Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.2.2020 19:00

Český snář: každodenní život v disentu

*** PANELOVÁ DISKUSE A KŘEST KNIHY *** Rok 1979 a komunistické Československo. Zakázaný autor Ludvík Vaculík, jehož protirežimní manifest posloužil Sovětskému svazu jako záminka pro invazi do Československa, zažívá tvůrčí blok. Začíná si vést deník „o věcech, lidech a událostech“. Vznikne jedinečná kombinace deníku, snáře a naprosto otevřené fikce, ve které hlavní aktéři – on, jeho rodina, milenky a přední osobnosti českého undergroundu, jako byli Václav Havel, Jaroslav Seifert, Ivan Klíma, Pavel Kohout, Jiří Kolář a Daňa Horáková (všichni používají svá skutečná jména), pro současné čtenáře oživují svá dilemata a rozhodnutí. Po čtyřiceti letech vychází tato kniha i v angličtině. Jedná se o naprosto sugestivní literární klenot nastolující nový žánr a zaznamenávající život pod neustálým dohledem, což je v dnešní době nesmírně relevantní.

České centrum Londýn a anglický PEN klub vás zvou na diskusi mezi Geraldem Turnerem, překladatelem Vaculíkova díla, Daňou Horákovou, někdejší disidentskou spisovatelkou, a Jonathanem Boltonem, autorem knihy Světy disentu. Diskusi o podmanivém portrétu života disidentů, literárním dědictví v dobách útisku a roli žen v disentu bude moderovat Rachael Jolley, šéfredaktorka časopisu Index on Censorship.

Vstupné: £6/£4 (zahrnuje nápoj)


Kniha, kterou vydalo nakladatelství Karolinum, bude na místě v prodeji.

Akce se koná ve spolupráci s anglickým PEN klubem a nakladatelstvím Karolinum.

Fotografie © Ludvík Vaculík – dědicové, 1981, 1983, 1990, 2002


   
   


---------------

„Nezařaditelná kniha – historie jako paměti prostřednictvím představivosti jednoho umělce.“
Tom Stoppard 

„Román o naději a beznaději, o neustálém nebezpečí, o podivné snové povaze života v totalitním režimu, o absurditě přítomného civilizovaného žití, o ztrátě domova a rozkladu času a lidské identity, o lásce, o přírodě, o odvaze, o strachu, o smrti.“
Václav Havel

„Skutečně hluboký a vnímavý záznam… skvělý román o životě v současnosti a krizi soudobého lidstva.“
Václav Havel

A Czech Dreambook, přeložil Gerald Turner, doslov napsal Jonathan Bolton, Karolinum, 2019, 572 stran

---------------

Ludvík Vaculík (1926–2015) je jedním z velikánů české disidentské literatury. S psaním začínal jako zpravodaj v rádiu, fejetonista a člen KSČ. Po procitnutí z komunistického klamu zveřejnil v roce 1968 manifest Dva tisíce slov, jímž zaútočil na tehdejší režim a jenž byl jednou z hlavních pohnutek sovětské invaze do Československa. Bylo mu zakázáno publikovat a byl podrobován pravidelným výslechům a domovním prohlídkám. Začal psát v ilegalitě, svou literaturu i literaturu dalších zakázaných autorů vydával ve své vlastní samizdatové edici Petlice a texty pašoval do zahraničí. Mezi jeho díla patří například Sekyra (1966), Morčata (1970), Český snář (1980), Šálek kávy při výslechu: Pražské letopisy Ludvíka Vaculíka (1987).

Panelisté:

Jonathan Bolton je profesor slovanských jazyků a literatur, specializuje se na českou literaturu, dějiny a kulturu. Jeho kniha Světy disentu: Charta 77, Plastic People of the Universe a česká kultura za komunismu je považována za nejlepší anglickou historii české disidentské kultury.

Daňa Horáková je česko-německá novinářka, spisovatelka a bývalá hamburská ministryně kultury. Jakožto signatářka Charty 77 se pohybovala v disidentských kruzích kolem Ludvíka Vaculíka a Václava Havla, se kterým řídila samizdatovou edici Expedice, ve které vycházela díla disidentů. Provdala se za filmového režiséra Pavla Juráčka a v roce 1979 byla nucena emigrovat do Německa. V roce 2018 obdržela Cenu Václava Bendy za boj proti komunismu. V březnu vyjdou její paměti 36 m² aneb o Pavlovi.

Gerald Turner je již od počátku 80. let jedním z předních překladatelů z českého jazyka. Přeložil autory, jako jsou Václav Havel, Ivan Klíma, Milan Šimečka a Patrik Ouředník. V letech 2004 až 2011 byl osobním překladatelem Václava Havla.


Rachael Jolley je oceňovaná šéfredaktorka časopisu Index on Censorship, do kterého pravidelně přispívali Ludvík Vaculík a Václav Havel. Píše pro významné britské i zahraniční deníky (The Times, The Financial Times, The Telegraph, Irish Times, Big Issue, New Statesman a The Guardian). Byla šéfeditorkou think tanku British Future, vedoucí editorkou měsíčníku Business Traveller a editorkou Business Traveller Middle East. Byla v porotě při udílení novinářské ceny Roryho Pecka, pravidelně vystupuje na festivalu literatury a umění Hay Festival a navštívila také pražský Svět knihy. Je spoluautorkou divadelní hry Zavraždění pravdy, kterou uvedlo londýnské divadlo v Greenwichi. V současné době působí jako hostující profesorka žurnalistiky na univerzitě v Sheffieldu.


 

 

Místo konání:

Free Word, 60 Farringdon Rd, Farringdon, London EC1R 3GA

Datum:

20.2.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala