Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.4.2016 - 11.4.2016

Čeští kurátoři na Glasgow Art Biennial

Glasgow International ve spolupráci s Českým Centrem v Londýně přivítají 3 kurátory z České republiky (Tereza Stejskalová, Edith Jeřábková a Ivan Mečl) na kurátorském pobytu v Glasgow v dubnu 2016. V rámci festivalu Glasgow International 8-25.4. se na místo sjedou kurátoři z celého dvěta během speciálního preview víkendu (7-11.4.), který je součástí programu mezinárodních profesionálů.

Program na Glasgow International má za cíl přispět k lepšímu pochopení současného umění v Glasgow a také povzbudit další budoucí mezinárodní propojení uměleckého světa skrze spolupráce, výměny a výstavy. Kurátoři byli nominováni festivalovým týmem a partnerskými organizacemi. Pobyt v Glasgow umožní účastníkům získat nové kontakty na umělce festivalu, kurátory, instituce a galeristy a tím umožní vznik nových spoluprácí v budoucnu.

Tereza Stejskalová
je kritička a kurátorka působící v Praze. V letech 2012-2015 působila jako výtvarná redaktorka v kulturním čtrnáctideníku A2 a webovém deníku A2larm. Od roku 2015 působí v iniciativě tranzit.cz jako kurátorka. Napsala řadu příspěvků do knih, uměleckých katalogů, odborných i neodborných časopisů offline i online (např. http://artalk.cz/http://politicalcritique.org/, http://kaleidoscope.media/). V roce 2014 obdržela Cenu Věry Jirousové pro etablované kritiky. Kurátorovala výstavy v galeriích Tranzitdisplay, Praha; Studio mladých umělců, Budapešť nebo Kunsthalle Bratislava. Spolu s Barborou Kleinhamplovou vydala knihu rozhovorů Kdo je to umělec? (AVU, 2015).

Historička umění Edith Jeřábková, je jednou z nejvýraznějších českých kurátorek současnosti. Snaží se pojmenovat dobové pocity a problémy. Experimentuje s formátem výstavy, například s instalací obrazů. Vystudovala teorii a dějiny umění na Univerzitě Palackého v Olomouci (1990-96). Poté žila v zahraničí. Od roku 2005 působí v České republice jako nezávislá recenzentka (Flash Art, Umělec, A2, Revue Labyrint, Ateliér, Fotograf a další). V letech 2006-8 pracovala jako kurátorka a zástupkyně ředitele v Galerii Klatovy / Klenová. Zde připravila například výstavu Jiřího KovandyKdyž jsem byl malej, hrál jsem si s holkama. Od roku 2010 pracuje v pražské Galerii Fotograf a ve Vědecko-výzkumném pracovišti AVU. Od roku 2011 vede spolu s Dominikem Langem Ateliér veškerého sochařství na VŠUP. 

Ivan Mečl (nar. 1968) je umělec, kritik a organizátor. V devadesátých letech založil nakladatelství Divus vydávající v nepravidelném intervalu a v několika jazykových mutacích časopis Umělec. Mimoto vydává knihy, které „by nikdo jiný nevydal“. V současné době Divus provozuje rovněž kulturní prostor, kde se konají výstavy, koncerty, čtení, divadelní představení či diskuse. 

Glasgow International je světově proslulý festival současného umění konající se každé dva roky představující to nejlepší z lokálního a mezinárodního umění široké veřejnosti. Nadcházející sedmý ročník se koná od 8. do 25. dubna 2016 pod vedením ředitelky Sarah McCrory a i tentokrát bude pokračovat v propagování Glasgow jakožto unikátního centra pro současné vizuální umění. Festival proběhne na několika místech včetně hlavních výstavních prostor a kulturních organizací Glasgow a nabídne účastníkům ambiciozní program obsahující výstavy, eventy, přednášky, preformance a další projekty mezinárodních i domácích umělců.

www.glasgowinternational.org


 


Ilustrační fotografie:  © Glasgow International

 

 

Místo konání:
Glasgow International
Datum:

Od: 7.4.2016
Do: 11.4.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala