Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Tiskové zprávy

Sestry Scerankovy představí svou tvorbu v londýnské Pump House Gallery

Londýn, 14. 3. 2017 - Pavla a Lucie Scerankovy, slovenské umělkyně působící a žijící v Praze, vystaví ve spolupráci s Českým centrem Londýn své dílo v prostorách londýnské Pump House Gallery. Výstava s názvem Povrchové napětí, která je pro obě sestry jejich první větší prezentací ve Velké Británii, představí výběr z jejich dosavadní tvorby i zcela nová díla vytvořená přímo pro Pump House Gallery a bude doplněna místně specifickou kinetickou instalací umístěnou v přilehlém Battersea Park. Vernisáž výstavy se uskuteční v úterý 11. dubna od 18:30 hodin za přítomnosti obou umělkyň. Londýnskému publiku bude výstava přístupná od 12. dubna do 11. června.


Povrchové napětí

Jádrem celé výstavy je téma napětí; napětí mezi tvorbou dvou umělkyň; fyzické napětí ukrývající se v jednotlivých dílech a napětí mezi výstavou a jejími návštěvníky, kteří jsou přímo či nepřímo vyzváni k interakci a aktivnímu zapojení. Jedná se o první velkou výstavu ve Velké Británii, v rámci které umělkyně představí skupinu prací odrážející konstelaci vizuálních, materiálních a koncepčních vjemů. Součástí výstavy bude nová pohyblivá venkovní instalace Pavly Scerankové v zahradní fontáně v Battersea Parku.  


Umělecké duo

Obě sestry, absolventky pražské Akademie výtvarného umění, několikrát nominované na Cenu Jindřicha Chalupeckého, ve své tvorbě zkoumají vztah mezi prostorem a lidským vnímáním. Pavliny sochařské objekty a video instalace se vyznačují především minimalismem, jemným humorem a citlivým vztahem ke svému okolí. Její díla si s diváky trochu pohrávají a autorka skrze ně mimo jiné zkoumá hranice mezi vnímáním a skutečností. Lucia vytváří fotografické a sochařské instalace, které často vychází z jejího bezprostředního okolí. Zachycuje situaci v interiéru či konkrétní scenérii, kterou následně digitálně upravuje tak, aby pro diváka nebylo zřejmé, zda se jedná o čistou realitu nebo upravenou fikci.  


Pump House Gallery

Londýnská Pump House Gallery, zaměřující se na současné světové umění, je na britské umělecké scéně známá především pro svůj inovativní přístup k propojení galerijního interiéru s exteriérem Battersea Parku. V roce 2016 zde mimojiné vystavoval i český konceptuální umělec Jiří Kovanda.  


-----

PAVLA SCERANKOVÁ  (*1980) 
Pavla se narodila v roce 1980 ve slovenských Košicích, aktuálně žije a tvoří v Praze.
Studovala na pražské Akademii výtvarného umění, kde získala v roce 2011 doktorát. Rok strávila studiem s Tonym Craggem v Berlíně a byla vybrána do tamního prestižního programu Artists-in-Residence. Od roku 2015 vede společně s Dušanem Záhoranským Ateliér intermediální tvorby na Akademii výtvarných umění. Již dvakrát byla nominována na hlavní české ocenění pro mladé umělce - Cenu Jindřicha Chalupeckého (2007 a 2015). Umělkyně se také podílela na četných mezinárodních skupinových výstavách, jako například Model (Rudolfinum, Praha, 2015) nebo Europe Europe  (Astrup Fearnley Museum v Oslo, 2014) kurátorované Gunnarem Kvaranem a Hansem Ulrich Olbristem.
Pavla byla oceněná Cenou Václava Chada (2009) a cenou Cyprian Award (2007). Spolu s Evou Koťátkovou a Kateřinou Šedou je považována za jednoho z nejvýznamnějších umělců své generace pracujícího v Praze. Pravidelně svou práci představuje v samostatných výstavách v prestižních galeriích v České republice a na Slovensku. Její díla lze nalézt ve sbírkách Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy, Slovenské národní galerie v Bratislavě a v mnoha soukromých evropských sbírkách. Pavla má také mnoho zkušeností s architektonickým řešením dětských hřišť a často navrhuje řešení veřejných prostor.
www.scerankova.wz.cz  
 

LUCIA Sceranková (* 1985)
Lucia se narodila v roce 1985 v Košicích na Slovensku, žije a pracuje v Praze a v Londýně. Studovala malbu na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě, mezi lety 2009 a 2011 studovala společně s Vladimírem Skreplem na pražské Akademii výtvarného umění. Zúčastnila se výměnného programu na Vysoké škole umění a kultury v Newcastle ve Velké Británii a v roce 2012 byla rezidenčním umělcem Cité Internationale des Arts v Paříži.
V roce 2014 byla nominována na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Její dílo bylo představeno v rámci několika samostatných i skupinových výstav v České republice, na Slovensku a v Evropě včetně například brněnské galerie Fait, pražských galerií Fotograf Gallery, Galerie 35m2 a Futura Karlin Studios nebo Cité Internationale des Arts v Paříži.
www.luciascerankova.com
 

--------

Výstavu iniciovalo České centrum v Londýně ve spolupráci s Pump House Gallery. Koncept výstavy byl vytvořen Pump House Gallery společně kurátorkou Lily Hall. Akce se koná za podpory The Elephant Trust, Ministerstva kultury České republiky, Velvyslanectví Slovenské republiky v Londýně, Drdova Gallery a galerie ZAHORIAN & VAN ESPEN. 

 

pumphousegallery.org.uk  


Česká centra

Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména českou kulturní scénu, zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí z 22 měst na třech kontinentech. Od srpna roku 2015 vede Česká centra Zdeněk Lyčka.

Kontakt pro novináře:
Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center
Česká centra
t: +420 725 890 030 | e: jungwirthova@czech.cz

 

Tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde: