Stano, Martin Štrba, Miro Švolík, Kamil Varga, Peter Župník. Setkali se na začátku 80. let jako slovenští studenti oboru fotografie na pražské FAMU a do umělecké fotografie vnesli energii, hravost a nespoutanou imaginaci, která se v jejich tvorbě spojovala zejména s postupy inscenované fotografie. Vytvořili výjimečnou generaci, kterou kritici nazvali „Slovenskou novou vlnou“. Jejich nepřehlednutelné dílo dodnes ovlivňuje vývoj fotografie v Čechách i na Slovensku. Jsou úspěšní i za hranicemi, mnozí se vrátili domů, aby svoje zkušenosti opět předali mladé generaci. Martin Štrba ve svém režijním debutu navštěvuje a zpovídá přátele a umělecké souputníky, přičemž rekonstruuje atmosféru doby, která umožnila zrod fenoménu Slovenské nové vlny. Něco takového se stává zřídka, o to vzácnější je, když se ve stejný čas a na stejném místě začne kumulovat a znásobovat tvořivá energie mezi lidmi, kteří sdílejí podobné hodnoty a pohled na svět. Vznikl netradiční dokument, který formálně následuje invenci, hravost, inscenační a výtvarné postupy fotografické tvorby svých aktérů. (Aerofilms)

 

STARÉ POVĚSTI ČESKÉ

17.října, 2015 15:45
BFI Southbank, NFT2

+ diskuse s ředitelem Národního filmového archivu Michalem Bregantem

Režie: Jiří Trnka, scénář: Jiří Trnka, Československo 1952, 84 min, produkce: Československý státní film – Loutkový film Praha

Digitálně restaurovaná verze legendárního animovaného snímku průkopníka českého loutkového filmu Jiřího Trnky. Vyprávění se vrací do nejstaršího období českého národa, k legendám o příchodu Čechů do místa mlékem, strdím a medovinou oplývajícího. V okouzlujících loutkách znovu ožívají postavy praotce Čecha, Bivoje, Libuše a Přemysla Oráče. Opět se ozvou vřavy Dívčí války a Čestmírovy války s Lučany. Šestice příběhů dokazuje, jak dokonale souzní snový svět loutek se snovým světem dávných pověstí a legend. Film sklidil obrovský úspěch nejen mezi domácími a zahraničními diváky, ale také na řadě festivalů. (Finále 2015)

 

NA JIŽŇÁKU – součást Last Man Standing Is a Girl

11.října, 2015 13:00
BFI Southbank, NFT2
V prodeji od 17-09-2015 10:00

14.října, 2015 20:45
ICA Cinema, Screen 1
V prodeji od 17-09-2015 10:00

Režie: Jan Vondráĉek, Česká republika 2014, 7 min

Třináctiletá dívka se večer potají vykrade z domu na schůzku se spolužákem. Skrze příběh vidíme večerní zábavu mladých lidí na Jižním městě a jejich naivní setkání. Noční výlet se ale dostává do konfliktu s rodiči v okamžiku, kdy si pro jejího spolužáka přijde matka, a také hned na to, co se ona sama vrátí domů. (Ostrava Kamera Oko)


www.bfi.org.uk/lff