Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.9.2015 - 24.9.2015

Second Run představí, v rámci oslav 10. výročí své existence, filmy Markéta Lazarová a Spalovač mrtvol

V září 2015 oslaví britská organizace Second Run DVD 10. výročí. Společnost anglickému obecenstvu zpřístupňuje dlouho ztracené filmové klasiky nebo neobjevené současné filmové novinky. V rámci oslav požádalo Second Run filmaře, aby vybrali z jejich katalogu film, který se jim líbil nejvíce. Do výběru, do nějž se zapojilo mnoho uznávaných tvůrců, se dostaly i dva poklady české kinematografie: Markéta Lazarova Františka Vláčila a Spalovač Mrtvol Juraje Herze.

Z mnoha vybraných filmů, se ICA rozhodla promítnout 5 filmů v rámci týdenní oslavy, která proběhne 19.-24. září. Všech 5 filmů uvedou filmaři a spisovatelé, kteří je vybrali. Jejich výběr bude reprezentovat hlavní selekci katalogu Second Run, kde je každý film vnímán jako netradiční objev, který chtějí sdílet s novým publikem. Přidejte se k oslavám.
Více informací na: https://www.ica.org.uk/whats-on/seasons/10-years-second-run

MARKÉTA LAZAROVÁ vybral a uvede Ben Rivers
rež. František Vláčil, Československo 1967, 159 min, Česky s anglickými titulky
20. Září 2015, 15:15
ICA, Cinema 1 | £7.00 - £11.00
Rezervace

„O Markétě byly napsány tisíce slov - moudrých i bezradných. Jmenují ji "vyvřelinou tvůrčí vášně", "balvanem na cestě české kinematografie", "meteorem" (ano, povětroněm!). Ten film jaksi nemá v české kinematografii co dělat. Byl premiérován v době, kdy vrcholila éra mladých a krásných režisérů, kteří film neměnili tak z gruntu; ve srovnání s Vláčilem ho jen lechtali na patách a bavili se tím, jak se šklebí. Ale Vláčil, který na šest let zmizel z kulturní scény, se vrátil se zjevením Markety, jež celou českou novou vlnu šokovalo. Žil mezi nimi člověk napadající samu podstatu křesťanské civilizace a formou vyprávění samu podstatu filmu.“ Tomáš Baldýnský, Reflex

„Není zatěžko ve Vláčilově monumentálním zfilmování románu Vl. Vančury Marketa Lazarová, uchvacujícím díle, vidět parabolu o krutosti našeho století.“ Thomas Rothschild, Süddeutsche Zeitung

Markéta Lazarová, film zvolený nejlepším českým filmem, jaký byl kdy natočen, je silné emocionální středověké drama zasazené do poloviny 13.století. Snímek natočený podle stejnojmenného románu Vladislava Vančury vypráví příběh o rivalitě mezi dvěma znepřátelenými klany – Kozlíky a Lazary a o nešťastném milostném vzplanutí Mikoláše Kozlíka a Markéty Lazarové.

František Vláčil zde vytváří jedinečný svět připomínající Tarkovského nebo Kurosawu. Tento ambiciózní a více vrstvý film kraluje úspěchům Vláčilovy kariéry a je jedním z největších kamenů světové kinematografie. 

Ben Rivers vysvětluje, proč film vybral:

Marketa Lazarová byl film, který jsem objevil díky Second Run – viděl jsem krásné promítání filmu, v celé úchvatné šíři formátu CinemaScope. Film se okamžitě stal jedním z mých nejoblíbenějších filmů a zůstal se mnou i během toho, co jsem přemýšlel o tvorbě svého filmu. Film plně dosáhl ambice úrovně, které se málokdy dosáhne – myslel jsem, že Andrei Rublev nemůže být překonán na tvorbu filmu ze středověkého období, dokud jsem neviděl tento film, který působí mnohem autentičtěji než jiné filmy právě ve své špíně, chaosu a nekonečné hrůze. A vlci ve sněhu? Byl jsem vděčný Second Run za jejich úžasnou sérii, kdy jsem měl možnost shlédnout tolik zajímavých filmů z východní Evropy. Ne jenom to, Second Run vypouští také jedny z nejdůležitějších filmů od současných filmových tvůrců, včetně tří mých oblíbených snímků z poslední dekády - Independencia od Raya Martina, Tropická nemoc od Apitchatponga Weerasethakula a Náš milovaný srpen od Miguela Gomese."

Ben Rivers je britský filmař a umělec. Jeho první celovečerní film Dva roky u moře (2011) obdržel několik mezinárodních cen. Mezi jeho další práce patří Zaklínadlo k odehnání temnoty (2013) natočené ve spolupráci s Benem Russelem a jeho nejnovější film The Sky Trembles and the Earth Is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers, jenž měl premiéru v hlavní soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Locarnu.  


SPALOVAČ MRTVOL, vybral a uvede Peter Strickland
rež. Juraj Herz, Československo 1968, 95 min, Česky s anglickými titulky

24.září 2015, 20:40
ICA, Cinema 2 | £7.00 - £11.00

Rezervace

“Příjemně zvláštní, bez pochyb originální a místy hrůzostrašný film. ”
Channel 4 Film Guide

"(Film má) úředně vynalézavý noční můry připomínající strukturu, která nás pořád oslňuje i čtyři dekády po natočení.“ Senses of Cinema

"Herzův surreální politický horor, který ve Vás vyvolá hluboce znepokojující pocity."Time Out

Film Juraje Herze Spalovač mrtvol je popisován mnoha způsoby – jako surrealismem inspirovaný horor, jako expresionistické fantazy nebo jako temný a znepokojující příběh o teroru. Tento zvláštně mrazivý film může připomínat mix filmů Doktor Divnoláska a Hnus. Příběh se odehrává v Praze během nacistické okupace, Karl Kopfrkingl (Rudolf Hrušínský) je profesionální spalovač mrtvol. Politické klima doby mu dává volnou ruku k uskutečněný jeho šílených názorů, jimiž chce „spasit svět“.

Vítěz kategorie Nejlepší herec (Rudolf Hrušínský) v roce 1972 na Filmovém festivalu v Sitges.

Peter Strickland vysvětluje, proč film vybral:

„Od přítele jsem dostal na DVD film Juraje Herze Spalovač mrtvol, od první vteřiny jsem si připadal jako pod zaklínadlem mantry smrti. Je zde tolik, co se dá na filmu vypíchnout: brilantní detaily a blouznivé širokoúhlé záběry kameramana Stanislava Miloty, snivé chorály Zdeňka Lišky, brutální koláž v úvodních titulcích, skvělý zneklidňující střih Jaromíra Janáčka a samozřejmě skvělý herecký výkon Rudolfa Hrušínského v hlavní roli. Zároveň směšný a nenávistný Spalovač mrtvol je drtivá meditace nad smrtí a skrytou hrozbou fašismu. Nikdy jsem neviděl film, který by ukazoval tak morbidní euforii.

Second Run je záchrana pro všechny, kdo se zajímají o ztracené filmy z východního radaru. Jenom za pouhých deset let dokázali vytvořit úchvatnou sbírku dech beroucích filmů ze zemí Varšavské dohody. Do sbírky ale patří dokonce i mnohem západnější filmy a občas i filmy natočené přímo pod naším nosem v Anglii, které jsme ale přehlídly. Díky Second Run jsem se seznámil s prací s vizionářských režisérů, jako jsou František Vláčil, Raya Martin a další.“  

Peter Strickland je držitel ceny Nejlepší britský režisér a scénárista. Mezi jeho filmy patří Katalin Varga (2009), Berberian Sound Studio (2012) and Pestrobarvec petrklíčový (2014).

 

 

Místo konání:

ICA, The Mall, London SW1Y 5AH

Datum:

Od: 20.9.2015
Do: 24.9.2015

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala