Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Watch Me Move

15. ČERVNA – 11. ZÁŘÍ 2011, BARBICAN CENTRE. Záznam historie animovaného filmu za posledních 150 let. „Watch Me Move“ přehlídka poprvé spojuje současné umělce, stejně jako koláže, loutky a animace autorských filmařů a představitelů experimentálního filmu vedle tvůrčí produkce komerčních studií Walt Disney, Hanna-Barbera, Aardman a Pixar. Animace je výrazný a velmi vlivný prvek ve vývoji vizuální kultury a výstava Wach Me Move zachycuje vztah mezi animací a filmem a nabízí aktuální pohled na animaci jako kulturní a sociologicko-politický fenomén. Zúčastnění umělci, filmaři a studia: Aardan, Walt Disney, Studio Ghbibi, Fleischer Studios, Eadward Muybridge, Lumière Brothers, Stan Brakhage, Len Lye, Francis Alÿs, William Kentridge, Christian Boltanski a Kara Walker a další. Českou tvorbu zastoupí Jan Švankmajer, Jiří Bárta a Jiří Trnka.

„Watch Me Move on the Screen“ zahrnuje diretrospektivu dvou českých filmařů:

Diretrospektiva: Jan Švankmajer
Břetislav Pojar: Mistr loutkového animovaného filmu


Diretrospektiva: Jan Švankmajer

16. – 25. červen

Jan Švankmajer je považován za jednoho z předních tvůrců světové avantgardy.  Je známý především pro bezmezmeznou fantazii a originální tvorbu. Narodil se v Praze v roce 1934, kde stále žije a pracuje. Svůj první film natočil v roce 1964 a od té doby jeho filmová tvorba ovlivnila známé filmové režiséry jako jsou Terry Gilliam, Tim Burton nebo bratři Quayové.

16. červen 19:30

ScreenTalk: Jan Švankmajer
U příležitosti zahájení animovaného léta se Jan Švankmajer zúčastní promítání svého filmu Něco z Alenky. Po promítání bude následovat diskuze, kterou povede Petr Hames.

Něco z Alenky
Švankmajerův oceněný první celovečerní film, zachycuje interpretaci světové fantasy Lewise Carolla Alenka v říši divů. Něco z Alenky je surrealisticky inspirovaným návratem autora do dětství. Kombinace hraného filmu a stop motion animace vytváří směs absurdity a grotesky. Českolovensko, 1988, režie: Jan Švankmajer, 84 min.
+
Et Cetera
Et Cetera je krátkometrážní animovaný film. Kde Švankmajer využívá své mistrovské práce se zvukem a smylu pro humor. Československo, 1966, režie: Jan Švankmajer, 8min.


19. červen 15:45

Přežít svůj život
Ženatý muž (Václav Helsus) se zamiluje do ženy ze snu. Nejnovější film Jana Švankmajera je psychoanalytickou komedií, která kombinuje animaci s hraným filmem. Česká republika, Slovensko, Japonsko, 2010, režie: Jan Švankmajer, 105 min.
+
Možnosti Dialogu
Tento obrazový krátkometrážní animovaný film zachycuje tři příběhy. Film „Možnosti dialogu“ získal Berlínskou hlavní cenu Zlatého medvěda a podle Terryho Gilliama je jedním z nejlepších animovaných filmů všech dob.
Československo, 1983, režie: Jan Švankmajer, 12 min.

25. červen 15:45

Otesánek (15*)
Příběh na motivy české lidové pohádky o nenasytném dítěti vytvořeném ze dřeva.  
Československo, 2000, režie: Jan Švankmajer, 132 min.  
+
Tma/Světlo/Tma
Krátkometrážní animovaný film Jana Švankmajera.
Československo, 1990, režie: Jan Švankmajer, 7 min.
Břetislav Pojar – Mistr loutkové animace

2. červenec

Rodinný filmový klub
Watch Me Move - Little by Little!
Ranní program zaměřený na nejmladší publikum je složený z nejlepších krátkých animovaných filmů.
Děti pouze v doprovodu dospělé osoby.
Více informací naleznete na anglických webových stránkách.

5. červenec 19:00

Bretislav Pojar – Mistr loutkové animace + diskuze
Aktuální pohled na jednoho z nejvýznamnějších českých tvůrců animovaného filmu Břetislava Pojara. Toto je jedinečná příležitost vidět některé z autorových celosvětově oceněných filmů a slyšet Břetislava Pojara hovořit o své tvorbě. Po promítání následuje diskuze s režisérem a producentem Michalem Podhradským.

Promítané filmy:

O sklenku víc
Československo, 1953, loutková animace, 19 min.

Lev a písnička
Československo, 1959, loutková animace, 15min.

Úvodní slovo pronese
Československo, 1962, loutková animace, 11 min.

Romance
Československo, 1962, loutky (reliéf), 14min.

Darwin-Anti-Darwin, aneb co žížala netušila
Československo, 1969, cut-out animace, 7 min.

Romance z temnot
Československo, Kanada, 1986, loutky, pin screen, 18 min.

Více informací naleznete na anglické verzi webových stránek.