Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Made in Prague: Pocta Vojtěchu Jasnému

Blížící se 90. narozeniny výjimečného českého režiséra Vojtěcha Jasného oslaví Londýn krátkou retrospektivou jeho tvorby, kterou připravilo londýnské České centrum ve spolupráci s Goethe-Institutem a Rakouským kulturním fórem. Diváci tak uvidí nejen vynikající moravskou trilogii, kterou tvoří filmy Všichni dobří rodáci, Touha a Až přijde kocour, ale budou mít také ojedinělou možnost seznámit se s exilovou tvorbou tohoto režiséra, který po roce 1968 působil mimo jiné v Německu, Rakousku a USA. Sezóna také uvede na britský trh DVD jeho mistrovského díla Všichni dobří rodáci, kterou při této příležitosti vydává společnost Second Run DVD.

MADE IN PRAGUE: POCTA VOJTĚCHU JASNÉMU

19. ročník českého filmového festivalu Made in Prague je u příležitosti 90. narozenin Vojtěcha Jasného (narozen 30. listopadu 1925) věnován oslavě jeho tvorby. Diváci uvidí výběr šesti klíčových filmů z portfolia více než 50 filmů reprezentujících jednotlivá tvůrčí období a jednotlivé životní etapy tohoto režiséra, který po nuceném odchodu z Československa působil po většinu života v exilu. Sezóna zahajuje třemi vrcholnými filmy z jeho českého období, ověnčenými postupně hlavními cenami, včetně ceny za nejlepší režii a ceny poroty pro Všechny dobré rodáky, na Mezinárodních filmových festivalech v Cannes r. 1958, 1963 a 1969. Úspěch, kterého se nikomu z jiných českých režisérů nepodařilo dosáhnout.

Tyto filmy z volně navazující moravské trilogie;  povídkový film Touha (1958) mapující cyklus lidského života a přírody, satirickou alegorii s Janem Werichem v hlavní roli Až přijde kocour (1963) a kroniku poválečného moravského venkova. Všichni dobří rodáci (1968) v nově restaurované digitální verzi diváci uvidí 7. listopadu v rámci dne věnovaného Vojtěchu Jasnému. Herečka Drahomíra Hofmanová, “Veselá vdova“ z Rodáků, uvede slavnostní projekci a zúčastní se diskuse s diváky, které určitě potěší i speciální filmový pozdrav od samotného Vojtěcha Jasného.

Exilovou tvorbu v Německu a Rakousku, kde Vojtěch Jasný pracoval v letech 1970 – 1984 především na adaptacích významných literárních děl pro německou a rakouskou veřejnou televizi, zastupují filmy Kulturník (1974) a Život schizofrenického básníka Alexandra Märze (1975).

Psychologické drama Kulturník je adaptací krátké povídky Thomase Bernharda se slavným rakouským hercem Helmutem Qualingerem v roli vězně Hanse Fabiana Kulterera, pro něhož se vězení stává místem životního sebenaplnění, zatímco Život schizofrenického básníka Alexandra Märze, založený na svědectvích z psychiatrických nemocnic, které scénáristicky zpracoval Heinar Kipphardt, vůdčí představitel poválečného dokumentárního divadla, je otevřenou kritikou potlačování individuality.

Intimní časosběrný dokumentem Gladys (1999) mapující pět let rozhovorů se 100 letou Gladys St John-Colegrove a New York 90. let, reprezentuje Jasného americké tvůrčí období, ve kterém se soustřeďuje na dokumentární tvorbu a výuku filmu, jež odstartovala roku 1984 záskokem na Kolumbijské univerzitě v New Yorku za režiséra Miloše Formana.


VOJTĚCH JASNÝ: FOTOGRAFIE

Retrospektivu doplňuje digitální prezentace fotografické tvorby Vojtěcha Jasného, vycházející z jeho knihy Fotografie / Photographs, vydanou nakladatelstvím Kant v roce 2011, kterou budou mít možnost diváci vidět v listopadu v Regent Street Cinema.

 „Vojtěch Jasný je skvělý a významný režisér, jehož tvorba však není v Británii mimo úzké odborné kruhy příliš známá. To chceme letošní retrospektivou změnit. Zároveň se prostřednictvím festivalu Made in Prague snažíme ukázat současnou nezávislou českou filmovou tvorbu; osobně se například velmi těším na projekci a diskusi s tvůrci a protagonisty internetové politické satiry Kancelář Blaník, kteří do Londýna koncem listopadu přijedou“, uvedla Tereza Porybná, ředitelka Českého centra Londýn.


MADE IN PRAGUE PRESENTS

Letošní festival českého filmu Made in Prague uvede také britskou premiéru dokumentárního filmu Sugar Blues s následnou debatou s režisérkou Andreou Culkovou (3. listopadu, Bertha DocHouse), prezentaci české filmové avantgardy pod názvem Česká avantgarda dnes, která zahrnuje dokumentární film Libora Nemeškala, výběr avantgardních filmů z 30. let, ale i filmy současných umělců jako jsou Zbyněk Baladrán, Ján Mancuška a další (14. listopadu, Whitechapel Gallery). Festival slavnostně zakončí britská premiéra internetového fenoménu Kancelář Blaník (28. listopadu, Regent Street Cinema) za účasti většiny autorského týmu pod vedením režiséra Marka Najbrta a herce Marka Daniela.

 

Organizátoři: České centrum Londýn, Bertha DocHouse, Goethe-Institut Londýn, Rakouské kulturní fórum za podpory Moravské Galerie, Brno, Školy moderních jazyků, University v Bristolu a Vojtěcha Jasného.


Kontakt pro novináře: 

Česká centra - ústředí
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí, M: +420 725 890 030, E: jungwirthova@czech.cz

ČESKÉ CENTRUM LONDÝN
Renata Clarková, České centrum Londýn,  T: 234 668 318, E:clarkova@czechcentre.org.uk


Tiskovou zprávu ve formátu Word si můžete stáhnout zde: