Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Výzva pro české kurátory - rezidence v londýnské Delfina Foundation

Delfina Foundation (Nadace Delfina) ve spolupráci s Českým centrem Londýn a Institutem umění nabízí šestitýdenní rezidenci pro kurátory s žijící a pracující v České republice. Rezidence potrvá od 20. února do 31. března 2017.

Nadace Delfina během kurátorského pobytu zajistí podmínky pro:

 • Výzkum a vývoj v oblastech zájmu rezidenta
 • Rozvoj dovedností pomocí odborné přípravy a mentoringu
 • Přístup k odborným publikacím, exkurzím, workshopům
 • Zprostředkování kontaktů
 • Účast na interních i veřejných akcích, vernisážích, společenských setkáních

Program je navržen hlavně pro čerstvé absolventy vysokých škol s uměleckým zaměřením nebo kurátory s dosud omezenými mezinárodními zkušenostmi.


PRO VYBRANÉHO KURÁTORA JE K DISPOZICI:
 

 • Šestitýdenní rezidence v Londýně včetně jedné zpáteční letenky a finančních prostředků na jídlo/stravné a materiály;
 • Jednolůžkový pokoj v budově nadace se společným zázemím (prádelna, kuchyně a jídelna);
 • Příležitost zapojit se do umělecké scény ve Velké Británii i čas na vlastní výzkum
 • Možnost zapojení se do plánovaných skupinových aktivit a návštěv kulturních organizací ve Velké Británii


POŽADAVKY:

Občan České republiky, který aktuálně žije a pracuje v České republice;
Uchazeč hledající příležitosti pro rozvoj dovedností a nápadů v rámci kurátorské praxe
Schopnost vysvětlit, jaký přínos má pro uchazeče pobyt v Londýně a zkušenost s mezinárodní rezidencí
Velmi dobrá znalost angličtiny
Vysokoškolské vzdělání v relevantním oboru je výhodou.


POSTUP PŘI PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTI:

Žadatel předloží: 

 • Vyplněnou žádost v angličtině  (ke stažení níže)
 • Životopis s podrobným popisem projektů, výstav, workshopů a rezidencí z poslední doby
 • Ukázku vlastního textu v angličtině nebo přeloženého do angličtiny (esej, umělecký profil, novinový článek atd.)
 • Alespoň osm fotografií realizovaných projektů nebo výstav ve vysoké kvalitě. Některé fotografie se mohou týkat i nerealizovaných akcí.
 • Kontaktní údaje jednoho garanta.

 Prosím předkládejte pouze elektronické verze výše uvedených dokumentů a zašlete je na emailovou adresu:rezidence@institutumeni.cz

Termín pro podání žádostí je:  3. října 2016 18.00 SEČ

Stáhněte si žádost zde:


Delfina Foundation  

Delfina Foundation organizuje největší londýnský program mezinárodních rezidencí, ale je také domovem, který podporuje a vychovává budoucí generaci současných umělců, kurátorů a filozofů. Její sídlo se nachází v nově zrekonstruovaném komplexu edwardovských domů blízko Buckinghamského paláce. 

DF je nezávislá nezisková organizace, která v Británii za pomoci mezinárodních partnerů podporuje umělecké talenty a usnadňuje výměnu rezidencí a veřejných akcí jako jsou workshopy nebo výstavy.  Nadace byla založena uměleckou filantropkou Delfinou Entrecanales CBE a nyní je následníkem Delfina Studio Trust. Mezi lety 1988 a 2006 podpořilo Delfina Studio obrovské množství umělců, rezidencí a výstav. Mezi umělce, kteří tímto studiem prošli, se řadí více než desítka nominovaných na Turner Prize, například Mark Wallinger, Jane & Louise Wilson, Tacita Dean, Martin Creed a Glenn Brown či etablovaní umělci jako Chantal Joffe, Michael Raedecker, Hangue Yang, EsraErsen,WimDelvoye a Khalil Rabah. 

Díky mezinárodnímu působení hostila nadace během posledních šesti let umělce z 18 různých zemí se zaměřením na oblast Středního východu a jižní Asii. Podporujeme vznik nových uměleckých děl a programů, často ve spolupráci s předními britskými institucemi jako Tate, Victoria & Albert Museum, Serpentine Gallery a Frieze Art Fair i mezinárodními organizacemi jako MACBA v Barceloně, Videobrasil v São Paulu, ArtSchool Palestine v Ramalláhu a Art Dubaj atd. Naši práci sledují významní odborníci v oblasti umění a mezi naše příznivce se řadí patroni, kurátoři, významní sběratelé umění i široká veřejnost. Během posledního roku se naše práce objevila v periodikách jako Financial TimesThe Independent, New York Times, Art ReviewFriezeArtAsiaPacificArtforum a The Art Newspaper.


INSTITUT UMĚNÍ – DIVADELNÍ ÚSTAV A JEHO RESIDENČNÍ PROGRAM 

IDU nabízí Program tvůrčích rezidencí, který spočívá v koordinaci a zajištění rezidenčních pobytů umělcům. Tento program běží již od roku 2004 a je navržen tak, aby zviditelňoval mezinárodní spolupráci a komunikaci a hlavně poskytoval umělcům čas a prostor pro vytváření nových děl. Poskytuje také českým umělcům vycestovat za hranice, zatímco zahraničním umělcům na české půdě se snaží pomoci poskytováním místních kontaktů.

Projekt výměnných tvůrčích pobytů usiluje o zapojení českých autorů do mezinárodní komunikace v nejrůznějších uměleckých oborech. Vedle vysílání českých umělců do zahraničí se Institut umění zároveň stará o přijímané umělce včetně zajištění kontaktů na české umělecké scéně. Jako zprostředkovatel, se Institut umění snaží aktivně hledat partnery pro dlouhodobé spolupráce, jak v České republice, tak v zahraničí. Dále Institut umění vyhlašuje residenční open cally, pořádá workshopy a zajišťuje servis českým i zahraničním účastníkům. V letech 2004-2014 proběhlo vice než 200 residenčních pobytů, na nichž se podílelo 176 českých a zahraničních umělců.

http://www.culturenet.cz/en/


O ČESKÉM CENTRU V LONDÝNĚ 

Posláním Českého centra je aktivně propagovat Českou republiku  a prezentovat českou kulturu ve Spojeném království. Jeho aktivity zahrnují výtvarné a dramatické umění, film, literaturu, hudbu, architekturu, design a módu. České centrum pořádá své vlastní akce, ale nabízí také podporu ostatním uskupením, které ve Spojeném království pořádají akce vztahující se k České republice.

Centrum také usiluje o zlepšení kulturních vztahů mezi Spojeným královstvím a Českou republikou a podporuje kurátorské pobyty, mediální exkurze a umělecké rezidence.

České centrum v Londýně se otevřelo v roce 1993 a je nepolitickou organizací podporovanou Ministerstvem zahraničních věcí České republiky. Patří do celosvětové sítě 21 Českých center, které působí v 19 zemích a třech světadílech.

www.czechcentre.org.uk