Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.4.2017

Lásky jedné plavovlásky / Poor Cow

" Když byl snímek Lásky jedné plavovlásky poprvé uveden do kin, udělal na mě velký dojem svými vtipnými potřehy, ironií a srdečností. Nechával jednotlivým postavám dostatek času postupně se zcela projevit.. Nebyli jste zde manipulováni jako u amerických filmů a zároveň tu nebyly ani stylistické prvky typické pro francouzské filmy, což bylo příjemné." – Ken Loach

LÁSKZ JEDNÉ PLAVOVLÁSKY, 19:30 pm
Miloš Forman, 1965 | 81 min | Černobílý | 35mm
Fakt, že na jednoho muže spadá 16 žen, Andule v jejím zoufalém hledání lásky moc nehraje do karet. Jednoho dne však její malé továrenské město navštíví švihácký klavírista a dočasně ukojí její tužby. Diváci jsou svědky něžného a humorného zachycení Anduliny cesty, od prvního záblesku nešťastné lásky po nevyhnutelné zklamání. Lásky jedné plavovlásky se okamžitě staly filmovou klasikou české Nové vlny a zajistily Miloši Formanovi jeho první Oscarovou nominaci.
Tato hořkosladká romantická komedie Miloše Formana se rozvíjí jako zábavný film, ale zároveň ostře kritizuje tehdejší totalitní režim. Forman dokázal v jednoduchých situacích vyobrazit důmyslným a laskavým způsobem univerzální ponaučení. Lásky jedné plavovlásky jsou příběhem o, na první pohled, nemožné mladé lásce a mladistvé touze pod tíhou totality. K výjimečné kvalitě snímku také přispěla skvělá kamera Miroslava Ondříčka a práce Ivana Passera (režiséra snímku Intimní osvětlení) na pozici  asistujícího režiséra a scénáristy..

POOR COW, 17.30
Ken Loach, 1967 | 102 min | Barevný | DCP
Tento snímek z Londýna 60. let zachycuje herečku Carol White jako mladou matku Joy. Krásná a svobodomyslná Joy se potýká s hrubým bezohledným manželem (John Bindon), který je dlouhodobě ve vězení.
Joy je nešťastná a v touze po jakémkoli záblesku štěstí se zamiluje do manželova kumpána Dava (Terence Stamp). Nemá však tušení, jaké nedozírné následky bude její láska mít. Loach pečlivě vyobrazuje, jak se Joyin život postupně vymyká kontrole. Samotný snímek skvěle vystihuje za zvuků Donovanovy hudby v pozadí ducha a atmosféru 60. let  a diváky ze stylistického hlediska jistě zaujme improvizovanou spontánností. Vypravěčem celého příběhu je samotná Joy. Snímkem se navíc nese distancovaný ironický podtón.

Cena lístků: £10 / £8 conc. / £6 pro členy
Pokladna: 02037847970
Online booking 

Součást The Image Speaks: Miloš Forman and the Free Cinema Movement (22. – 30. dubna 2017)

Akce je organizována Českým centrem a Close-Up Film Centre.
Ve spolupráci s Národním filmovým archivem, podpořeno společností Techo. 

Místo konání:

Close-Up Cinema, 97 Sclater St, London E1 6HR

Datum:

22.4.2017

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala