Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.4.2019 15:00

Bílý ráj: projekce filmu s živým hudebním doprovodem Tomáše Vtípila

Britská premiéra restaurovaného kasovního trháku z roku 1924. V hlavních rolích Anny Ondra jako osiřelá naivka Nina a Karel Lamač coby uprchlý trestanec Ivan.

V zasněženém, nehostinném kraji sirota Nina (Anny Ondra) obsluhuje zákazníky v zájezdní hospodě. Zrovna uprostřed hádky s majitelem podniku vchází do krčmy Ivan (Karel Lamač), odsouzený za zpronevěru, který utekl z vězení, aby donesl lék své umírající matce. Ukrytý před policií ve sklepě hospody Ivan potkává Ninu, která mu pro jeho dobré srdce a pronikavé oči přislíbí pomoc.

Bílý ráj je snímkem z pera tzv. silné čtyřky („Der Starke Vierer“), jedné z nejosobitějších tvůrčích skupin raného československého filmu, jehož členy byli režisér a herec Karel Lamač, kameraman Otto Heller, herečka Anny Ondra a scénárista Václav Wasserman. Důmyslný scénář zajistil filmu mezinárodní úspěch a otevřel dveře do velkého světa hlavním protagonistům.

Československo, 1924, režie: Karel Lamač, 70 min

Film bude promítán za živého hudebního doprovodu Tomáše Vtípila.

--------------------------------

Karel Lamač (1897, Praha, Čechy, Rakousko-Uhersko – 1952, Hamburg, Západní Německo) byl český filmový režisér, herec, scénárista a producent. Režíroval přes sto filmů a před kamerou se objevil ve více než šedesátce z nich. Práce ho z Československa zavedla do Německa, Nizozemska, Belgie, Francie a Anglie. Během první i druhé světové války filmoval novinky ze světa.

Tomáš Vtípil je český hudební skladatel, interpret a producent pohybující se volně mezi alternativním rockem, elektronickou, improvizovanou, současnou hudbou a uměleckým vystoupením. Jeho hudební aranžmá k filmu Bílý ráj je inspirováno tradicí živých hudebních doprovodů k němým filmům a spojuje současnou elektronickou hudbu s klavírními a houslovými improvizacemi a mixážními smyčkami, které podtrhují nejen operetní kolorit postav tohoto melodramatu, ale současně i temnější stránky vyprávěného příběhu.

---------------------------------

2. dubna 2019, 15:30 pm

Barbican Cinema 1, Barbican Centre Silk Street, London EC2Y 8DS

Rezervace vstupenek zde

---------------------------------

Za podpory Barbican Centre ve spolupráci s Národním filmovým archivem.
 

Přihlašte se k odběru emailového newsletteru Českého Centra

 

 

Místo konání:

Barbican Cinema 1, Barbican Centre Silk Street, London EC2Y 8DS

Datum:

28.4.2019 15:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala