Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Ozvěny Jednoho světa v Londýně

Ozvěny Jednoho světa v Londýně jsou sérií projekcí lidskoprávních filmů podpořenou Českým centrem Londýn a oslavující 15-ti leté výročí Jednoho světa, největšího evropského lidskoprávního filmového festivalu založeného v Praze v roce 1998 českou nevládní organizací Člověk v tísni. Tato série nabízí výběr mimořádných dokumentárních filmů, které zkoumají společnost i život jednotlivce z lidskoprávní perspektivy. Ozvěny Jednoho světa spoluorganizuje České centrum Londýn, Open City Docs Fest London 20-23 June 2013 a Frontline Club.

 

 

 

 

 

 

 

Čtvrtek 11. dubna 2013, 19:00 hod, Frontline Club  - Amazing Azerbaijan!

Amazing Azerbaijan! je příběhem země dvou tváří. Pod nablýskanou fasádou se podle mezinárodních pozorovatelů skrývá represivní a zkorumpovaný režim, který tvrdě potlačuje svobodu slova. S odpůrci nemá stát slitování. Nepohodlné novináře zatýká na základě smyšlených obvinění, nebo je rovnou nechává likvidovat a jakékoliv projevy nesouhlasu potlačuje násilím. Po projekci následovala diskuze s režisérkou Liz Mermin.


Pátek 24. května 2013, 19:00 hod Frontline Club - Vlast nebo smrt  REZERVOVAT

„Patria o Muerte“ – Vlast, nebo smrt. Vyčpělé revoluční heslo Castrových komunistů nese v názvu vizuálně pozoruhodný snímek renomovaného režiséra Vitaly Manského. V prostředí oprýskaných kubánských měst vykresluje proslulý dokumentarista na pozadí osobních příběhů složitou tvář dnešní Kuby.

 

Středa 19. června 2013, 19:00 hod, Frontline Club  - Pevnost  REZERVOVAT
BRITSKÁ PREMIÉRA

Dvacet let od rozpadu SSSR v Evropě stále existuje stát, kde shlíží ze sloupů na náměstích bronzový Lenin, nostalgicky se vzpomíná na staré dobré sovětské časy a fotografovat na železničních zastávkách je přísně zakázáno. Vítejte v temném skanzenu komunismu, vítejte v neuznané Podněsterské moldavské republice. Poeticky laděný dokument mladých českých autorů Kláry Tasovské a Lukáše Kokeše popisuje na příbězích několika postav každodenní život v pitoreskních kulisách podněsterského (ne)státu. Po projekci bude následovat diskuze s režisérem Lukášem Kokešem.

 

23. června 2013, 14.30, Open City, Cinema Tent – Bez proudu

V době závěrečných zkoušek vyrážejí v Conakry, hlavním městě africké Guiney, stovky školáků a studentů každý večer na podivnou pouť: pěšky putují na mezinárodní letiště, na benzínku nebo do bohatších částí města. Tedy tam, kde je jisté, že najdou osvětlení, pod kterým by se mohli připravovat na zkoušky. Podobným těžkostem však čelí i jejich učitelé: každý den řeší, jak svou látkou zaujmout ve třídě, kde sedí sto vyčerpaných žáků, i jak se připravit bez světla na další školní den. Vizuálně úchvatný film britské dokumentaristky Evy Weber ukazuje touhu Guinejců po vzdělání. Líčí jejich snahy a naděje, které vkládají po desetiletích násilností a krutovlády do prvního demokraticky zvoleného prezidenta Alphy Condeho.

 

23. června 2013 v 17.00, Open City, Lightbox – Hra o kámen
BRITSKÁ PREMIÉRA

V Novém Boru postavili pomník osmi sudetským Němcům zavražděným těsně po druhé světové válce. Podle současného starosty měl být pomník gestem smíření mezi dvěma národy. Politická opozice a část veřejnosti to však s pomníkem vidí radikálně jinak: „stavět poctu nacistům“ je zneuctěním vlasti. A rozehrává se „hra o kámen“ - spor, který balancuje na hranici vlastenectví a nacionalismu, řeší péči o věci veřejné a politický cynismus i absurditu lokální politiky a jejích hybatelů.

 

Ve spolupráci s: