Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Jak šel čas s Dolními Vítkovicemi, vědí díky filmařům už i v Londýně

ČT 24, 14. června 2016

O proměně oblasti ostravských Dolních Vítkovic se doneslo i do Londýna. Studenty tamní architektury téma zaujalo a natočili dokumentární snímek D.O.V., v němž se soustředili především na transformaci památky a na její budoucnost. Město navíc reprezentuje výstava fotografií Viktora Koláře. Na projektu se podílelo České centrum v Londýně, ostravská galerie Plato a Provoz Hlubina.

FAKTA

Ostrava ve filmu

Londýnská univerzita Škola architektury Architektonické studie patří k nejlepším na světě. Projekt s názvem Ostravské příběhy – od industrializace ke kultuře propaguje i jiné než turisticky atraktivní oblasti. „Může to přispět k tomu, že se lidé nebudou dívat jen na turistickou tvář, ale začnou přemýšlet o tom, že je Česko zemí, v níž existuje celá řada jiných možností a nezbytností, jak žít,“ popisuje kurátor Marek Pokorný.

Film vychází z tvorby Charlese a Raye Eamesů a zachycuje přeměny města a společnosti, přičemž ukazuje konflikty mezi zájmy veřejnosti a hlavních aktérů. Nejprve si město přijeli prohlédnout kurátoři londýnské univerzitní galerie, pak studenti. Mluvili s historiky, památkáři i lidmi z kulturních organizací a výsledkem byla filmová esej.

Budoucnost je blízká, zato nejistá

Kromě chvály o přeměně někdejších železáren v kulturní a interaktivní prostor upozorňuje dokument na to, že tím péče o objekt nekončí. Kolem budoucnosti Dolních Vítkovic se vznáší mnoho otazníků. Jakým způsobem naložit s industriálním dědictvím? Přispěje k rozvoji celku, nebo ho naopak ohrozí?

Film studentů nezůstane jen v Londýně, na podzim se bude promítat i v Ostravě.

 

V komorní galerii londýnské školy architektury se Ostrava ocitla hned dvakrát. Kromě snímku D.O.V. na místě britští návštěvníci mohou zhlédnout černobílé fotky Viktora Koláře, který město fotografuje od šedesátých let a s jeho obyvateli za ta léta navázal důvěrný vztah. „O městě Viktor Kolář vypovídá skrze lidi, skrze jejich emoce, skrze jejich únavu, skrze jejich energii,“ dodal Pokorný.

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/1817057-jak-sel-cas-s-dolnimi-vitkovicemi-vedi-diky-filmarum-uz-i-v-londyne