Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

O nás v médiích

Londýn má svou verzi českého poeziomatu. Vypadá jako periskop

7. května, Jiří Hošek, Český rozhlas Radiožurnál

Od úterka můžou obyvatelé i návštěvníci Londýna obdivovat britskou verzi českého projektu Poeziomat. Takzvaný básnický periskop stojí na prostranství před slavnou Britskou knihovnou a budí zasloužený zájem. Jde o hlavní akci Evropského festivalu literatury, který organizuje České centrum v Londýně.

Žlutá roura vycházející nikoliv z velitelské věže ponorky, ale ze země, umí přehrát třicet básní třiceti evropských básníků, a to jak v originále, tak v anglickém překladu.

„O to, že se bude dělat něco venku, usilujeme už tři roky, a teď se to konečně povedlo. My jsme Britské knihovně navrhovali několik projektů a oni si vybrali poeziomat. Tou piazzou projdou stovky lidí denně, takže si myslím, že by těžko mohlo být lepší místo, ať už symbolicky, historicky nebo prakticky,“ říká ředitelka Českého centra v Londýně Tereza Porybná.

V Londýně mají britskou verzi českého projektu Poeziomat. Podívat se na něj byl i zpravodaj Jiří Hošek

Nadšení z netradičního obohacení veřejného prostoru neskrývá ani britský básník Ian McMillan, který „básnický periskop" pokřtil.

„Podle mě je na periskopu úžasné to, je současně veřejný a přitom taky soukromý. Veřejný v tom smyslu, že piazzou před Britskou knihovnou projde spousta lidí, které naláká vzhled periskopu, jeho barva i seznam jmen básníků. Ale když se přiblížíte, vyberete si autora a stiskněte tlačítko, pak nastává ten okamžik soukromí. Najednou se uprostřed velkoměsta dostanete do intimní situace, kdy se přenesete do jiné země, jiné kultury, doby, i jiného způsobu uvažování."

Z útrob londýnského poeziomatu se linou verše i hlas známé rakouské básnířky Friederike Mayröcker. Právě to dokládá novinku v dosavadním pojetí projektu, a sice že periskop neobsahuje pouze básně v mateřském jazyce hostitelského státu.

„Měl by tam být moment toho překvapení, že to člověk ani nečeká, jde kolem a najednou zazní hlas básníka. My dbáme na to, aby v každém poeziomatu byl hlas autora, takže to zní opravdu mysteriózně a skoro to vypadá, jako by byl někde dole v podzemí ukrytí,“ popisuje autor projektu Poeziomatu Ondřej Kobza.

Poetický periskop svou londýnskou zastávkou zahájí putování po Británii. Zavítá kromě toho třeba na festival poezie v Ledbury nebo na knižní veletrh do Durhamu.


Zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/literatura/_zprava/1611025