Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.6.2016 20:15 - 23:00

Boys Who Like To Play With Dolls

Boys Who Like To Play With Dolls choreografů Terezy Ondrové a Peter Šavela se představí na The Light | Intercontinental Drifts, pravidelném měsíčním programu (únor až červenec 2016) setkání špičkových britských a evropských choreografů. Jde o večery nových pohybů, nových vln a nového choreografického terénu.

Vstupné: 10 £
http://www.tripspace.co.uk/event/153/trip-the-light-intercontinental-drifts-5/
 

Boys Who Like To Play With Dolls 

Společnost v nás už od dětství buduje genderové stereotypy. Růžová pro holčičky, autíčka pro kluky, holčičky si hrají s panenkami a kluci nebrečí. Gender, tedy rozlišení pohlaví osobností, je mnohem víc než pouhý biologický či sociální konstrukt. Základem toho, co to znamená být muž či žena, není pouze to, zda tělem koluje estrogen či testosteron, ale jde v podstatě o výsledek sociálního vlivu či rozhodnutí, vzdělání či socializace. 

Vítejte ve světě fantazie, v němž mužský a ženský princip nemusí být totéž co muž a žena. Projekt je výsledkem tvůrčího setkání dvou osobitých choreografů a interpretů, kteří se setkali při úspěšném projekt Much More Than Nothing (Mnohem víc než nic).  Pohyb a tanec se v tomto projektu stává prostředkem pro vyjádření kontrastu mezi projevem těla a duše, mezi genetickým základem a společenskými předsudky ve snaze zpochybnit nejrůznější společenské stereotypy a nahlédnout tematiku genderu čistě fyzicky.

TÝM
Koncept, choreografie a interpretace: Tereza Ondrová, Peter Šavel Light
Scéna: Jiří Hajdyla
Hudba: Kat Graham, Philipoctus de Caserta, Guillaume Dufay
Režie: Karolína Hejnová - danceWATCH
S podporou: Ministerstva kultury České republiky, Českého centra v Londýně

OCENĚNÍ
Mezi nejlepšími tanečními projekty vybranými prestižní sítí Aerowaves pro rok 2014
Druhé místo na festivalu Czech Dance 2014
Nominace na tanečníka roku – Tereza Ondrová, Peter Šavel


O UMĚLCÍCH

Tereza Ondrová - v roce 2006 dokončila studium v oddělení pedagogiky tance na fakultě hudby pražské HAMU. Je zakladatelkou taneční skupiny VerTeDance, ve které také společně s Veronikou Kotlíkovou uskutečnily 16 projektů, z nichž tři získaly nejprestižnější ocenění na české scéně současného tance: Taneční inscenace roku (2005, 2012 a 2014). V roce 2010 získala titul Tanečnice roku. Jako interpretka spolupracovala s DOT 504, Antonem Lahkým, Olgou Cobos, Peterem Mikou, Nirem de Vollfem, Felixem Ruckertem, Thomasem Steyaertem a mnoha dalšími.

Peter Šavel - absolvent bakalářského programu na VŠMU v Bratislavě (specializace na pedagogiku moderního tance) a P.A.R.T.S. v Bruselu v roce 2010. Tančil v projektech významných slovenských i zahraničních tvůrců včetně T. Hauerta, S. Sanchise, D. Zambrana, W. Vandekeybuse či A. T. de Keersmaekera. Po příjetí na P.A.R.T.S. se začal věnovat vlastní tvorbě. S Boys Who Like TO Play With Dolls se do prestižním výběru sítě Aerowaves dostal již potřetí. V současné době pracuje a tvoří v Brselu, kde spolupracuje s Pierrem Droulersem i pracuje na vlastních projektech.

RECENZE

„ (..) musíte být sami sebou, milovat svou vlastní kůži, být rádi, že jsme naživu... Jejich rozechvělé ztvárnění Purcella na samém konci – „Trocha hudby pomalu odčaruje všechny vaše starosti” – je kouzelně pronikavým potvrzením všeho, co toto dílo představuje.“  Mary Brennan, Herald Scotland

Tento projekt si získal uznání po celém světě a není těžké vidět proč (...) jde o velice zajímavé představení s perfektní interpretací.“  Hannah Lucy Baker, Broadway Baby

„Zdá se také, že tanečníci zobrazují postavy procházející svými životy, snažící se porozumět sobě samým a tomu, jak mají komunikovat s ostatními. Kam patří? Chtějí vést či být vedeny?“  Hazel DuBourdiue, TV Bomb

Velice doporučované představení! (...) Silná směs každodenního pohybu, doplněná přístupným a impresivním moderním tancem, která dosáhne svého cíle kritického pohledu na údajnou povahu genderu.“


Trip Space Projects je inovativní kulturní prostor pro moderní tanečníky a představení..  Nachází se ve dvou konvertovaných obloucích v Acton Mews poblíž kanálu Regents Canal v Haggerstonu (Hackney), kde vytváří prostředí, ve kterém se těla, ekologie bytí a společenský kulturní prostor používají prostřednictvím vzdělávání, uměleckých událostí a společenských interakcí. Centrum má navíc program pravidelných večerů velice kvalitních moderních a experimentálních představení, současné choreografie, bohatý kalendář seminářů vedených špičkovými evropskými tanečníky.
www.tripspace.co.uk
http://www.tripspace.co.uk/event/150/trip-the-light-intercontinental-drifts-2/

  

 

Místo konání:

TripSpace Projects, 339-340 Acton Mews, E8 4EA, Haggerston, London

Datum:

11.6.2016 20:15 - 23:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala