Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.3.2018 17:45

Britská premiéra filmu Masaryk a diskuze s historičkou Dagmar Hájkovou

Jan Masaryk bojuje se svými vnitřními démony a vzpomíná na dramatické události předcházející druhé světové válce. Přesvědčivé historické drama Julia Ševčíka o muži, který se postavil za svou zrazenou vlast, přestože se sám cílil zrazen.

Když jako československý velvyslanec během svého pobytu v Londýně nezíská podporu Velké Británie v období politiky appeasementu, opouští Jan Masaryk po nacistické okupaci Československa svůj bohémský život v Evropě a míří za oceán. V psychiatrické léčebně v New Jersey hledá pomoc v boji se svou frustrací z pocitu zrady a ze života ve stínu svého otce, zakladatele Československa. Film na pomezí dějin a fikce s dějovou linkou, která se volně pohybuje na časové ose mezi lety 1937 a 1939 a mezi Prahou, Londýnem a New Jersey, zobrazuje příběh složitého a citlivého „muže bez národa“ pronásledovaného vnitřními démony, kterému Češi a Slováci začali po BBC přenosu z Londýna během druhé světové války říkat láskyplně „Honza“. Film získal v roce 2016 dvanáct Českých lvů včetně ceny za nejlepší film.

Julius Ševčík, ČR/SK 2016, 114´
hrají: Karel Roden, Oldřich Kaiser, Hanns Zischler, Arly Jover, Eva Herzigová

Rezervace

 


------------------

Po premiéře bude následovat diskuze s historičkou Dagmar Hájkovou z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR a Markem Cornwallem, profesorem Moderních evropských dějina na univerzitě v Southamptonu.

Dagmar Hájková je uznávanou historičkou a spisovatelkou. Na Filozofické fakultě Karlovy univerzity dokončila postgraduální studia se zaměřením na české moderní dějiny, kterým se také jako vědecká pracovnice Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd  ČR  i nadále věnuje . Mimo jiné je také aktivní členkou řady organizací jako například Fóra českých a slovenských studií ve Velké Británii a členkou ediční rady Korespondence T. G. Masaryka.

Mark Cornwall je profesorem na Southamptonské univerzitě a předním britským odborníkem na pozdní habsburské impérium. Zaměřuje se zejména na vzestup a pád českých a jugoslávských oblastí v první polovině 20. století a ze svého postu předsedy fóra českých a slovenských studií ve Velké Británii se snaží podporovat a rozšiřovat akademický výzkum zaměřený na středoevropský region.

------------------

Součástí série Československé století.


  

 

Místo konání:

Gate Picturehouse, 87 Notting Hill Gate, Kensington, London W11 3JZ

Datum:

10.3.2018 17:45

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce

dní předem