Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Výherce ceny mladých kritiků Michal Zahálka přijíždí do Londýna

12. LEDNA 2015 - Student Divadelní vědy FF UK Michal Zahálka, který pravidelně přispívá do českých odborných periodik i denních médií, společenských časopisů a jejich internetových verzí , obdržel loni v září historicky první cenu za kritickou reflexi divadla, kterou autorům do 30 let uděluje Sdružení českých divadelních kritiků. Kromě peněžní odměny získal také stipendijní stáž v jednom z evropských Českých center a zvolil si Londýn. Jednou z priorit Českých center je prezentace české scénické tvorby v zahraničí. Fundovaná kritika je pro nás významnou navigací. Proto jsme se rozhodli podpořit její budoucnost,“ uvedla Vilma Anýžová, generální ředitelka Českých center. Michal Zahálka bude v Londýně od 19. do 25. ledna .

O vítězství Michala Zahálky v soutěži rozhodla pětičlenná odborná porota, která se, po diskusi posuzující tvorbu 19 přihlášených, rozhodla udělit ještě dvě čestná uznání – jedno získala Veronika Štefanová, která se intenzivně zabývá oblastí nové cirkusu a druhé Tatiana Brederová, zaměřující se na současné ruské, zejména dokumentární divadlo.

 „Přes rozdílné názory na kritéria hodnocení umělecké reflexe a s přihlédnutím k velké rozmanitosti textů převážil v rozhodnutí poroty ohled na čtenáře, schopnost kritika provést ho tématem a zřetelně formulovat. Tuto schopnost ze zúčastněných nejlépe ovládá Michal Zahálka,“ uvedl předseda poroty a jeden z organizátorů soutěže Martin Bernátek. 

Soutěž pro mladé kritické divadelní talenty je inspirována Cenou Věry Jirousové, udělovanou mladým výtvarným kritikům. „Zatím o ceně uvažujeme jako o bienále.  Podaří-li se nám vzbudit zájem o kritickou reflexi širokého spektra performing arts a přispět k respektu tohoto náročného a potřebného oboru, bude mise ceny naplněna,“ komentuje budoucnost soutěže iniciátorka ceny a členka výboru Sdružení českých divadelních kritiků Jana Návratová.

Kritiky Michala Zahálky si můžete přečíst například zde
http://www.divadelni-noviny.cz/author/michal-zahalka

Zdroj: http://www.idu.cz/cs/stipendijni-cena-mladych-kritiku-ma-sveho-viteze

Za podpory