Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Mezitím v Edinburku: české divadlo na festivalu Fringe – týden třetí

1.ZÁŘÍ 2015 – Velkolepý závěr české divadelní jízdy festivalovým Edinburkem, - města divadelního hojnosti

Edinburk v srpnu je město jako žádné jiné. Největší umělěcký festival světa se vlije do ulic se vší svou opulentní nádherou i odpudivostí žánrové kakofonie a nemilosrdně ovládne každé zákoutí skotské metropole. Shakesperovské kostýmy, vyřvané plakáty, nekonečné fronty na lístky, polykači ohňů, bizarní kostýmované bytosti které vám vnutí leták, jenž si stěží stihnete přečíst a do toho armádní přehlídky, prvotřídní operní představení, oslnivé akrobatické výstupy, intelektuální divadlo a nekonečné řeči o něm, neopakovatelné atmosféra nabitých sálů i mimořádně silné divadelní zážitky. Neuchopitelný je edinburský srpen.

Během 3týdenního festivalu se v po celém měste představí na 3000 inscencí nejrůznějšího druhu, žánru a kvality a není to jen Fringe festival, který tradičně vlije život do letních edinburských ulic. V srpnu zde paralelně probíhá nejméně pět žánrových festivalů najednou. Zatímco Edinburgh International Festival je oficiální přehlídkou špičkové mezinárodní divadelní produkce s poměrně jasnou dramaturgickou linií, Edinburgh International Book Festival patří k nejdůležitějším literárním setkáním světa a organizace jako Forest Fringe zase začínají suplovat původní roli Fringe festivalu - tedy okrajovou a alternativní jevištní produkci hraničící s uměleckým experimentem, snažící se vymanit z institucionalizované a nákladné organizační struktury dnešní oficiální festivalové platformy. Jakkoliv podezřele to může znít, festivalové dění v srpnovém Edinburku má zkrátka něco pro každého - od náhodných kolemjdoucích až po odbornou divadelní veřejnost a je proto mimořádně obtížné zorientovat se v takové teatrální přehršli. Hvězdičky recenzentů jsou sice funkční vizuální zkratkou, která by mohla být šikovným ukazatelem a vodítkem skrze festivalové davy. Jenže ve festivalovém Edinburku operuje pravděpodobně stejné množství divadelních periodik, kritiků, nezávislých bloggerů jako samotných performerů a tak se v prvních týdnech festivalu město zaplaví mořem hvězdiček a vizuální zkratka umělecké kritiky tak přestává být funkční. Pravidelní návštěvníci Fringe festivalu si ovšem vynalezli své specifické techniky a cesty k tomu, jak se vyznat v onom kurátorsky neřízeném divadelním moři. Jednou z cest je podle mnohých následovat určité programové linie jednotlivých “venues“. Aneb jak zaznělo z úst jedonoho redaktora deníku the Guardian na konto uměleckého centra Summerhall  „Můžete strávit celé tři týdny jen v Summerhall a nebudete se nudit ani minutu...“

Festivalový program se i díky postupné sofistikovanosti PR kampaní a profesionalizaci jednotlivých souborů i jednotlivců zásadně komplikuje a je čím dál těžší si vybrat. I z tohoto důvodu je mini-program, pokoušející se zachytit a podpořit to nejvýraznější a nejprogresivnější ze současné národní produkce – jako je Czech Showcase hodnotným dramaturgickým vodítkem. Za pět let své existence si Czech Showcase vydobyla uznání mezi festivalovou odbornou veřejností i umělci samotnými a letošní mimořádně úspěšný ročník – s Herald Angel Award a třemi nominacemi na Total Thetre Awards - jen potvrdil dramaturgickou konzistenci a vysokou uměleckou kvalitu našeho výběru, který se důsledně zaměřuje na progresivní taneční a fyzické divadlo. 

Velké díky patří znovu všem našim umělcům, kteří byli součástí Czech Showcase 2015 a obstáli v tvrdé mezinárodní konkurenci největší divadelní přehlídky světa.