Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.2.2017 - 24.2.2017

Black Hole Generation: The Kings Are Back

První londýnská výstava českého tria umělců Black Hole Generation (B.H.G.) ve složení David Krňanský, Martin Lukáč a Julius Reichel. The Kings Are Back (Králové jsou zpět) je výstavou pohledu B.H.G. na současnou kulturu a její tendenci přetížit nás vizuálními stimuly.

9. - 24. února 2017
Zahájení výstavy: 8. února 2017, 18:00 - 21:00, RSVP
The Dot Project, 94 Fulham Road, London, SW3 6HS

OTEVÍRACÍ DOBA
PO - PÁ 10:00 - 18:00
NE 14:00 - 18:00
http://www.thedotproject.com/

Výstava zahrnuje dvanáct nových obrazů a šest tisků Krňanského, Lukáče a Reichela. Obrazy toho hodně naznačují, ale velice málo prozrazují. I když jsou na plátně viditelné nápovědy v podobě šipek, které na něco ukazují a stop, které by mohly vést někam dál, spousta věcí zůstává nevyřešených. Jasné barvy se vždy střetávají s tmavými, které skrývají a zakrývají. Hravé tvary na obrazech Krňanského se skrývají za černou, modrou nebo červenou. Na obrazech Lukáče jsou pak primární barvy ukryty pod černými tečkami. Na Reichelových obrazech se živé oranžové, růžové a žluté střetávají s hlubokými modrými, fialovými a zelenými. Vypadá to, jako by nás díla vyzývala k tomu, abychom něco rozšifrovali, ale zároveň ruší jakýkoli pokrok, kterého dosahujeme. Tisky na plátně vystavené ve spodní galerii odrážení dobu nadvýroby a digitální redukovatelnosti. Jde o pokus o udržování atmosférického stavu obrazů mimo jejich původní prostředí. Tato metoda zároveň i překrývá originály tvorbou nového jazyka prostřednictvím tisku.

Obrazy v kolekci The Kings are Back si zahrávají s našimi očekáváními toho, co od nás obrazy požadují a co požadujeme my od nich. Zatímco díla každého umělce mají jasný styl, z maleb byl navíc vytvořen dialog, který je také nutno chápat jako vizuální spolupráci. I tato vizuální symetrie však nemůže být brána tak, jak se napoprvé zdá. Schválně jsme směrování cestičkami, které nikam nevedou, nebo jsou nám ukazovány symboly, které nemůžeme rozluštit.  I když se napoprvé může objevit symetrie, bližší pohled v díle Black Hole Generation odhalí hlavolamy a hravé narážky.

David Krňanský (narozen roku 1987 v Praze) vystudoval v Ateliéru malby Jiřího Černického a Marka Meduny na UMPRUM. Jeho tvorba zahrnuje malbu, kresbu, koláře a instalace do určitých prostorů. Prostřednictvím své tvorby zkoumá minimalistické motivy a opakování, které nenápadně ukazují na modernismus, zároveň se ale i esteticky vzdalují a reagují s formáty v současné populární kultuře a hudbě. Krňanský naposledy vystavoval svá díla na skupinových výstavách Paintings v pražské Galerii SVIT, B.H.G: Black Hole Generation ve varšavské Galerii Leto, AABBAB- BAACBC v pražské Nové Galeriie a na Českém malířství dvacátého prvního století v deseti obrazech v galerii Měsíc ve dne v Českých Budějovicích.
www.davidkrnansky.com

Martin Lukáč (narozen 1989 v Piešťanech) je malíř v současné době žijící a tvořící v Praze. Lukáčova tvorba často poukazuje, či obsahuje přímé odkazy, na nedávno prošlé estetické formáty, na které narazil během svého dospívání v Bratislavě. Často se objevují předměty či motivy z populární kultury (hudby, sportu, televize) 90. let, které se manifestují prostřednictvím určitého opakování na plátnech. Lukáč dokončil svá studia v Ateliéru malby Jiřího Černického a Marka Meduny v roce 2016. Jeho poslední vlastní výstavy zahrnují No Love all Hate v pražské galerii 35M2 a “Bon Appétit” (společnou výstavu s Davidem Krňanským) v bukurešťské galerii Ivan. Vystavoval mimo jiné také na skupinových výstavách v Národní galerii v Praze – Veletržním paláci (2016), ve varšavské galerii Leto (2016), v I: project space v Pekingu (2016) a v Galerii AMU (2015).
www.lukacmartin.com

Julius Reichel (narozen 1981 in Kaplici) vystudoval UMPRUM. Dříve aktivně maloval graffiti, což stále ovlivňuje jeho snahu o práci na veřejném prostoru. S malbou zachází jako s předmětem a rozšiřuje její definici. Pro Reichela je příležitost příležitostí testovat specifické principy a zákony spojené s galerijními prostory, diváky a principy, na kterých fungují instituce. Jen málokdy vystavuje obrazy či předměty. Namísto toho se snaží (často ve spolupráci s Davidem Krňanským) dodávat komentáře, rámce a významy, které je mohou dostatečně potvrzovat, spojovat a ovlivňovat, míří proto také hlavně na širší obecenstvo. Reichel sám nedávno vystavoval v plzeňské galerii Ve středu a pražské Berlinskej Model i na řadě skupinových výstav.
www.davidkrnanskyandjuliusreichel.tumblr.com

O projektu The Dot Project
The Dot Project je nový inovativní umělecký prostor v londýnském Chelsea. Galerie nachází začínající současné umělce pracující s různou řadou médií, zahrnuje při tom skupinovou tvorbu i tvorbu jednotlivců, a předvádí je z globální perspektivy. The Dot Project novým umělcům nabízí příležitost vystavovat v dynamickém a otevřeném prostoru s výbornou kurátorskou podporou.

 

 

Místo konání:

The Dot Project, 94 Fulham Road, London, SW3 6HS

Datum:

Od: 9.2.2017
Do: 24.2.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala