Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Překladatel David Short získal Cenu Jiřího Theinera

Prestižní cenu, udělovanou žijící osobnosti nebo instituci významně se podílející na šíření a propagaci české literatury v zahraničí, si letos z veletrhu Svět knihy Praha odváží britský překladatel David Short. BLAHOPŘEJEME!

Nominace na cenu pojmenovanou po dlouholetém šéfredaktorovi časopisu Index on Censorship mohou zasílat zástupci odborné veřejnosti - nakladatelé, knihovníci, univerzitní pracovníci, instituce či média zabývající se českou literaturou a knižní kulturou. Oceněného vybírá pětičlenná komise, jejímž stálým a čestným členem je syn Theinera a donátor finanční prémie Pavel Theiner.

David Short přispěl v uplynulých 50 letech mimořádnou měrou k propagaci české literatury a jazyka, zejména jako učitel, lingvista a překladatel. Jeho vydané překlady zahrnují jak akademické, tak literární texty, mezi nimi například práce takových českých klasiků jako jsou Karel Čapek, Jaroslav Durych, František Gellner, Jaroslav Hašek, Bohumil Hrabal, Vítězslav Nezval, Gabriela Preissová a Jaroslav Seifert.