Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Věra Ondrašíková - rezidence na BE Festivalu v Birminghamu

BE Festival (Birmingham European Festival) se koná každoročně v červnu v The Birmingham Repertory Theatre. Každý rok tento odvážný a inovativní program divadla a tance posouvá hranice kreativity a rozmanitosti. S BE Festivalem je spojená i spousta dalších doprovodných programů včetně programu ve vyloučených komunitách BE NEXT. Díky podpoře Divadelního ústavu – Institutu umění a Českému centru v Londýně uskuteční BE Festival tří-týdenní rezidenci oceňované tanečnice a choreografky Věry Ondrašíkové v období 10. - 22. února 2016, s navazujícícm týdenním pobytem v Londýně. V rámci pobytu bude česká umělkyně spolupracovat s britským komikem Jamie Woodem na vytvoření inscenace s dospívajícími lidmi z nejchudších částí Birminghamu.

Festival proběhne od 21. do 25. června 2016
Více informací: www.befestival.org 


VĚRA ONDRAŠÍKOVÁ

Vystudovala výtvarné gymnázium a absolvovala Akademii múzických umění v Praze (Choreografii, Ph.D.). V roce 2005 byla oceněna jako „Most Outstanding Dancer“ (Nejvýraznější tanečnice) na festivalu Masdanza ve Španělsku. Také byla nominována na Tanečnici roku v rámci festivalu Česká taneční platforma a stejně tak i na soutěži v Lipsku – Das beste Deutshe Solo.

Její projekty se objevili na Aerowaves v Londýně, na Tanečním bienále v Lyonu, Euro-scene v Lipsku, na festivalu Tanec Praha,  na Aerodance v Amsterdamu, Masdanza ve Španělsku (1. cena za skupinové dílo), Cynetart Festival (Hellerau, Drážďany), Off Europa v Drážďanech a v Lipsku. Objevila se i jako host v divadle Komedie (Klára S. – E. Jelínek/D. Jařab).
V letech 2010-13 žila a pracovala v Německu, absolvovala rezidence v Tanzplan v Dráďanech, Steptextu v Brémách a v T.M.A. Hellerau a vytvořila projekt „The Savage Land“ pro Tanz companie of Theater Vorpommern.

2013 dělala choreografii k Antikódům Václava Havla, uvedeným na Nové scéně Národního divadla v Praze. Toto představení bylo následně uvedeno i v New Yorku, Miami a ve Washingtonu.
V roce 2015 vytvořila audio-vizuální taneční představení GUIDE, které je v současnosti na turné.

Věra vedla workshopy pro několik společností jako je Laterna Magika, Pražský komorní balet, kreativní prostor Archa Lab a nepočítaně dalších v Německu, Španělsku a Mexiku, stejně tak i mnoho mezinárodních konkurzů (Tanzplan Drážďany a Cirque du Soleil). V současné době vyučuje na Akademii múzických umění v Praze, vede své vlastní lekce na Nové scéně Národního divadla a zároveň pracuje na několika vlastních projektech.

 
Rezidenci pořádá Be Festival za podpory Českého centra v Londýně a Divadelního ústavu – Institutu umění.


 

„GUIDE je v tuzemsku zejména díky kombinaci velmi specifické práce se světlem a tance poměrně inovativním počinem, nástinem časů budoucích a ukázkou tance ve formátu, na který ještě nejsme příliš zvyklí či naladění, což je na jednu stranu překvapující, zejména s ohledem na všudypřítomné pronikání technologií do běžného života. 
Ondrušova postava tu trochu připomíná Saint-Exupéryho Malého prince a přebírá také něco z jeho melancholie. Jeho tanec působí navzdory pohybové preciznosti a kontrole velmi živočišně a přirozeně. Jeho starší Já, které tu ztvárňuje herec Miloslav Mejzlík, potom vytváří v mnoha ohledech Ondrušův protipól, spíše než očekávaného „následníka v čase“, což v důsledku dobře odráží často rozsáhlé proměny lidského charakteru v průběhu let. Jakkoli mají oba dva stejný zájem a jsou současně formováni stejnou zkušeností, jen v jiné míře a rozsahu, přístup k pohybu v rámci onoho hledání sebe sama je dobrou ilustrací této proměny."
(Jakub Novák, Taneční zóna)

 

 

Anticodes - Interactive Principles from Dan Gregor on Vimeo.