Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Last Fata Morgana: čeští designéři na International Fashion Showcase 2016

Klobouky kaktusovitého tvaru, excentrické výšivky, svůdné dámské šaty či romantismem inspirované fetišistické spodní prádlo – to jsou příklady kolekcí studentů a čerstvých absolventů Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM), kteří se pod vedením Pavla Ivančice představí na přehlídce Last Fata Morgana, organizovanou ve spolupráci s Českým centrem v Londýně. Výstava proběhne v rámci International Fashion Showcase 2016 (IFS), oficiální doprovodné akce London Fashion Week od 19. do 23. února 2016 v prostorách majestátního Somerset House u řeky Temže. IFS se letos zúčastní 80 návrhářů z 24 zemí.

19. – 23. února 2016, Londýn, Somerset House

Již potřetí!

Čeští designeři se představí na International Fashion Showcase již potřetí, a to díky aktivnímu úsilí Českého centra v Londýně, jež se dlouhodobě věnuje propagaci české módy. „Rádi se podílíme na projektech, ve kterých se propojují různé umělecké žánry a obory. Tato přehlídka – nádherná, rozmanitá, odvážná, nápaditá a plná radosti – prezentuje kreativní talent českých umělců v té nejlepší možné podobě,“ dodává jeho ředitelka Tereza Porybná. V minulých letech se díky spolupráci Českého centra a Czech Fashion Council v Londýně představili například Pavel Berky, Jakub Polanka, Petra Ptáčková, Janja Prokić, Hana Frišonsová či Markéta Martišková.

Módní utopie
,,Hlavní myšlenkou expozice je vyjádřit pohled na módu jako vidinu lepšího světa, kde rovnoprávnost, tolerance a svoboda patří mezi základní lidské hodnoty,” vysvětluje kurátor projektu Pavel Ivančic, přední český návrhář a absolvent prestižní londýnské designerské školy Central Saint Martins, který zároveň vede ateliér módní tvorby na UMPRUM. Klíčovým kritériem pro výběr vystavovaných kolekcí byla podle Ivančice jejich schopnost vystihnout myšlenku skrze bezprostřední styl, experimentální přístup a cit pro inovaci společně se širokou znalostí krejčovství a techniky textilní tvorby. Téma české přehlídky vychází z celkové koncepce IFS v roce 2016, jímž je právě utopie jako prostor nových možností a představivosti.  

Nové talenty
Vystavující návrháři - Filip Jakab, Karolína Juříková, Tereza Rosalie Kladošová, Markéta Kratochvílová, Monika Krobová, Sofya Samareva a Antonín Šimon  - ve svých kolekcích prolínají společenská témata s vlastními uměleckými myšlenkami: optická iluze, DIY art, nebo genderovou krizi. Hned čtyři z nich (Filip Jakab, Markéta Kratochvílová, Monika Krobová, Sofya Samareva) jsou letos nominováni na cenu Czech Grand Design. Ani na mezinárodním poli nejsou návrháři žádnými nováčky a mají za sebou spolupráce se zvučnými jmény jako Raf Simons, Steven Tai, Meadham Kirchhoff či Bernhard Willhelm.

Last Fata morgana
Nápaditá instalace Aleše Kachlíka ze studia produktového designu vedeného přední designérskou dvojicí Olgoj Chorchoj připomíná jakýsi mytický strom hojnosti, ze kterého místo ovoce  visí oděvy různého charakteru – od chlupatých pestrobarevných šatů s kočičími motivy, přes průhledné plédy pokryté střapci až k džínovým dámským oblekům, inspirovaným uniformní jednoduchostí. Každý z designérů představí svůj osobitý styl, který jeho tvorbu činí jedinečnou. Odborným garantem londýnské expozice je Liběna Rochová. Výstavu doprovází i katalog s originálními fotografiemi od Karin Zadrick.

Součástí výstavy bude také workshop pro veřejnost zaměřený na současnou výšivku a tkaní či diskuze o aktuální situaci na poli módního průmyslu ve střední Evropě, kde Českou republiku zastoupí Pavel Ivančic.


Doplňující informace

Organizátoři: České centrum v Londýně, UMPRUM
www.czechcentre.org.uk  
www.umprum.cz

Partneři: Lasvit, Galerie Smečky, Pilsner Urquell, Techo, Czech Tourism, a Modeschau, RadioWave.

 

Pro nejčerstvější novinky a zákulisní informace sledujte náš Instagram:   https://www.instagram.com/lastfatamorgana/
FB event.: https://www.facebook.com/events/537325649778947/

Webové stránky International Fashion Showcase
http://design.britishcouncil.org/ifs2016

Webové stránky designérů:
www.monikakrobova.com  
www.filipjakab.com
http://terezarosaliekladosova.cz  
http://marketakratochvilova.net   
http://www.coroflot.com/antoninsimon
www.karolinajurikova.com
http://sofyasamareva.com

Kontakt pro novináře:
Petra Jungwirthová
, tisková mluvčí Českých center: M: 725 890 030,
EM: jungwirthova@czech.cz.
Oddělení komunikace a marketingu: komunikace@czech.cz,
T: 234 668 237, 234 668 241, 234 668 251.

Tisková zpráva ve formátu pdf ke stažení: