Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Nové vedení českého centra v Londýně

Po šesti letech završí ve čtvrtek 31. ledna své dosavadní působení ředitelka Tereza Porybná. Její nástupce, Přemysl Pela, se ujme své funkce v dubnu 2019.

Tereza vedla České centrum od roku 2013. Věnovala se hlavně podpoře výtvarných a múzických umění, designu a módě. Společně se svým týmem zorganizovala na šest set akcí, díky kterým měly desetitisíce diváků příležitost poznat současnou českou kulturu. Mezi největší úspěchy patří uvedení čtyř cenami ověnčených českých přehlídek tanečních a divadelních představení v rámci prestižního Edinburgh Fringe Festivalu, opakovaná účast českých módních návrhářů na International Fashion Showcase, organizace samostatných výstav mnoha mladých českých umělců v prostorách prestižních britských výstavních galerií a také otevření vlastních galerií Vitrínka a Bouda v londýnské čtvrti South Kensington

„V Českém centru v Londýně jsem prožila mnoho nádherných chvil. Byla to neskutečná profesní i osobní zkušenost. Nikdy si toho nepřestanu vážit,“ říká o svém působení Tereza, která se již těší na chvíle zaslouženého odpočinku a nadcházející nové pracovní výzvy.

Přemysl Pela získal akademické vzdělání na Ostravské univerzitě a University of Wisconsin v USA. Následné odborné vzdělávací programy absolvoval také na New York University, Business School Michigan University a Civil Management College v Londýně.

V minulosti byl Přemysl Pela ředitelem Českého centra v New Yorku a získal i bohaté zkušenosti v soukromém a akademickém sektoru, například v Institutu CERGE-EI Univerzity Karlovy a Akademii věd. V soukromém sektoru zastával vysoké manažerské pozice v mezinárodních firmách. Před svým jmenováním do funkce ředitele Českého centra v Londýně působil dva roky na ústředí Českých center v Praze, kde byl zodpovědný za technologický prezentační projekt Czech Innovation Expo. Jako vedoucí projektového týmu dodal putovní výstavě o úspěších české vědy její osobitou a novátorskou podobu.

„Činnost Českého centra v Londýně a Spojeném království je iniciátorem a podporovatelem vzájemného dialogu, poznávání a porozumění mezi oběma národy a to zvláště v oblasti kultury a umění. Právě oblast kulturní diplomacie bych rád obohatil o novou dimenzi, kdy se budeme snažit programovou činnost rozšířit o aktivity v oblasti vědy, inovací, moderních technologií a představovat nové příležitosti ke spolupráci vědeckých, akademických, ale i soukromých subjektů. Právě nadcházející odchod Spojeného království z Evropské unie, ať již v jakékoliv podobě, bude pro činnost ČC novou výzvou a příležitostí k rozvoji nových bilaterálních aktivit,“ říká Přemysl Pela.Tereza Porybná
Přemysl Pela

 

www.czechcentre.org.uk