Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

20. ročník festivalu Made in Prague uvede britskou distribuční premiéru filmu Já, Olga Hepnarová

5. listopadu – 2. prosince 2016, Londýn. Režisér Tomáš Weinreb a herečka Michalina Olszanska uvedou slavnostní britskou premiéru filmu Já, Olga Hepnarová na jubilejním 20. ročníku festivalu Made in Prague, který každoročně pořádá České centrum Londýn. Silné ženy a rodina jsou klíčovými tématy festivalu, jehož imponující seznam 15 filmů s osobní účastí režisérů Petra Václava (Nikdy nejsme sami), Slávka Horáka (Domácí péče), Jana Prušinovského (Kobry a užovky), Štěpána Altrichtera (Schmitke), Marka Škopa (Eva Nová) a herců Bolka Polívky a Emílie Vášáryové naznačuje, že se britští diváci mají opravdu na co těšit.

Festival Made in Prague začalo organizovat České centrum Londýn před více než dvaceti lety. Původně se jednalo o přehlídku současného českého filmu v malém kině v západní části Londýna. Postupně se však tato přehlídka rozšířila do dalších kin včetně nejstaršího londýnského kina Regent Street Cinema, kde byly promítány filmy bratří Lumièrů a kde byl pak o mnoho let později díky Českému centru Londýn představen celý tým satirického seriálu Kancelář Blaník.


TEREZA PORYBNÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:

„Kromě současných filmů se pod hlavičku Made in Prague odehrály retrospektivy slavných českých režisérů, například skvělá reminiscence tvorby Věry Chytilové v British Film Institute nebo pocta Vojtěchu Jasnému. Během let se rozrostlo festivalové obecenstvo a spolu s ním i jeho žánrová pestrost otevírající se přesahům k hudbě, výtvarnému umění, performanci, a to vždy tak, aby byla zachována spojová linie s filmem.“

„FILM“ pro mnohé znamená především „HERCE“. Právě na herecké umění se letos rozhodla vsadit Tereza Porybná, která letos poprvé přizvala ke spolupráci soubor Dejvického divadla. Festival Made in Prague navíc podle ředitelky Českého centra Londýn přináší možnost ukázat zajímavé a inspirativní dílo, a to postupem let nejen „filmové“ a nejen „české“.  Ve spolupráci se slavným novinářským klubem Frontline, ve kterém se před lety ukrýval Julian Assange, budou letos promítány také filmu barmských tvůrců, které vznikly díky spolupráci s českými filmaři.


PETER HAMES, AUTOR ČESKOSLOVENSKÉ NOVÉ  VLNY:

Program 20. ročníku londýnského festivalu Made in Prague je dosud tím nejambicióznějším, co se týče šíře záběru i obsahu. Celkem patnáct filmových projekcí představující ty nejlepší české filmy za uplynulé dva roky od Kober a užovek po Rodinný film či Evu Novou je svědectvím široké škály a zvýšeného kreativního úspěchu současného českého filmu.“


JÁ, OLGA HEPNAROVÁ

Britská distribuční premiéra filmu Tomáše Weinreba a Petra Kazdy je zlatým hřebem 20. ročníku filmového festivalu, který každoročně představuje v Británii to nejlepší z české kinematografie. Zahajovací film z prestižní sekce Panorama z letošního Berlinále, Já, Olga Hepnarová, zdařile vykreslující příběh mladé ženy, která se ve 22 letech rozhodne pomstít společnosti za své ponižování a ústrky, je prvním českým filmem, který se po dlouhé době dostává do širší britské distribuce. Díky společnosti MUBI ho budou moci pod názvem Já, Olga zhlédnout nejprve diváci v kinech ve Velké Británii a poté 8 miliónů předplatitelů jejich VoD (video on demand) služby na celém světě.


MADE IN PRAGUE: Zaměřeno na ženy a rodinu

Já, Olga Hepnarová avizuje i jedno z hlavních festivalových témat - ženu coby hlavní hrdinku. Diváci uvidí v podání Emílie Vášáryové stárnoucí herečku a vyléčenou alkoholičku Evu Novou ze stejnojmenného filmu Marka Škopa, která se pokouší získat druhou životní šanci; obětavou zdravotní sestru vyrovnávající se se smrtelnou chorobou v debutu Slávka Horáka Domácí péče; čerstvou mladou vdovu v hororově laděné Polednici Jiřího Sádka či se budou moci seznámit v dokumentu režisérky Heleny Třeštíkové Zkáza krásou s osudem meziválečné filmové hvězdy Lídy Baarové, jejž poznamenala milostná aféra s Goebbelsem.

