Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.7.2014 20:00

Kabaret Bohumil Hrabal

Netradiční večer plný literárních experientů věnovaný Bohumilovi Hrabalovi, jednomu z nejvýznamnějších českých spisovatelů dvacátého století. Jeho díla ožijí ve tvorbě nejzajímavějších britských básníků, umělců, divadelníků a dramaturgů, kteří budou společně objevovat kouzlo hrabalovské poetiky pod vedením kurátora a básníka SJ Fowlera.

Jedna z nejvýznamnějších postav konce 20. století české literatury - Bohumil Hrabal byl spisovatel, pijan, bonviván, avantgardista, v době nacistické okupace železniční výpravčí, obchodní cestující, ocelář, pracovník sběrny, kulisák... Jeho novely (Příliš hlučná samota, Ostře sledované vlaky, Obsluhoval jsem anglického krále) byly za minulého režimu často cenzurovány, ale po pádu komunismu se jeho tvorba rozšířila a jeho díla byla přeložena do bezmála 30 jazyků. Hrabal, který přežil nacistickou i komunistickou okupaci Československa, proti sobě staví tíhu historie lidstva a absurdity všedních dní. Jeho nezapomenutelné knihy, které nemají v české literatuře obdobu, ožijí ve večeru Kabaret Hrabal jako literární experimenty současných londýnských básníků, umělců, dramaturgů i divadelních tvůrců.

Zoe Skoulding (zvuková pouzie), Sarah Kelly (sochy z knih), Joshua Alexander (filmové umění), Stephen Emmerson (performance), Marcus Slease (poezie), Tom Jenks (literární experimenty), Eva Daníčková (scénické čtení) a Lucinka Eisler (divadlo) umožní divákům skrze tento happening poznávat a znovuobjevovat velikána evropské literatury, kterým bezesporu Bohumil Hrabal byl.

Vstupenky: £6 / 7£
www.thehorsehospital.com
http://www.wegottickets.com/event/277944

Moderátor

SJ Fowler je básník, umělec a kurátor.  Ve své tvorbě navazuje na  modernistické a avantgardní tradice, a to skrze poezii, beletrii, zvukové umění, vizuální umění, instalace a performance. Vydal šest básnických sbírek a spolupracoval Tate, Reel Festivals, Liverpool Biennial a London Sinfonietta.  Jeho díla byla přeložena do 13 jazyků. Vystupoval na řadě míst po celém světě, od Mexico City po Erbil v Iráku. Působí jako editor časopisu 3am a je kurátor projektu Enemies (Nepřítelé). Kabaret Hrabal připravoval jako kurátor a zároveň bude večerem provázet.


Účinkující

Josh Alexander umělecky působí v Londýně a věnuje se především experimentálnímu filmu a fotografii. Ve spolupráci s umělcem Lukem Montgomerym,  prezentoval John své práce na řadě různých výstav, například  Joint Ventures (Space In Between, 2012). Je autorem hudebního videoklipu Drowned At Sea od Fairewell. John je rovněž členem skupiny A616, která v současné době pracuje na sérii audiovizuálních děl. V květnu 2014 měl Josh v londýnské Hardy Tree Gallery svou první samostatnou výstavu nazvanou Light on Paper (Světlo na papíře). Pro Kabaret Hrabal připravil vizuální interpretaci hrabalovy knihy Rukověť pábitelského učně.

Eva Daníčková žije v Londýně, kde pracuje jako dramaturgyně, libretistka a překladatelka divadelních her a próz (A. Goldflam, M. Horoščák, Z. Svěrák). Eva vystudovala dramaturgii na Central School of Speech and Drama. V roce 2010 založila Divadlo Boii v roce 2010, dále se zaměřuje na překlad a autorskou dramatickou tvorbu ​​(The Green Room v divadle Etcetera, Boiled Heads v divadle Tristan Bates a další). Pro festival Tête à Tête Opera napsala také dvě opery: The Moonflower (2011) a Insein (2012). Jako dramaturgyně spolupracovala například se skupinou Parrabolla nebo Patrickem Dineenem. Eva také aktivně studuje a překládá české divadelní hry pro britské Národní divadlo a divadlo Royal Court. 

Lucinka Eisler působí jako umělecká ředitelka divadelní skupiny Inspector Sands, kde režírovala  a podílela se na vzniku všech jejich dosavadních produkcí. Vystupovala také v inscenacích Hysteria a That's All There Is a externě v představeních Magic Flute nebo Macbeth – The Abuse of Power. Její režijní počiny zahrnují představení Rock Pool, Portrait of the Ordinary Festival Goer a A Life in 22 Minutes (všechny pro Inspector Sands) či Quiet Afternoon (Stamping Ground Theatre). Jako asistentka režie spolupracovala s Rufusem Norrisem (National Theatre; Young Vic) a v Theatre O. Lucinka také externě působí na Central School of Speech and Drama. Na Kabaretu Hrabal vystoupí s divadelní črtou Fádní odpoledne.

Stephen Emmerson je umělec a autor řady publikací. Vystavoval několikrát v South Bank Centre nebo Farringdon Factory. Na Kabaretu Hrabal se můžete těšit na jeho participativní instalaci, týkající se fenoménu placebo a kontroly jazyka.

Tom Jenks vydal pět básnických sbírek a spoluorganizuje série čtení The Other Room. Na Kabaretu Hrabal představí Tom svůj nový projekt koncepční poezie, inspirovaný Hrabalovými texty.

Sarah Kelly baví se pohybovat na hranici různých uměleckých žánrů, momentálně experimentuje v tvorbě papírových soch. Mimo jiné také publikuje, vystavuje nebo vystupuje, například na London Poetry Festival, v Saison Poetry Library nebo v MACBA. V rámci Kabaretu Hrabal Sarah připravuje sérii papírových soch z knihy Automat svět.

Marcus Slease se narodil v Severním Irsku, v městečku Portadown. V 11 letech se přestěhoval do Las Vegas. Momentálně žije v Londýně, kde vyučuje angličtinu jako cizí jazyk. Jeho poslední knihou je Rides (Blart Books, 2014). Marcusovo vystoupení bude inspirováno texty knih Ostře sledované vlaky a Příliš hlučná samota.

Zoë Skoulding působí jako odborná asistentka na School of English při Bangor University. Diváci se mohou těšit na její zvukové ztvárnění Hrabalovy povídky Diamantové očko. 

Místo konání:

Doors: 8 pm / The Horse Hospital, Colonnade, Bloomsbury, London WC1N 1JD

Datum:

3.7.2014 20:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala