Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.3.2018 19:30

Dash Café v Rich Mix - Eutopie: Vysíláno živě z Pražského jara 1968

Před padesáti lety události Pražského jara na chvíli přerušily komunistickou cenzuru a daly tak rozkvést svobodě tisku, rozhlasu, televize i literatury. Březnové Dash Café se zaměří na nevšední statečnost a houževnatost redaktorů Československého Rozhlasu, a to především během invaze Sovětských vojsk v srpnu 1968.

Co se tehdy dělo si během debatního večera spolu s tehdejšími redaktory, filmaři a aktivisty přiblížíme pomocí dobových filmových a zvukových nahrávek. Diskuse se zaměří na schopnost médií  vzburcovat lidi k protestu, a to jak v roce 1968 tak i v současnosti.

Večer odstartuje britská hudební skupina Langham Research Centre,  která je typická autentickým pojetím klasické elektronické hudby. Zároveň tvoří nové skladby, při nichž využívají dobová analogová zařízení. Kapela LRC vznikla v roce 2003 a využívá například pásky na otevřeném navijáku, oscilátory a podomácku vyrobené nástroje  a  vytváří tak zcela nový svět zvuků. Jejich vystoupení pro Dash Café bude obsahovat výběr archivních českých rozhlasových záznamů z doby okupace a zároveň představí i nový materiál inspirovaný Českým rozhlasem - zremixované verze komunistických projevů a zvukové stopy opírající se o tajné sovětské kódované zprávy či vesmírné satelitní přenosy.

Zvláštním hostem večera bude legendární česká rozhlasová a televizní hlasatelka KAMILA MOUČKOVÁ.
Ta jako první v srpnu 1968 oznámila z televizní obrazovky  invazi sovětských vojsk do Československa. Aktivně se účastnila proti-okupačního vysílání jak v televizi, tak v rádiu a kvůli jejímu otevřenému odporu byla v roce 1970 z vysílání stažena a později z Československé televize vyhozena. Do roku 1989 pak pracovala na různých dělnických pozicích. Angažovala se v disidentu a byla jednou z prvních signatářek Charty 77. Na obrazovky se vrátila v devadesátých letech a od roku 1994 spolupracuje mimo jiné s rádiem Svobodná Evropa a je činná v Hnutí pro občanskou svobodu a toleranci (HOST). V roce 2013 obdržela cenu Arnošta Lustiga a prezident ji vyznamenal Medailí za zásluhy. 28. března 2018, dveře se otevřou v 19:00, začátek akce v 19:30
Rich Mix, 35 - 47 Bethnal Green Road, Londýn, E1 6LA


Vstup ZDARMA, prosím rezervujte si místo na dashcafe@dasharts.org.uk     

Událost na Facebooku

O Dash Cafés
Pravidelné hudební, filmové a performační večery s čteními a debatami, které pořádá jednou za měsíc organizace Dash Art v různých místech v Londýně. Akce jsou intimní a neformální a jsou příležitostí k setkávání nových myšlenek, překvapivých pohledů a neobvyklých umělců, kteří přinášejí čerstvý pohled na věc. V současné době sídlí Dash Café v Rich Mixu a probíhá každou poslední středu v měsíci. Od ledna 2018 se navíc zaměřuje na téma Eutopie – co to znamená být Evropanem?
http://www.dasharts.org.uk/events/dashcafes.html

 


skupina LRC

 


Místo konání:

Rich Mix, 35 - 47 Bethnal Green Road, Londýn, E1 6LA

Datum:

28.3.2018 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem