Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.11.2016 19:00

Země v pohybu: Filmy z Barmy

Večer věnovaný nedávným sociálním, politickým a kulturním změnám v Barmě očima mladých filmařů. Svobodné volby, rovnost pohlaví a boj s chudobou jsou opakujícími se tématy ve výběru krátkých filmů, který sestavil Igor Blaževič, myslitel, politický aktivista a zakladatel festivalu Jeden svět. Po promítání filmů bude následovat diskuze s barmskými filmaři a odborníky, jejímž tématem bude hodnocením filmů z hlediska paralel mezi Barmou a Českou republikou, přičemž se dotkne i přátelství Václava Havla s Aung San Suu Kyi a přínosu českých filmařů barmským dokumentaristům.

Účastnící diskuze:

Igor Blaževič je neúnavný bojovník za lidská práva bosenského původu žijící v České republice. Účastnil se mnoha humanitárních misí (Sarajevo, Čečensko, Kambodža, Barma, Východní Timor) a společně s manželkou, filmařkou Jasminou Blaževič, režíroval řadu dokumentů (The Refugees of Twenty Years War (2000), Only 500 Deaths (2002), Burmese Prisoners (Barmští vězni, 2002)), jejichž společným tématem je politický útisk. V roce 1999 založil v Praze mezinárodní filmový festival Jeden svět, největší současný filmový festival zabývající se lidskými právy v Evropě. Několik let stál v čele sekce zabývající se lidskými právy v organizaci Člověk v tísni. V posledních pěti letech se Igor Blaževič pohyboval v Thajsku a Barmě jakožto představitel vzdělávacího programu Educational Iniciatives pro barmské aktivisty. Je rovněž jedním z mezinárodních konzultantů pro mezinárodní filmový festival Human Rights Human Dignity v Barmě, na jehož založení se rovněž významně podílel. V současné době pracuje v Prague Civil Society Centre v čele programu změn.

Pavel Seifter byl velvyslancem České republiky ve Velké Británii od roku 1997 do odchodu na odpočinek v roce 2003. Do roku 1968 přednášel v Praze historii, ale po sovětské invazi byl donucen své místo opustit a dvacet let se živil mytím oken. Stal se signatářem Charty 77 a jednou z hlavních osobností Občanského fóra, které si kladlo za cíl bojovat proti totalitnímu režimu a navrátit do Československa demokratické hodnoty. Poté pracoval jako zástupce ředitele Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR a Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. V roce 1993 byl jmenován ředitelem odboru mezinárodních vztahů při Kanceláři prezidenta. V současné době je hostujícím výzkumným pracovníkem v Centru pro studium globální správy na London School of Economics.

Program:

The Little Finger
Shune Lei Thar, Kaung Myat Thu Kyaw, Saw Reagan / Myanmar / 2016 / 35 minut
Portrét kandidátky do parlamentu a obyčejné ženy, která byla zastřelena v průběhu voleb v roce 2015, v kontextu změny, jež mají ve svých rukou voliči.

A Peaceful Land
Sai Kong Kham, Lamin Oo / Myanmar / 2016 / 21 minut
V roce 2005 spustila barmská vláda celostátní kampaň s cílem pěstovat dávivec černý, jedovatou keřovitou rostlinu, již lze využívat při výrobě bionafty. Pěstování této rostliny bylo prezentováno jakožto „národní povinnost“. V zemi mělo podle plánu vyrůst v průběhu tří let na osm milionu akrů plantáží s dávivcem. Výsledkem tohoto radikálního programu bylo zabírání půdy a nucená práce dotýkající se všech koutů země. Tváří v tvář utrpení a bezpráví se čtyři odvážní farmáři z Nat Mauk (region Magway) postavili na odpor a bojovali za svá práva a svou půdu.

I Wanna Go to School
Nyan Kyal Say  / Animation / Myanmar / 2015 / 3 minut
Krátký animovaný film o bratrovi a sestře, kteří sní o tom, že budou společně chodit do školy. Snaží se při tom překonat překážky, jako jsou nerovnost pohlaví, chudoba, zneužívání dětí, dětská práce, obchod s lidmi atp., které jim stojí v cestě ke vzdělání.

A Buffalo Boy
Mai Ah Nway (Ta’ang Chitthu) / Myanmar / 2015 / 12 minut
Krátký fiktivní příběh o chlapci z vesnice Paloung Mountain a tom, jak se stal pastevcem buvolů. Snímek vyhrál cenu Min Ko Nainga a cenu Hantharwady U Win Tin na filmovém festivalu Human Rights Human Dignity v roce 2015.


Pokladna:
020 7479 8940
Online rezervace
Vstupné: £ 10 / £ 8 (snížené)


Ve spolupráci s mezinárodním filmovým festivalem Human Rights Human Dignity, institutem Human Rights Dignity Institute a Ministerstvem zahraničí České republiky.

Mezinárodní filmový festival Human Rights Human Dignity je prvním festivalem svého druhu v Barmě. Jeho cílem je zvyšovat povědomí o lidských právech v Barmě/Myanmaru prostřednictvím filmů a vytvořit prostor pro podporu veřejné diskuze o lidských právech. Tento festival je úzce spjat s filmovým institutem Human Dignity Film Institute, který nabízí vzdělávací programy v oblasti médií a filmu pro mladé filmaře v Yankounu. Festival rovněž každý rok cestuje po barmských městech a vesnicích.


Součástí festivalu Made in Prague.
5. listopadu – 2. prosince 2016
#MadeInPrague

 

 


A Buffalo Boy


A Peaceful Land

 

 

 

Místo konání:

Frontline Club, 13 Norfolk Pl, London W2 1QJ

Datum:

10.11.2016 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala