Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Tomáš Sedláček na Evropské noci literatury v Londýně

11.5.2011, BRITSKÁ KNIHOVNA. Již potřetí od r. 2009 se v konferenčním centru Britské knihovny před několika sty diváků sejde šest evropských spisovatelů, aby během jednoho večera prostřednictvím diskuse a autorského čtení představili britským čtenářům, nakladatelům a médiím svou tvorbu v rámci programu, který je součástí Noci literatury organizované Českými centry v 18 evropských městech. „Evropská noc literatury je skvělou příležitostí ke křestu britského vydání knihy Tomáše Sedláčka Ekonomie dobra a zla, kterou v červnu 2011 vydá nakladatelství Oxford University Press.

Britská knihovna bude již potřetí hostit šest spisovatelů zastupujících evropskou literaturu, aby upozornila na kvalitní literaturu v překladu, jež tvoří pouze překvapivě 3% knižního trhu v Británii. Po Petře Hůlové a Miloši Urbanovi se britskému publiku představí leto Tomáš Sedláček, jehož kniha Ekonomie dobra a zla vyjde v nakladatelství Oxford University Press. Sedláček se na pódiu setká s polskou básnířkou Boženou Keff, lotyšskou autorkou Norou Ikstenou, Diegem Maranim z Itálie a Peterem Terrinem zastupujícím Belgii - Flandry. V diskuzi vedené Rosie Goldsmith, respektovanou a populární reportérkou a moderátorkou rádia BBC, autoři představí vybrané dílo a přečtou z něj krátkou ukázku. Večer doprovodí autogramiáda autorů.

Evropská noc literary představí v letošním roce řadu novinek. Po úspěšných dvou ročnících v Britské knihovně, které se konaly za velkého zájmu autorů a publika, překročí ENL v roce 2011 hranice Londýna a v programu se navíc kromě evropské prózy objeví také poezie. Prestižní literární festivaly – The Times Cheltenham Literature Festival and Manchester Literature Festival, které se konají v říjnu, zařadily ENL do svého programu. Cheltenham tak uvede tři prozaiky včetně českého spisovatele Patrika Ouředníka s knihou Příležitostná chvíle, 1855, Manchesteru tři básníky z Litvy, Holandska a Maďarska. Díky Evropské noci literatury se tak během roku 2011 Britové osobně setkají s 11 evropskými autory a jejich tvorbou.

ELN III je organizovaná Českým centrem Londýn ve spolupráci s EUNIC (European Union National Institutes for Culture), jehož cílem je společná propagace evropské kultury v zahraničí. Londýn se tak připojuje k dalším evropským velkoměstům, ve kterých simultánně probíhají akce Noci literatury. Akce je podpořena Ministerstvem kultury České republiky a Evropskou komisí v Londýně.

Fotografie a informace:
Renata Clarková, České centrum Londýn
Telefon ČR: 234 668 318, clarkova@czechcentre.org.uk
www.czechcentre.org.uk

Stáhněte si tiskovou zprávu ve Wordu: