Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Mezitím v Edinburku: české divadlo na festivalu Fringe – týden druhý

21. SRPNA 2015 – Spanilá jízda české sezóny na Fringe festivalu pokračuje...

Poněkud nepředvídatelným fenoménem letošního festivalu v Edinburku je mimořádně vlídné počasí, které nás tady provází od prvního dne. Festivaloví matadoři tak nejspíš ukrývají své pláštěnky v piknikových koších a v těchto dnech je patrně potkáte, jak vyplňují intermezza mezi představeními se ciderem v ruce někde na trávě v Meadows parku. Minulý pátek se však nebe nad Edinburkem poprvé zatáhlo a nečekaně teplé dny vystřídal skotský evergreen – déšť. Na Českou divadelní sezónu jakoby však paprsky úspěchu nikdy svítit nepřestaly a česká teatro jízda festivalovým Edinburkem tak vesele pokračovala v osobitém stylu a v roztančeném rytmu nepredikovaného úspěchu.

V sobotu dopoledne si veselá partička VerTeDance převzala prestižní Herald Angel Award ve skvělé společnosti oceněných umělců na ceremonii ve Festival Theatre. Je třeba připomenout, že českému divadlu se tuto cenu podařilo získat už potřetí v řadě, což je pro jakýkoliv zahraniční tým úspěch téměř fenomenální. Obří hlavy z Antiwords stejně jako jejich elegantní Spitfire nositelky se mezitím staly poznávacím znamením v ulicích města a budí rozruch všude, kde se octnou, zatímco La Putykacké Dolls jsou podle prodejců na špičce nejvyhledávanějších představení celého Fringe; snad i díky jejich famóznímu pouličnímu skandálu z prvních festivalových dní. I po několika dnech se v ulicích festivalového města vzpomíná s veselým úsměvem na rtech na nedělní “českou párty“, kterou jsme organizovali společně s berlínskou Aurora Nova a s laskavou podporou našeho sponzora – Budweiser Budvar - ve skvostných prostorách bývalé veterinární college - Summerhall. Za skvělou atmosféru vděčíme taky geniálním muzikantům z Clarinet Factory, kteří přiměli naše tanečníky ke kreacím doslova popírajícím gravitaci.

Druhý festivalový týden přinesl mimojiné i vlnu dalších pozitivních kritických ohlasů a dokonce i nepřekonatelné pětihvězdičkové recenze. Se třemi nominacemi na cenu Total Theatre Award končí druhý český týden na největším divadelním svátku světa - tak držíme palce, ať tahle ‚jízda‘ ještě nekončí.