Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.8.2008 0:00 - 25.10.2008 0:00

Czechmade: Nová generace sklářů

Výstava českého skla, která představí práce tří českých pedagogů zabývajících se uměleckým sklem: Anny Polanské, Lady Semecké a Martina Hlubučka a jejich studentů.


Info: 012 5289 1450, www.csc.ucreative.ac.uk

Vstup volný
 

Současné tendence v  nejmladším českém skle  představí výstava Czechmade ve Farnhamu. Výstava konfrontuje tvorbu umělců a učitelů Anny Polanské, Lady Semecké a Martina Hlubučka a jejich žáků. Zároveň prostřednictvím tvorby studentů ze sklářské školy v Železném Brodě demonstruje unikátní fenomém českých středních sklářských škol, který je Británii zcela neznámý. Výstava tak přináší osobitý pohled na mladou sklářskou scénu a obraz toho, co se v českém skle právě děje.

 

Koncept výstavy

Výstava profiluje práci třech mladých sklářů a učitelů, Anny Polanské, Lady Semecké a Martina Hlubučka a jejich studentů ze sklářské školy v Železném Brodě a UMPRUM v Praze. Výsledná kolekce skleněných děl odráží poučený pohled kurátorky Yvonny Demczynské na nejmladší českou sklářskou scénu, ale zároveň představuje průřez různých technik a uměleckých přístupů, které návštěvníkům přinášejí bohatý estetický zážitek.

 

Cílem výstavy bylo nejen upozornit na fenomén českých středních odborných sklářských škol, které nám Británie závidí, ale i na unikátní systém výuky na těchto školách, který je založen především na výchově k samostatnému výtvarnému myšlení a ne na v historii běžnému vedení k pouhému řemeslnému napodobování předložených vzorů. Všichni vystavující jsou tak svébytnými autory reprezentujícími rozdílné tvůrčí přístupy.

 

Anna Polanská je zastoupena masívními skleněnými mísami a vázami s atraktivními názvy jako jsou např. Medová velká v zemitých barvách inspirovaných přírodou a krajinou, která ji obklopuje. Polanská působí na škole v Železném Brodě, kde studoval také Michal Šilhán, který je nejmladším vystavujícím umělcem. Šilhánovy práce jako jsou vystavené exponáty Houpací koník a Koník vnášejí do světa skla poetický svět dětských her pomocí humoru a jednoduché formy a barvy.

 

Lada Semecká již úspěšně ve Flow vystavovala v roce 2003 v rámci výstavy Czechmania. Její ateliérová tvorba skla se stále vyvíjí a je provázena velkým technologickým experimentováním. Semecká ve svých dílech citlivě reflektuje vjemy z pozorování přírody, především atmosféru prchavých okamžiků.

 
 

Barbora Vobořilová, Veronika Černá a Radim Langer jsou studenti sklářského studia na UMPRUM v Praze, kde Lada Semecká působí. Barbora Vobořilová studovala malbu na skle v Železném Brodě a nyní studuje na UMPRUM ve studiu Vladimíra Kopeckého. Vystavené foukané válcovité vázy hravým způsobem oživila tradičními folklórními motivy. Veronika Černá vytváří organické formy často inspirované hudbou Bohuslava Martinů. Její skleněný tác s nepravidelnými kalíšky nese přírodní organické formy. Na druhé straně Radim Langer je založením spíš malíř než sklář. Malířský přednes se promítá i do jeho skleněných realizací. Langerovy rotační jakoby měkké foukané vázy na sobě nesou lehkou abstraktní malbu.

 

Martin Hlubuček, který vyučuje v Železném Brodě, vystavuje ve Flow tavené skleněné mísy a vázy se sametově matnými provrchy, které spíše připomínají monumentální skulptury než funkční objekty. Kromě skla se jinak věnuje také nekonvenčnímu ateliérovému šperku a grafickému designu. Jeho bývalá studentka Zuzana Kynčlová nyní studuje na UMPRUM. Její mísy z taveného skla jsou vtipnou reminiscencí na plastové nafukovací předměty, se kterými si hrají děti.


 

 

Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

Od: 26.8.2008 0:00
Do: 25.10.2008 0:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala