Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Zdeněk Svěrák oslaví 80. narozeniny

KRÁTKÝ POHLED NA SVĚRÁKOVU KARIÉRU PŘI PŘÍLEŽITOSTI JEHO BLÍŽÍCÍHO SE JUBILEA. 28. března oslaví České centrum v Londýně 80. narozeniny českého herce, spisovatele, scénáristy a kulturní ikony Zdeňka Svěráka. Událostí večera bude celosvětové simultánní promítání filmu Obecná škola (1991), který byl nominován na Oskara a režírován Svěrákovým synem Janem.

Vstupenky na promítání filmu v londýnském Deptford Cinema a Gate Picturehouse lze zakoupit zde.

Není divu že je Zdeněk Svěrák ikonou české kultury: od svého narození v roce 1936 v Praze nejen žil, studoval i pracoval, ale též i budoval úspěšnou uměleckou kariéru, která z něj udělala lidově populární osobnost.

Díky svému dílu zahrnujícímu divadlo, film, hudbu i humor a své laskavé povaze je Svěrák ztělesněním českého důvtipu, kreativity a poetismu. Svěrák vystudoval český jazyk a literaturu na Karlově univerzitě v Praze. Toto vzdělání i zájem o československou dobovou tématiku se odráží v jeho práci, která přiléhavě zachycuje ducha doby 20. století ve střední a východní Evropě.


Co se týče světa kinematografie, Svěrák napsal mnoho scénářů a hrál ve filmech režírovaných jeho synem Janem. Z jejich spolupráce vznikl i film Kolja (1996), který získal Oskara za nejlepší zahraniční film. Obecná škola (1991), která byla též nominována ve stejné kategorii, je dalším příkladem této rodinné spolupráce, která sklízela úspěchy doma i v zahraničí.

Autobiografický příběh, vycházející ze Svěrákových vzpomínek z dětství, je vyprávěn ze Svěrákova odlehčeného leč moudrého pohledu. Zdeněk též napsal mnoho scénářů pro filmy Jiřího Menzela, jako například Vesničko má středisková (1985, též nominována na Oskara). Tyto zdánlivě rozličné filmy spojuje Svěrákův sarkastický smysl pro humor a specifický pohled na český každodenní život.


Charakteristický smysl pro humor je též vlastní dalším Svěrákovým dílům – a to především legendě Járovi Cimrmanovi. Cimrman je naprosto smyšlenou postavou s nadměrnou inteligencí a téměř nadlidskými úspěchy. Díky české tradici přiživující Svěrákovu fikci je však Jára Cimrman prakticky živoucí osobností. Celý národ tak tudíž hraje Svěrákovu „hru“ a předstírá, že je Cimrman skutečný. Když jsem jako dítě navštívil Petřínskou věž v Praze, v níž se též nachází muzeum zasvěcené Cimrmanovi, a bylo mi přesvědčivě řečeno že Cimrman byl architektem této věže a dokonce ovlivnil i stavbu Eiffelovy věže, skutečně jsem tomu věřil.

V poslední době se Svěrák jakožto všem notoricky známá postava ve filmech objevuje především jako vypravěč, například v pohádce Tři bratři (2014), kterou napsal opět pro režii svého syna. Jak děti tak dospělí Svěráka zbožňují, a tudíž se jeho blížící se narozeniny dozajista budou slavit po celé zemi i v zahraničí.

Vstupenky na promítání Obecné školy v pondělí 28. března je možno zakoupit zde.

Text: Nick Mastrini
Překlad: Kate Žejdlová
http://bit.ly/1nOAv4m
21. března 2016