Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Věra Hykšová slaví sté narozeniny

Věra Hykšová, jež emigrovala do Londýna v roce 1951, oslaví 21. března sté narozeniny. O své zážitky se u příležitosti tohoto jubilea podělila se svou dcerou a vnučkou v rozhovoru s novinářem Davidem Vaughanem pro Rádio Praha.

 

 

“THE ENGLISH DON’T DO IT THAT WAY”: THREE GENERATIONS OF A PRAGUE FAMILY IN LONDON
David Vaughan, Rádio Praha, 16. března 2019


Věra Hykšová
se narodila 21. března roku 1919. Absolvovala Reálné gymnázium na Praze 2 a po maturitě začala studovat obchodní němčinu. Ve studiích chtěla pokračovat, když ale nacisté v Praze uzavřeli vysoké školy, našla si místo u automobilky Škoda, kde během druhé světové války pracovala se svým snoubencem Bohuslavem Hykšem. Vzali se roku 1944, jakmile Bobík, jak se mu tehdy říkalo, dokončil studium práv.

V roce 1949 spolu před komunistickým režimem utekli do belgických Antwerp. Díky Bobíkově tenisové kariéře brzy přišla pozvánka do Paříže na turnaj Roland Garros v kategrii deblů, kam ho Věra doprovázela. Nakonec zůstali dva roky, než roku 1951 přesídlili do Londýna, když Bobík dostal nabídku zúčastnit se slavného Wimbledonu. Krátce na to se jim narodila dcera Veronika. Nejprve jako rodina pobývali v severolondýnské čtvrti Crouch Hill a na Hampsteadu a následně se v roce 1959 usadili na jihu v Richmondu, kam za nimi z Prahy přijela také Věřina maminka. Věra vystřídala mnoho různých prací, mimo jiné založila i svou vlastní firmu na dětské oblečení. Nakonec se stala mezinárodní průvodkyní pro společnost Lyons tour, díky níž doprovázela turistické výpravy po celém světě. Roku 1985 se rozhodla odejít do důchodu, aby se mohla starat o svou novorozenou vnučku Natashu a učit ji češtinu.

 S poděkováním Natashe Dyer, Veronice Hyks a Davidu Vaughanovi.