Rodinný film režiséra Olma Omerzu je doslovným příkladem druhého tématu; rodiny a rodinných vztahů. Příběh dobře situované rodiny, která se ocitá v krizi v Praze díky bouři v Tichomoří, kontrastuje se sociálním dramatem Kobry a užovky Jana Prušinovského o bratrské lásce a rivalitě odehrávajícím se na malém městě. Rodinné téma doplňuje dokument Evy Tomanové Stále spolu, kde se pod drobnohledem ocitá jedenáctičlenná rodina žijící mimo mainstreamovou společnost.

 

MADE IN PRAGUE: Češi v zahraničí a filmová klasika

Mezi festivalová témata patří i tématická sekce Češi v zahraničí, jež zviditelňuje režiséry žijící v zahraničí, jejichž tvorba přináší trochu jiný pohled na českou společnost. Patří sem nejen režisér Petr Václav, který dlouhodobě žije v Paříži, a jeho film Nikdy nejsme sami, ale také v Německu žijící Štěpán Altrichter se svým zralým debutem Schmitke z česko-německého pohraničí či program věnovaný Barmě Země v pohybu: Filmy z Barmy reflektující česko-barmské paralely a přínos českých dokumentaristů. Zvláštní uvedení na festivalu patří i pokladům z Národního filmového archívu. Letošní ročník uvede němý film Gustava Machatého Erotikon s hudebním doprovodem Lydie Kaviny, virtuózní hráčky na teremin, a Obchod na korze Kadára a Klose.


20. ročník MADE IN PRAGUE FESTIVAL

V rámci jubilejního 20. ročníku festivalu připravilo České centrum nejen výběr toho nejlepšího ze současného filmu, ale i pestrý doprovodný program sestávající divadla, výtvarné performance a hudby a v mnoha aspektech odrážející témata promítaných filmů. Do Londýna tak přijede vůbec poprvé kultovní pražské Dejvické divadlo, které uvede Zelenkova Teremina, Zimní pohádku od Williama Shakespeara a Ucpaný systém inspirovaný povídkami Irwina Welshe. Svou tvorbu představí během performativní přednášky Pavel Sterec, projekt AutopsiA bude vystavovat v legendární Horse Hospital a celý festival zakončí večírek s audio-vizuální show DJ Ventolína a vánočním design-marketem.

Pestrý program poskytne příležitost spolupráce s řadou významných partnerů a skvělými prostory napříč Londýnem. Přestože hlavním festivalovým kinem je historické kino Regent Street Cinema v centru Londýna, kde se konaly první projekce bratří Lumièrů v Británii, festivalové projekce se budou konat i v prestižním kulturním centru Barbican, Gate Cinema na proslaveném Notting Hill, kultovním kině Close-Up a komunitním kině v Deptfordu na východě Londýna.  Dejvické divadlo naopak zavítá na jižní břeh Temže do Greenwood Theatre při King´s College zatímco program věnovaný Barmě je situován do Frontline Club, centra nezávislého žurnalismu. Výtvarná performance Pavla Sterece se odehraje v rámci nově etablované výtvarné scény v Peckhamu, přičemž výstava AutopsiA bude k vidění v avantgardní Horse Hospital.

 
Organizátor: České centrum Londýn.

Ve spolupráci s Barbican Centre, Regent Street Cinema, Close-Up Cinema, Gate Cinema, Goethe-Institut Londýn, The Performance Studio, The Horse Hospital.

www.czechcentre.org.uk

https://www.facebook.com/londonczechcentre/

https://twitter.com/CzechCentreLnd

https://www.youtube.com/user/CzechCentre

 

Česká centra

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech.

V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků.  Z toho více než 620 uskutečněných akcí patří do kategorie FILM.

Od července 2016 je generálním ředitelem Jan Závěšický.

Podle analýzy Economic ImpacT v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

www.czechcentres.cz

Kontakt pro novináře: 

Oddělení komunikace a marketingu
Petra Jungwirthová
, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz;
komunikace@czech.cz; T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.  


Tuto tiskovou zprávu si můžete stáhnout ve formátu pdf zde: