Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Novinky

Všechny novinky

Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové na Lize lhářů

9. ČERVNA 2015, 19:30, THE PHOENIX, LONDÝN. Autoři píší, herci čtou, obecenstvo naslouchá, každý je vítěz. To je heslo Ligy lhářů, skvělé noci krátkých příběhů spojujících různé kouty světa, která se v Londýně koná již od roku 2007. Tato ukázka evropské literatury v překladu oslavuje nové talenty z Litvy, Polska, Německa, Slovinska a České republiky. Českou republiku zde bude zastupovat kniha Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové.

9. června 2015, 19:30 hod
The Phoenix, 37 Cavendish Square, Londýn W1G 0PP

Vstupné:
 5 £ (na místě, před akcí)
www.liarsleague.com
T: +44 (0)7808 939 535

Herci budou předčítat příběhy nejzajímavějších evropských autorů současnosti. Setkáte se v nich s výjimečnými postavami jako je fotograf 2. světové války Sigitas Parulskis nebo pašeračka drog, jež se v příběhu Jana Krasnowolskiho přemění v žadatelku o azyl a paní na hlídání. Od českých čarodějnic Kateřiny Tučkové, přes vdovu podnikatelku Nory Bossong až po střádajícího autora komiksů Tadeje Goloba - příběhy letošní Ligy lhářů vás zavedou daleko od domova, zaměří se na to co je nám cizí a to co dobře známe promění v podivné. 

Kateřina Tučková
Kateřina Tučková (nar. 1980) je česká spisovatelka a umělecká kurátorka specializující se na současné české umění. Napsala mnoho publikací o historii umění a monografii o spisovatelce Věře Sládkové. Její spisovatelský debut Montespaniáda z roku 2006 byl následován romány Vyhnání Gerty Schnirch (2009) Žitkovské bohyně (2012) oceněné prestižní Cenou Josefa Škvoreckého a cenou Magnesia Litera za literature.  Žitkovské bohyně se staly českým bestsellerem s více než 90 000 prodanými kopiemi a byly přeložené do 11 jazyků. Byly také úspěšně adaptovány pro divadlo a jsou nyní přepracovávány pro film. www.katerina-tuckova.cz

Žítkovské bohyně
Vysoko v kopcích Bílých Karpat žily odedávna ženy obdařené výjimečnými schopnostmi. Uměly léčit a pomáhat s kdejakým trápením, uměly poradit v nesnázích a také prý viděly do budoucnosti. Říkalo se jim bohyně a své umění si předávaly z generace na generaci. Dora Idesová patří k posledním z rodu žítkovských bohyní. Jejich umění se však nenaučila, vystudovala etnografii a rozhodla se napsat o nich rozsáhlou vědeckou studii. Na konci devadesátých let objeví v pardubickém archivu ministerstva vnitra operativní svazek StB vedený na vnitřního nepřítele – její tetu, bohyni Surmenu. Dora rozplétá osudy žítkovských žen a s překvapením zjišťuje, že ačkoli se sama bohyní nestala, je i ona nedílnou součástí tajemné tradice…

Cena Josefa Škvoreckého 2012, Český bestseller 2012, Cena čtenářů České knihy, Zahraniční vydání: ukrajinské (Komora, 2014) a polské (Afera, 2014) 

Recenze: 

Tučková rozkrývá pohnuté osudy žítkovských bohyní
Kultura21.cz | 5. 5. 2012 | Rubrika: Literatura | autor: Veronika JURČOVÁ
Do úchvatné a drsné krajiny Bílých Karpat porostlé lesy dubů a buků, jejichž kmeny nelze ani obejmout, kde stráně a louky na jaře a v létě září vzácnými orchidejemi, vstavači a sasankami, do polozapomenutých končin s úzkými políčky a jen několika málo samotami zavede čtenáře druhý román držitelky prestižní ceny Magnesia Litera 2010 Kateřiny Tučkové Žítkovké bohyně. V kulisách světa, v němž jakoby se zastavil čas, líčí autorka osudy několika generací prostých venkovanek obdařených výjimečnými léčitelskými a věšteckými schopnostmi, žítkovských bohyní.
Celý článek najdete zde.

Za zbytky magie do Kopanic
Týdeník rozhlas | č. 18/2012 | 23. 4. 2012 | Rubrika: Pořiďte si | autor: Pavel KOTRLA
Prozaický debut Kateřiny Tučkové Montespaniána (2006) i její následující román Vyhnání Gerty Schnirt (2009) byly přijaty s náležitým kritickým a čtenářským ohlasem. Druhá kniha, za kterou autorka obdržela cenu Magnesia Litera 2010, byla potvrzením, že do české literatury vstoupil talent, který se vyplatí sledovat. Uvedení nového románu Žítkovské bohyně (Host 2012) bylo již dopředu avizováno jako literární událost. A hned na počátku lze konstatovat, že očekávání bylo úspěšně naplněno.
Celý článek najdete zde

Součást Evropské noci literatury VII
www.europeanliteraturenight.co.uk
#eln2015