Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.9.2017 - 24.9.2017

Designblok Prague: Another White Story

Designblok každoročně podporuje inovativní designéry z celé Evropy. Malou ochutnávkou toho, co se na Designbloku odehrává, jsme připravili pro letošní London Design Festival. Příběh současného českého porcelánu prostřednictvím pěti renomovaných českých designérů, které si bílá matérie natolik podmanila, že se stala jejich hlavním vyjadřovacím médiem. Pět různých přístupů k porcelánové hmotě, práci s dekorem a používáním technologií. Kam až můžeme s tradičním výrobním materiálem jít? Hra glazur, prořezávání střepu, technického porcelánu, malby a stříkání solí na klasicky vytočené tvary. Tradice vs. inovace.

Kurátoři: Jana Zielinski, Jiří Macek (Designblok)
Architektura: Petr Hák a Markéta Držmíšková Háková
Grafický design: Martina Černá (Imagery)
Vedoucí produkce: Šimon Borecký (Designblok)
Poděkování: Jane Whithers, Tereza Porybná

Milan Pekař a Mi Won Li
Nikdo, kdo pracuje s porcelánem ho snad úplně milovat nemůže. Dělá si co
chce a přinutit ho udělat co chceme hlavně u větších objektů je naprosto strašné.
Používám ho hlavně proto, že vzhledem ke svému čistému a jednoduchému složení příliš neovlivňuje glazury, se kterými pracuji a také proto, že si chci dokázat, že to zvládnu. V této výstavě představuji vázy s metalickými krystaly, které vznikly na základě experimentování s tradiční Čínskou glazurou Temnoku z 12. století, ve které se mi pomocí oxidu Molybdenu daří růst různé druhy metalických krystalů.

Daniel Piršč
Porcelán liji do klasických forem, ale používám několik postupů, od průsvitu přes dekoraci až k prořezávání. Každý z těchto způsobů ukazuje porcelán jako medium v jiném světle a to je zábavné. V této výstavě představuji plastiky se skrytým příběhem, které jsou vyrobeny technikou prořezávání velmi jemného dekoru do střepu.

Roman Šedina
Keramická technologie je náročná výzva, kde napoprvé nic nevytvoříte. Až časem se naučíte o čem to je a začnete tomu rozumět. Obě techniky, které používám – točení a stříkání, částečně vycházejí z běžné malosériové výroby. V točení se jedná právě o tu nedokončenost. Tvar nádherně oživuje.  Stříkaný porcelán nádobu na povrchu zase dramatizuje. Dekorace provedená porcelánovým nástřikem na vytočený tvar je doplněna o nástřik solemi. Dohromady vzniká harmonie a posouvá běžnou užitkovou nádobu do role objektu. Design spočívá v otevřených tvarech jako otevřená náruč nebo symbol vstřícnosti, pohostinnosti, otevřenosti.

Klára Šumová a Michal Bačák (Křehký)
Každá váza vznikla inspirována jinou květinou a také pro jinou květinu, váza jako jeviště pro zářivou krásu květin. Luční kvítí, tulipány, růže, pivoňky, slunečnice, fialky, květy plovoucí na hladině. Květiny, které nejčastěji toužíme mít doma na stole… a příběhy. Třeba o pivoňce, co vyrostla ze slz plameňáků, či o černé růži, s jejichž trny bojují roháči o svou čest. Během kvetení růže bolestné se na okvětních plátcích sráží vzdušná vlhkost v daleko větším množství než na jiných rostlinách tohoto druhu a to i v relativně suchém období roku. Důvodem je nízké albedo černého povrchu květů. Tyto kapky rosy, které v pramíncích stékají z květu růže, zapříčinily vznik mnoha pověstí o růži bolestné, kdy si lidé v minulosti mysleli, že růže pláče pro mrtvé jedince roháče rytířka nebo naříká nad bolestí způsobenou odtrženými trny.

Petr Hák a Markéta Držmíšková Háková
Při tvorbě nového produktu začínáme experimentem, snažíme se vyzkoušet nové možnosti materiálu a objevit krásu detailu. Mnoho nepovedených kusů může otevřít nové možnosti. V případě kolekce Qantum jsme vymysleli systém výroby pěnové keramiky. Snažíme se pomocí jednoduchých geometrických tvarů vytvářet krajiny na stolech a v policích. Samotný materiál používáme jako dekor a forma je oproštěna od dalšího tvarování. Hrajeme si pouze s proporcí a velikostí.  Osobní vesmír na váš stůl.

Ilustrační fotografie: Milan Pekař: Crystaline

Součástí Brompton Design District a London Design Festival

Partneři:Michal Bačák and Klára Šumová: Naše květena (Our Flora)
© Markéta Držmíšková a Petr Hák© Roman Šedina

 

 

 

Místo konání:

4 Cromwell Place, SW7 2JN

Datum:

Od: 16.9.2017
Do: 24.9.2017

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala