Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Český jazz na London Jazz Festivalu

13.-19. LISTOPADU 2015 - EFG London Jazz Festival přináší každoročně do britské metropole to nejlepší a nejnovější ze světa jazzu . Jez Nelson z BBC Radio 3 označil festival za "Nejlepší jazzový festival na zeměkouli". Letošními hvězdami jsou například kapela James Farm, skladatelka Maria Schneider, bubeník Manu Katché, trumpetista Terence Blanchard, pianistka Hiromi se svým triem nebo legendární kontrabasista Dave Holland.

Na festivalu proběhnou také tři skvělé české koncerty:  Kvarteta Clarinet Factory, zpěvačky Miriam Bayle a kontrabasisty Miroslava Vitouše s pianistou Emilem Viklickým. České centrum je jejich hrdým partnerem. Amy Pearce z produkční společnosti Serious, která desetidenní svátek jazzu v Londýně již 23 let pořádá, uvedla"EFG London Jazz Festival má z pokračující spolupráce s Českým centrem velkou radost. Letošní program festivalu poukazuje na široký záběr české jazzové scény - od experimentální Clarinet Factory, přes britský debut zpěvačky Miriam Bayle až k Miroslavu Vitoušovi, jedné z určujících postav evropského jazzu."

Kvarteto Clarinet Factory vystoupí v krásných prostorách kostela St John at Hackney se slavným uskupením Hidden Orchestra skladatele a producenta Joe Achesona. "Je to náš první koncert přímo v Londýně, navíc v prostoru, který má úžasnou atmosféru. Jsme moc rádi za pozvání Českého centra a hlavně kapely Hidden Orchestra, před kterou hrajeme, a s níž se již pár let přátelíme. Jeden společný koncert již máme za sebou a oni nám též remixovali naší skladbu 5 Steps, takže zazní na koncertě naše i jejich verze. Těšíme se na náročné publikum!" prozradil nám kapelník kapely Jindřich Pavliš.

"Já jsem Clarinet Factory objevil teprve nedávno (díky jejich skvělému albu originálních skladeb a remixů "Worx and Reworkx")..., teď si už svět akustické hudby bez nich neumím představit!" řekl nám Nick Luscombe, redaktor pořadu Late Junction na BBC Radio 3 a dodává "Mají jedinečný rytmus a vrstvení zvuků a skvěle spojují klasickou hudbu, jazz i další hudební směry.

Nováčkem ve Velké Británii bude slovenská zpěvačka působící v Praze Miriam Bayle, která natočila svůj pozdní debut a současně zatím jediné oficiální album, plné jazzových standardů, v roce 2010. Do  Londýna přijíždí s novým koncertním projektem Fenomén Scat, jenž  měl premiéru loni na podzim v pražské  La Fabrice ."Na London Jazz Festivalu budu letos zpívat poprvé. Přijedou se mnou výborní muzikanti a tak se na náš koncert, který bude hodně o scatu (vokální improvizaci), velmi těším. Věřím, že si ho užijou i diváci." svěřila se nám Miriam Bayle. Projekt Fenomén Scat tvoří jak vlastní skladby Miriam Bayle, tak méně známé jazzové písně většinou v latinskoamerických rytmech, které si sama aranžuje.

"Podle toho, co jsem zatím od Miriam Bayle slyšel, je její hudba velmi inovativní. Není v ní nic, co by bylo okopírované, nebo převzaté. Líbí se mi, jak je její hudba nová a jak nápaditě kombinuje vokály a scat.," shrnuje své dojmy z poslechu Paul Pace, umělecký ředitel klubu Spice of Life, kde bude Miriam Bayle vystupovat.

Asi největší českou hvězdou na letošním London Jazz Festivalu bude kontrabasista Miroslav Vitouš. Ten po studiu na Pražské konzervatoři získal stipendium na bostonské Berklee College of Music a v roce 1966 se přestěhoval do New Yorku. Zde hrál s takovými muzikanty jako Bob Brookmeyer, Chick Corea, Miles Davis, Art Farmer, Stan Getz, Charlie Mariano nebo Herbie Mann. Je zároveň zakládajícím členem slavné kapely Weather Report. Vrací se po dlouhé době do Londýna a zahraje si tu s významným českým jazzovým pianistou a hudebním skladatelem Emilem Viklickým. Ten o koncertě v Londýně říká: "Londýn je skvělé místo pro jazz, hrál jsem na festivalu již dvakrát. Poprvé s Jamesem Harriesem v roce 2006,  pak s mým EV triem v Pizza Express Jazz Clubu na Dean Street (2007). Nesmírně mě těší, že mohu letos vystoupit v duu s fenomenálním kontrabasistou Mirkem Vitoušem v Milton Court."  A přidává skromné přání: "Když budeme mít štěstí, možná že 19. listopadu v Londýně dokonce nebude pršet."

Český jazz si ale diváci v Londýně budou moci poslechnout i po skončení London Jazz Festivalu. 30. listopadu vystoupí kapela NTS Trio v klubu Vortex v Dalstonu. Pozval je sem Simon Ratcliffe z Basement Jaxx, který s nimi po jejich květnovém koncertě v londýnském The Forge, pořádaném Českým centrem, natočil jejich dvě skladby Dark Forsage a Seven Up, které nyní vydává společnost Gearbox Records. Nezvyklou formaci NTS Trio tvoří trojice hudebníků rozličného hudebního původu - progresivní klavírista Michal Nejtkek, jazzový kontrabasista Petr Tichý a rockový bubeník Štěpán Smetáček. Svoji hudbu charakterizují jako „kombinaci disco, free jazzu, rock’n’rollu a improvizace.

"Co pro nás znamená být v Londýně? " ptá se Michal Nejtek "Upřímně řečeno - je to jako sen. Naše oblíbené umění pochází z Londýna. Slova jako UFO Club, Ronnie Scott, jam sessions, „swinging London“, Blow-Up atd. jsou symboly něčeho fantastického, plného svobody a kreativity (nejsou to jen slova nebo názvy). Londýn je pro nás něčím jako uměleckým tavícím kotlíkem (i když ho tolik neznáme) - a doufáme, že naše hudba je stejná. Že překračuje hranice, žánry i pocity. "


Český jazz v Londýně:

Clarinet Factory a Hidden Orchestra
13. listopadu 2015, St John at Hackney

Miriam Bayle: Fenomén Scat
16. listopadu 2015, Spice of Life

Miroslav Vitouš a Emil Viklický

19. listopadu, London Barbican, Milton Hall

NTS Trio + Binker and Moses
30. listopadu 2015, Vortex