Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.8.2015 - 19.8.2015

Česká showcase na Fringe 2015 v Edinburku: VerTeDance - Korekce

Sedm účinkujících stojí v řadě a touží po svobodě. Vše se sesunuje, naklání a padá a přesto je každá disbalance napravena a vrácena do rovnovážného stavu. Korekce je taneční představení s živým hudebním doprovodem Clarinet Factory, které ukazuje, že dosažení svobody jde často ruku v ruce se ztrátou. Ale zejména představení poukazuje na to, že nedostatek svobody rozhodování má často za následek pohodlí, úlevu, důvěrnou známost a oddanost a někdy dokonce štěstí. Taneční inscenace roku 2014. Ceny Audience Award a Mess Award z Be Festivalu 2015 v Birminghamu.

11. - 19. srpna 2015, 20:15 hod
Zoo Southside, Venue number 82, 117 Nicolson Street, Edinburgh EH8 9ER
Vstupné: £10, zlevněné £8
Rezervace

Uznávaná taneční skupina míří do Edinburku již podruhé. Tentokráts představením, které boří psychologické hranice v postsovětské společnosti.

Pětadvacet let po otevření hranic se česká společnost stále potýká s vnitřními pouty. Žijeme skutečně ve svobodě, když se sami neumíme osvobodit? A nepotřebujeme přesná omezení, abychom svobodu pochopili? Představte si svět, v němž se nemůžete pohnout kupředu i když se o to ze všech sil snažíte a kde tajemná síla mění lidské bytosti v mechanické metronomy.

Sedm tanečníků se v Korekci nehybně zmítá, kráčí bez toho, aniž by učinilo jediný krok, zdráhavě touží po svobodě, láskyplně se nenávidí a slepě hledají cestu ven. Vše se sesunuje,  naklání a padá a přesto je každá disbalance napravena a vrácena do rovnovážného stavu. Účinkující se vlní okolo svých stínů za zvuku minimalistické hudby Clarinet Factory, která vytváří proměnlivé napětí. Naleznou svět za svou hranicí pohodlnosti a budou schopni se s ním srovnat?

Taneční inscenace roku 2014 Korekce  přijíždí na Fringe v Edinburku exkluzivně pouze na devět představení v ZOO Southside a to po vystoupení ve Španělsku, Německu, Polsku a Be Festivalu v Birminghamu.

„Každý detail, každý drobný gag nachází odezvu publika, tento konceptuální projekt je paradoxně velmi komunikativní... Experimentální tortura, jíž vystavil režisér Jiří Havelka sedm tanečníků, zapadá také do současných trendů, pěstovaných momentálně na evropských tanečních scénách.“Nina Vangeli, Divadelní noviny

VerTeDance
Taneční skupina VerTeDance vznikla v roce 2004. Uskupení tvoří tanečnice a choreografky Veronika Kotlíková a Tereza Ondrová (Tanečnice roku 2010) a světelný designér a technický šéf divadla Ponec Pavel Kotlík. Skupina obdržela několik důležitých ocenění, mezi nimi Tanečník roku 2010, Nejlepší světelný design (2012 a 2014) aCenu Divadelních novin (2012 a 2014). VerTeDance jsou jedinou českou skupinou, která získala třikrát nejprestižnější ocenění v oblasti v současného tance – cenu za Taneční inscenaci roku, a to v roce 2005 (Tichomluva), 2012 (Kolik váží vaše touha?) a 2014 (KOREKCE). www.vertedance.org

Clarinet Factory
Představte si hudební dílnu nebo laboratoř, do níž vám dodají trochu klarinetového umění, klasické hudební vzdělání, trochu ethna, jazzu a dejme tomu i minimalismu. Vy dodáte chuť improvizovat, nakoupíte nejmodernější elektroniku a technologie, pozvete zajímavé hosty a začnete zkoumat, tvořit a hlavně komunikovat s posluchači.  Z prostředí, jež vytvoříte,  pak  vzejde svébytný žánr, jenž může mít leccos společného se zavedeným termínem crossover, ale ještě svobodněji se dá vyjádřit jako „hudba bez hranic". www.clarinet-factory.cz


Součást Czech Showcase @ Fringe 2015

Supported by:
Partners: 


Watch the trailer here

  

  

 

 

Místo konání:
Zoo Southside, Venue number 82, 117 Nicolson Street, Edinburgh EH8 9ER
Datum:

Od: 11.8.2015
Do: 19.8.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala