Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.4.2018 19:00

…A bude hůř + debata se spisovatelem Janem Pelcem

Syrový a odvážný obraz nespoutaného mládí v Československu sedmdesátých let inspirovaný stejnojmenným kultovním románem a doprovázený hudbou skupin DG307 a The Plastic People of the Universe.

Na severu Čech Olina zrovna pustili z psychiatrické léčebny poté, co si podřezal zápěstí, aby nemusel na vojnu. Jakmile je volný, vrhne se v honu za svobodou do prostředí československého kulturního a společenského undergroundu, světa sexu, drog a  rock’n’rollu. Jeho sny a představy o světě bez nadvlády lidí, kteří mu říkají, co má a nemá dělat, se ale nenaplňují, a tak si je Olin se svými dlouhovlasými kamarády rozhodne splnit na Západě.

Film je inspirován stejnojmenným undergroundovým bestsellerem, jehož autor Jan Pelc sám emigroval do Francie, a poskytuje pravděpodobně jedno z nejsyrovějších svěděctví z období normalizace. Z kultovní knihy se díky autentičnosti Pelcovy zkušenosti, působivým záběrům, skvělým výkonům neherců a díky hudbě undergroundových skupin DG307 a The Plastic People of the Universe stal kultovní film, který se úspěšně představil na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu v roce 2007. Poprvé byl s velkým úspšěchem uveden v roce 2007 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu, kde dokázal, že autentičnost Pelcovy zkušenosti spolu s ohromujícími záběry, neuvěřitelnými nehereckými výkony a hudbou undergroundových skupin DG307 a The Plastic People of the Universe zajistili, že se z kultovní knihy stal kultovní film.

Petr Nikolaev, Česká republika, 2007, 86’
Hrají: Karel Žídek, Radomil Uhlíř, Filip Kaňkovský, Tereza Hofová, Mirek Škultéty, Perla Kotmelová

Po projekci filmu proběhne diskuze se spisovatelem Janem Pelcem o životě v Československu v 70. letech, o tom, jaké to bylo být součástí českého undergroundu a o exilu ve Francii. Karel Šling bude vyprávět o dětství s nálepkou „syna zrádce“ a o disidentském životě kolem Charty 77. Debatu povede novinář Ivan Kytka.


JAN PELC

Jan Pelc je český spisovatel, novinář a představitel českého literárního undergroundu. Roku 1981 emigroval do Francie, kde do roku 1990 pracoval jako redaktor čtvrtletníku Svědectví, který vedl Pavel Tigrid, a podílel se také na programu rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Řídil také knižní edici Světlík a přispíval do řady novin včetně samizdatového časopisu Vokno. Po Sametové revoluci se vrátil do České republiky a pokračoval ve své literární tvorbě.

Jeho styl je typický syrovostí a explicitností, s níž popisuje zejména dekadentní život a ubíjející svět maloměstské revoltující mládeže a lidí z okraje společnosti za normalizace. Jeho nejznámější dílo, třídilný román ...a bude hůř, vydalo v Německu v roce 1985 exilové nakladatelství Index a vyvolalo bouřlivou reakci mezi českou společností v emigraci a veřejností v Československu, kde ho nařkli z pornografie a nedostatku patriotismu. I přesto se Pelc v roce 1985 umístil druhý v soutěži radia Svobodná Evropa o nejoblíbenějšího českého spisovatele. Mimo jiné je také autorem ... a povídky aneb Sexuální mizérie a jiné story (1991), Bez ohňů je underground (1992) – rozhovor s Milanem Hlavsou, členem undergroundové hudební skupiny The Plastic People of the Universe, ... a vyberte si (2004), ...a poslední kouř (2006) a Kauai (2009).

KAREL ŠLING

Karel Šling se narodil v roce 1942 v Londýně jako syn Angličanky, která byla před válkou členkou britské komunistické strany, a Otty Šlinga, odsouzeného k smrti v politických procesech v roce 1952. Právě díky svému otci vyrůstal s nálepkou „syna zrádce“. Poté, co byl jeho otec odsouzen a matka uvězněna,  žil Šling ve vnitřím exilu ve východních Čechách, a do Prahy se vrátil až v 60. letech, kdy byl jeho otec posmrtně rehabilitován. Aktivně působil ve studentském hnutí během Pražského jara v roce 1968, následně se po okupaci přidal k disidentům a a stal se signatářem Charty 77. Kvůli zapojení v disidentském hnutí musel opustit práci v účetnictví a živil se manuálně až do roku 1984, kdy odešel do Anglie za matkou a bratrem.

IVAN KYTKA

Ivan Kytka je stálý spolupracovník  České televize, Rádia Impuls a měsíčníku Xantypa v Londýně. Spolumajitel produkční společnosti Blokmedia Ltd., která krom jiného připravuje rozhlasové dokumentární pořady pro BBC Radio 4 a BBC World Service.

Vstupenky: £7 + rezervační poplatek
Rezervace přes Eventbrite


Součástí: 

HISTORIE NA PLÁTNĚ: 1918 – 2018

a


 

 

 

Místo konání:

Goethe Institut, 50 Princes Gate, Exhibition Rd, London SW7 2PH

Datum:

26.4.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala