Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Bylo nebylo: móda pro pohádkové postavy

9. ÚNORA 2015 - Už za necelých čtrnáct dní přijede do Londýna pětice českých módních návrhářů představit svou nejnovější práci na výstavě módy a šperku Bylo nebylo. Všechny je pojí inspirace světem kouzel, mýtů a dětství. Proto nás zajímalo, jak by oblékli své oblíbené pohádkové postavy.1. Jak byste obl
ékl/a svou nejoblíbenější pohádkovou postavu?
2. Lond
ýn – město módy – co vám to evokuje?


Odpovědi designérů:

PETRA PTÁČKOVÁ

1. Zrovna tak jako oblékám modely chodící mojí přehlídku, vnáším do módy magický realismus. A to je svým způsobem pohádka, takže vlastně oblékám pohádkové postavy úplně běžně.
2. Volnost, dávka punku, zvláštní chlad v barvách, přesto, že se bavíme třeba o rudé. Móda, příjemný mix, chuť dělat si co chceš, nosit co chceš. Rebelství.


Petra Ptáčková foto: Louise Ernandez


ŠTĚPÁN RŮŽIČKA

1. Jsem natolik ovlivněný stávající podobou pohádkových postav, že si myslím, že nový "outfit"- kostým by jim uškodil a jejich pravou podstatu zesměšnil. Pohádkové postavy jsou pro mě stejně důležité a nedotknutelné jako moji blízcí, kteří jsou takový jací jsou a proto je mám rád.
2. Při kombinaci slov Londýn a móda mi jako první vejdou do mysli příslušníci královské stráže, hned za nimi samozřejmě celá královská rodina, její elegance a krása.
Štěpán Růžička foto: Štěpán Růžička


MIRKA HORKÁ

1.
Nedá se říci, že bych měla svoji nejoblíbenější pohádkovou postavu, ale kdybych si mohla zvolit materiál, který bych použila na vytvoření kostýmu, tak bych volila písek.
2. Když se řekne Londýn, tak to ve mně vzbuzuje svobodu a avantgardu. Je to město mnoha subkultur a stylů s vlastními pravidly, významy a hodnotovou hierarchií. A navíc je to město punku a Vivienne Westwood.

Mirka Horká
foto: Vojtěch Veškrna
foto: Vojtěch Veškrna


JANJA PROKIČ

1.
Oblékla bych ji do květů, větví, klacíčků, mechu, mlhy nad hladinou.
2. Různorodost - že lidi nosí opravdu co chtějí a nikdo se nad tím nepozastavuje – tolerance.Janja Prokić Photo: Bet Orten


MARKÉTA MARTÍŠKOVÁ

1. Na mých nejoblíbenějších pohádkových postavách by mě nenapadlo nic měnit, protože byly pro mne již tehdy dokonalé. Jedny z mých oblíbených jsou dva plyšoví medvědi  z animovaného večerníčku  Pojďte pane, budeme si hrát a nebo mou oblíbenou hereckou postavou je Marfuša z Mrazíka, která je skvěle výtvarně zpracovaná. 
2. Londýn ve mně evokuje dynamickou svižnou hudbu s poetickým obsahem. Lidé se tam neustále přemísťují z bodu A do bodu B. V některých momentech se tento proces zpomalí, lidé si sednou třeba do parku a pozorují okolí. Je to jako poslouchat hudbu, u které neznáte slova. Jde o rytmus, který se Vám může nebo nemusí líbit, a proto slovům nemusíte rozumět. Takto na mě působí i móda v Londýně.Markéta Martíšková photo: Martin Dandar


BYLO NEBYLO
20. - 24. únor 2015
Brewer Street Car Park, London, W1F 0LA
vstup volný
otevřeno denně 10:00 - 18:00

Doprovodné akce

Bylo nebylo - otevření výstavy
21. února 2015, 19:00

Umění řemesla - workshop
21. února 2015, 14:00

Více informací o výstavě najdete zde