Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.11.2016 19:30

Dejvické divadlo: Teremin

Hra vychází z osudů skutečné postavy, ruského vědce, hudebníka, ale také tajného špiona Lva Sergejeviče Teremina, muže, o kterém prohlásil Robert Moog, že nebýt jeho, nikdy by nedokázal sestrojit syntezátor.

Autor, režie: Petr Zelenka
Hrají: Ivan Trojan, David Novotný, Martin Myšička, Jiří Bábek, Zdeňka Žádníková, Klára Melíšková, Jaroslav Plesl, Eliška Boušková, Pavel Šimčík, Václav Jiráček, Petr Koutecký

Představení bude v češtině s anglickými titulky.

Nominace na cenu Alfréda Radoka za hru roku
Ivan Trojan (Theremin) – nominace na cenu Thálie a Alfréda Radoka za mužský herecký výkon


Lev Teremin
prožil prakticky celé dvacáté století (1896-1993) a jeho život by zasluhoval záznam do Guinessovy knihy rekordů, pokud by existovala kategorie: člověk s nejpozoruhodnějšími životními osudy.
Narodil se v Petrohradě, vystudoval inženýrství, studoval i hru na violoncello. Od počátku dvacátých let se věnoval zdokonalování vlastního vynálezu (thereminvoxu), který byl sestrojený původně jako alarm a jako takový byl i prezentován samotnému V. I. Leninovi v jeho pracovně. Toho neobvyklé zařízení, vydávající tóny na principu elektromagnetického vlnění, zaujalo natolik, že poslal Teremina na koncertní turné po Rusku, otřásaným občanskou válkou. Lenin totiž v thereminvoxu spatřoval ideální nástroj k propagaci plánu elektrifikace Ruska. A tak se vynálezce změnil v hudebníka, kterému se jeho vlastní nástroj stal celoživotním údělem.

Hra Petra Zelenky se odehrává v letech 1928-1938, kdy Teremin pobýval v Americe. Zde zažil triumfální příjezd s napětím očekávaného umělce, slávu vyprodaných koncertních hal, zahájení sériové výroby thereminvoxu, ale také krach newyorské burzy, postupné slábnutí popularity, rozvod s první ženou, tajný sňatek s černošskou tanečnicí a nakonec podivný návrat v roce 1938 do Ruska za zcela nevyjasněných okolností.
Přestože v Americe o něm byli přátelé přesvědčeni, že nepřežil hrůzy Stalinova koncentračního tábora Magadan, Teremin se z něj po roce na popud leteckého konstruktéra Tupoleva vrátil a pracoval pro ruskou tajnou policii až do pozdního věku. Zemřel v roce 1993 v úctyhodných 97 letech.

 


O Dejvickém divadle
Dejvické divadlo oslaví v říjnu 2017 čtvrt století od svého založení. Za tu dobu si vybudovalo pověst jednoho z nejvyhledávanějších a nejnavštěvovanějších českých divadel. Neustále vyprodané divadlo nabízí inscenace různých žánrů, které však mají společného jmenovatele: dobré divadlo se zřetelným názorem a s důrazem na herecké osobnosti. Během své existence se Dejvické divadlo stalo pětkrát divadlem roku, řadu významných ocenění získaly nejen inscenace ale i jednotliví umělci. Každoročně se jméno Dejvického divadla objevuje v nominacích na nejprestižnější divadelní ceny.
www.dejvickedivadlo.cz/en
www.facebook.com/dejvickedivadlo/
www.instagram.com/dejvicke_divadlo/


Vstupenky: £20 - £25 + £1.90 rezervační poplatek
Rezervace online


DEJVICKÉ DIVADLO V LONDÝNĚ
:

UCPANEJ SYSTÉM
6. listopadu 2016
Greenwood Theatre, 7.30 pm
Proč Bůh sedí na střídačce
Podle povídek z knihy a scénáře k filmu Irvina Welshe Acid House
Více...

ZIMNÍ POHÁDKA
7. listopadu 2016
Greenwood Theatre, 7.30 pm
Psychothriller se šťastným koncem
Více...

 

Součást festivalu Made in Prague
5. listopadu -2. prosince 2016
#MadeInPrague

 


Organizátoři:Partneři:
·         nominace na cenu Alfréda Radoka za hru roku

·         Ivan Trojan (Theremin) – Cena Sazky, nominace na cenu Thálie a Alfréda Radoka za mužský herecký výkon

Místo konání:

Greenwood Theatre (King´s College), 55 Weston Street, London, SE1 3RA

Datum:

5.11.2016 19:30

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala