Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Dejvické divadlo poprvé v Londýně

5. – 7. listopadu 2016, Greenwood Theatre, Londýn. Dejvické divadlo se vůbec poprvé představí britskému publiku v rámci 20. ročníku Made in Prague organizovaného Českým centrem Londýn. Festival proběhne od 5. 11. do 2. 12. 2016 na více než 10 místech v Londýně včetně Barbicanu, Regent Street Cinema nebo známého novinářského klubu Frontline Club. Přehlídka je zaměřena převážně na filmovou tvorbu, letošní ozvláštnění divadlem je novinkou. Kritiky oceňovaná originální tvorba souboru Dejvického divadla vydobyla divadlu mnohá zahraniční ocenění i přízeň domácího publika. Během tří večerů se v londýnském Greenwood Theatre odehrají tři britské premiéry: Teremin Petra Zelenky, Shakespearovu Zimní pohádku a Ucpanej systém inspirovaný povídkami Irvina Welshe.

Herecký soubor slavného pražského divadla se v posledních dvaceti letech mění pouze minimálně. Všichni herci jsou obsazování v televizních i filmových produkcích, českých i zahraničních. Zároveň na tomto poli získávají celou řadu ocenění. Do Londýna přijede celá sestava jedinečných hereckých osobností: Ivan Trojan, David Novotný, Klára Melíšková, Miroslav Krobot, Jaroslav Plesl, Lenka Krobotová, Martin Myšička, Hynek Čermák, Václav Neužil, Simona Babčáková, Pavel Šimčík, Veronika Khek Kubařová, Zdeňka Žádníková a Jana Holcová.   


TEREZA PORYBNÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:

V rámci 20. ročníku Made in Prague jsme chtěli připravit opravdu výjimečný program sestavený z filmů, divadla a umění, které máme rádi a které ukáže, že nejen Londýn má živou a skvělou kulturní scénu.“  


EVA KEJKRTOVÁ
MĚŘIČKOVÁ, ŘEDITELKA DEJVICKÉHO DIVADLA:

Pečlivý výběr her byl zaměřen na průřezovou tvorbu divadla, tedy na původní českou hru (Teremin), dramatizaci současné světové literatury (Ucpanej systém) a uvedení výborně zpracovaného klasického textu náročné Shakespearovy hry  Zimní pohádka. Hostování v Londýně  je pro Dejvické divadlo velká  příležitost prezentovat to nejlepší z  tvorby jednoho ze špičkových českých činoherních divadel současnosti.

Sérii, jakož i celý Made in Prague festival zahájí inscenace Teremin, biografické drama Petra Zelenky. Tento držitel pěti Českých lvů a jeden z nejnadanějších českých dramatiků a scénáristů hru navíc osobně v Londýně uvede.  


PETR ZELENKA, REŽISÉR:

„Tato inscenace je o svobodě jednotlivce, o člověku, který dokázal úžasné věci v nesvobodě. Je to poměrně vážná psychologická hra. Humor v ní má místo až v druhé rovině, i když se pochopitelně prosadí, v Dejvickém divadle to ani jinak nejde. Ale je to drama evropského typu s lehce detektivní zápletkou.“

Postavy kontroverzního Lva Teremina, fyzika, slavného vynálezce prvního elektronického hudebního nástroje – tereminvoxu  a ruského špiona, se brilantně zhostil Ivan Trojan. Představení, nominované na Cenu Alfreda Radoka za nejlepší představení a nejlepší mužský herecký výkon, bude předcházet vystoupení Lydie Kaviny, virtuosky  hry na tereminvox  a vnučky Lva Teremina. Pod jejím vedením budou mít návštěvníci možnost si  hru na teremin sami vyzkoušet během víkendového workshopu. Jedna z nejpozoruhodnějších inscenací v historii Dejvického divadla - Ucpanej systém - Proč Bůh sedí na střídačce - vznikla na základě díla známého skotského spisovatele Irvina Welshe Acid House. Divadelní adaptace Daniela Majlinga je vytvořena s obdivuhodnou citlivostí k poetice Irvina Welshe. Současně však vytváří zcela svébytné dramatické dílo.

Představení získalo cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012 a nejlepší mužský herecký výkon (Ivan Trojan).

Zimní pohádkou se Dejvické divadlo připojuje k celosvětovým oslavám 400. výročí úmrtí Williama Shakespeara. Poslední Shakespearovu hru, která se částečně odehrává v Čechách, režíroval slovenský režisér Ondrej Spišák. Komlexní „psycho-thriller se šťastným koncem“ je naplněn jemnou ironií, humorem a skvělými hereckými výkony


MARTIN HILSKÝ, PŘEKLADATEL SHAKESPEAROVA DÍLA:

„Dobré divadlo dělají detaily. Tady v Dejvickém divadle dokázal pan režisér s celým tím ansámblem podat hru úplně jinak prostřednictvím těch úžasných domyšlených detailů… text zůstal, k mé radosti, téměř netknutý, až na nějakou improvizaci, ale ta hra je naprosto výjimečná.“
 
 

echny hry budou uvedeny v češtině s anglickými titulky.

Dejvické divadlo je součástí 20. ročníku festivalu.  Made in Prague proběhne od 5.11. do 2.12.  2016 na více než 10 místech. Festival tradičně představuje výběr z českého filmu. Letos se návštěvníci mohou mimo jiné těšit na britskou distribuční premiéru filmu Já, Olga Hepnarová, Bolka Polívku a režiséra Slávka Horáka, kteří uvedou film Domácí péče či debatu s Emílií Vašáryovou po projekci filmu Eva Nová. K nabídce se v rámci jubilejního ročníku připojuje i divadlo, performance a hudba, celkem tedy více než 20 akcí během jednoho měsíce.   

 

program:

Místo: Greenwood Theatre (King´s College), 55 Weston Street, London, SE1 3RA 

 

5. listopadu 2016
TEREMIN
Greenwood Theatre, 7.30pm
Příběh člověka, který navždy změnil tvář moderní
hudby. Věnováno Robertu Moogovi.

6. listopadu 2016
UCPANEJ SYSTÉM
Greenwood Theatre, 7.30 pm
Proč Bůh sedí na střídačce
Podle povídek z knihy a scénáře k filmu
Irvina Welshe Acid House.

7. listopadu 2016
ZIMNÍ POHÁDKA
Greenwood Theatre, 7.30 pm
Psychothriller se šťastným koncem.

 

Podrobný program:
http://london.czechcentres.cz/programme/travel-events/dejvicke-theatre-in-london
#MadeInPrague

 

Vstupné: £20 - £25 + £1.90 rezervační poplatek
Online rezervace –  http://www.pohyby.co.uk

………………………………………………………………………………………..

 

Dejvické divadlo 

Dejvické divadlo oslaví v říjnu 2017 čtvrt století od svého založení. Za tu dobu si vybudovalo pověst jednoho z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších českých divadel. Neustále vyprodané divadlo nabízí inscenace různých žánrů, které však mají společného jmenovatele: dobré divadlo se zřetelným názorem a s důrazem na herecké osobnosti. Během své existence se Dejvické divadlo stalo pětkrát divadlem roku, mnohokrát bylo v nejužší nominaci na tuto cenu, řadu významných ocenění získaly nejen inscenace ale i jednotliví umělci. Každoročně se jméno Dejvického divadla objevuje v nominacích na nejprestižnější divadelní ceny. 

www.dejvickedivadlo.cz

www.facebook.com/dejvickedivadlo/

www.instagram.com/dejvicke_divadlo/  

 

Česká centra

 Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí ČR pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech.

V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila téměř 2,5 mil. návštěvníků. Z toho více než 160 uskutečněných akcí patří do kategorie SCÉNICKÁ UMĚNÍ.

Od července 2016 je generálním ředitelem Jan Závěšický.

 Podle analýzy Economic ImpacT v roce 2015 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí dalších 2,84 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 3,84 Kč pro propagaci země.

 

www.czechcentre.org.uk

https://www.facebook.com/londonczechcentre/

https://twitter.com/CzechCentreLnd

https://www.youtube.com/user/CzechCentre

 

Kontakt pro novináře:  Oddělení komunikace a marketingu
Petra Jungwirthová
, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030,
E: jungwirthova@czech.cz;  komunikace@czech.cz
T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.   


Tuto tiskovou zprávu si můžete stáhnout ve formátu pdf zde: