Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

20.2.2015 - 24.2.2015

Bylo nebylo – Česká móda v Londýně

České centrum Londýn a Czech Fashion Council představují „Bylo nebylo“, výstavu pěti českých módních návrhářů a šperkařů, která je součástí International Fashion Showcase 2015 pořádané Britskou radou společně s British Fashion Council jako doprovodná akce únorového London Fashion Week.

Výstava Bylo nebylo představí dámské, pánské a dětské oblečení a doplňky, které navrhlo pět českých módních návrhářů a šperkařů. Jejich práci propojuje téměř archetypální rovina představivosti, jakoby přetvářeli dávno zapomenuté pohádkové krajiny a jejich poetické, někdy zábavné, ale i strašidelné příběhy vepisovali do různých materiálů: látek, kožešin, kovů, kůží a drahokamů. V této instalaci se móda prolíná s fantazií a hrou. Diváci vplouvají do pohádkového světa, kde designové oděvy nosí i opičí králové a horalé (Petra Ptáčková), lišky se proměňují v ženy zdobené perlami a stříbrem ve tvaru květin (Janja Prokić), princové nosí kabáty a prsteny z betonu (Mirka Horká), dětské kresby spontánně přeskakují z papíru na látky šatů (Markéta Martišková) a lesy plné králičích lebek nám připomínají vlastní marnivost (Štěpán Růžička).

Kurátorkou výstavy je Olo Křížová, zakladatelka Czech Fashion Council. Autorem instalace je Studio deFORM.

VSTUP VOLNÝ
otevřeno denně 10:00 - 18:00

MÍSTO:
Brewer Street Car Park, London, W1F 0LA

DATA:
20 - 24. únor 2015

Ilustrační fotografie: Janja Prokič, foto Bet Orten

O DESIGNÉRECH


foto: Vojtěch Veškrna

MIRKA HORKÁ
Mirka se specializuje především na pánskou módu. Vystudovala Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně a vzápětí si otevřela dílnu, která nabízí pánské krejčovské služby. Často spolupracuje se šperkařem Štěpánem Růžičkou. Její návrhy byly prezentovány na několika mezinárodních týdnech módy a designových festivalech, ale díky jejich čistému designu a výtvarné kvalitě také v řadě českých galeriích. Obdřžela cenuTop Style Designer roku 2011 a nominaci na cenu Czech Grand Design Fashion Designer 2013.
www.mirkahorka.com
foto: Martin Dandar
MARKÉTA MARTIŠKOVÁ
Po studiích na VŠVU v Bratislavě se Markéta Martišková přestěhovala do belgických Antwerp, kde začala studovat na Royal Academy of Fine Arts. Antwerpy jsou v současnosti jejím druhým domovem a velkým zdrojem inspirace. Márkéta při navrhování ráda komunikuje skrz symboly, typografii a potisky, objevuje a následně využívá nové techniky. Její kolekce charakterizuje vtip a fantazie. Zájem o dětskou spontánnost a expresivní dětské kresby ji v roce 2014 přivedl k vytvoření první kolekce určené i dětem.
www.marketa-martiskova.tumblr.comfoto: Danica Kovacevic

JANJA PROKIČ
Janja Prokić (1984) je považovaná za jeden z největších šperkařských talentů v České republice. Původem ovšem pochází ze Srbska. Po studiích sochařství a malby na AVU byla přijata do prestižního K.O.V. vedeného Evou Eisler na pražské UMPRUM. Proslavila se detailně propracovanými brožemi, obrovskými náhrdelníky a dalšími doplňky, inspirovanými převážně zvířecí a rostlinnou tématikou a nadpřirozenými silami. Janja obdržela za svou práci několik ocenění, včetně ceny Czech Grand Design za nejlepší šperkařský design. http://www.janjaprokic.com/
foto: Louise Ernandez
PETRA PTÁČKOVÁ
Petra Ptáčková (1987) pracuje v New Yorku, Praze a Paříži, kde také studovala módní návrhářství a objevila svou vášeň pro haute couture. Její návrhy jsou kouzelně pohádkové a znovuobjevují již dávno zapomenuté. U jejích oděvů jde ruku v ruce umělecká tvorba s nositelností modelů. Filosofií tvorby Petry Ptáčkové je hra či hlavolam. Většinu jejích modelů je možné si přizpůsobit nebo změnit jejich velikost. Nedávno představila Petra Ptáčková svou kolekci SS15 na pražském Fashion Weeku a byla vybrána jako supernova, stoupající návrhářská hvězda časopisem HINT. Během roku 2014 prezentovala svou práci na také na MBFW v Amsterdamu, Fashion Clash v Maastrichtu (NL) a na MBFW v Madridu.
http://www.petraptackova.com/© Štěpán Růžička
Štěpán Růžička
Štěpán Růžička je oceňovaným českým designérem a hudebníkem. Studoval v prestižním ateliéru K.O.V. pod vedením Evy Eisler na pražské UMPRUM a absolvoval stáže v Řecku a New Yorku. Jeho práce byla vystavena v galeriích v Praze, Miláně, Mnichově a New Yorku. Odbornou kritiku zaujala jeho kolekce broží nazvaná B-birds a vyrobená z víček od zavařovacích lahví. Jeho práce zahrnuje i návrhy divadelních kostýmů například pro divadlo Archa nebo Alfred ve dvoře. Zároveň je jedním ze zakladatelů a členů hudebních skupin Republic of Two a Piano.
https://www.facebook.com/ruzickastepan

O KURÁTORCE:
Olo Křížová je zakladatelkou Czech Fashion Council, stylistkou, dříve modelkou a pro mnohé umělce múzou. Byla kreativní ředitelkou pražského a bratislavského Fashion weeku a také kreativní ředitelkou Shooting Fashion Stars. K tomu kurátorovala několik módních a designových výstav a přehlídek, například výstavu VOLIERA v Moravské Galerii v Brně. Díky své mezinárodní zkušenosti, skvělé reputaci a bystrému oku je Ola Křížová ideální kurátorkou pro IFS.
www.olo-dressing.cz

O DESIGNÉRECH INSTALACE:
Studio deFORM bylo založeno v roce 2011 Jakubem Pollágem a Václavem Mlynářem během jejich společných studií na UMPRUM v ateliéru produktového designu. Studio deFORM se zaměřuje na produktový design, design nábytku , interiérů, výstavních instalací i na reklamu. Mají rádi výzvy a rádi experimentují s novými přístupy. Snaží se rovnoměrně věnovat jak komerčním tak nezávislým kreativním projektům. Hlavní cíl je pro ně vždy stejný: zlepšit své produkty.
http://www.studiodeform.com

O International Fashion Showcase
British Council a British Fashion Council prezentuje 130 mladých návrhářů ze skoro 30 zemí na největší veřejné módní přehlídce svého druhu. Letos se pořádá již čtvrtý ročník této každoroční akce. Vstup je volný a výstava bude probíhat v Brewer Street Car Park v Londýně během londýnského Fashion Weeku.


Doprovodné akce

Bylo nebylo - otevření výstavy
21. února 2015, 19:00

Umění řemesla - workshop
21. února 2015, 14:00
RSVP: info@czechcentre.org.uk
Vyrobte si módní doplňek za pomoci českých designérů. Není potřeba žádná předchozí zkušenost, materiál bude k dispozici.

Za podpory
Video z loňské International Fashion Showcase


Jakub Polanka; Jesus Gang. Únor 2014, Londýn.


Janja Prokič, foto: Michaela Čejková


Markéta Martišková, foto: Martin Dandar


Mirka Horká, foto: Vojtěch Veškrna


Petra Ptáčková, foto: Louise Ernandez


© Štěpán Růžička

 

Místo konání:

Brewer Street Car Park, London, W1F 0LA

Datum:

Od: 20.2.2015
Do: 24.2.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala