Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

VYHRAJTE DVA LÍSTKY NA FILM PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM

22. dubna oslaví nezaměnitelný Jack Nicholson 80 let. U příležitosti oslav jeho životního jubilea uvádí Britský filmový institut (BFI) od 14. dubna na plátna kin po celém Spojeném království skvělou tragikomedii z roku 1975, Přelet nad kukaččím hnízdem.

Aby uvedení filmu do kin České centrum náležitě oslavilo, rozhodlo se spolu s BFI  nabídnout dvěma šťastlivcům dva lístky na promítání v BFI Southbank v období mezi 16. a 20. dubnem 2017.


Přelet nad kukaččím hnízdem

Režie Miloš Forman, USA 1975, 133 min
Hrají Jack Nicholson, Louise Fletcher, William Redfield

Komediální talent a schopnost Nicholsona vystihnout svým nezapomenutelným hereckým výkonem tíhu tragédie činí z tohoto filmu klasikou 70. let. Děj, inspirovaný knižní předlohou Kena Keseyho, se soustředí na postavu Randla McMurphyho (Jack Nicholson), vězně simulujícího duševní nemoc ve víře, že přesun na psychiatrickou kliniku mu umožní dřívější propuštění. McMurphy odmítá přistoupit na rigidní režim zdravotní sestry Ratchedové (znamenitě ztvárněná Louis Fletcherovou), které se nelíbí jeho rušivý – jakkoli jej on sám považuje za osvobozující – vliv na zbytek odělení. Brilantní herecké obsazení (Danny DeVito, Brand Dourif a Christopher Lloyd v roli ostatních pacientů) a Formanův naturalistický režisérský přístup propůjčily ději autentičnost, takže film jednak úspěšně vykresluje parabolu k protiautoritářství a slouží také jako jímavá připomínka psychiatrických pratik minulosti.
Geoff Andrew

Zúčastněte se soutěže do 11. dubna 2017 klinutím na odkaz ZDE  

Pro inspiraci se podívejte na program sezóny Obraz mluví sám za sebe: Miloš Forman a hnutí Free Cinema

 
Podmínky soutěže: