Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

6.6.2019 19:00

Eva Jiřičná: Hranice bez hranic

Přednáška Evy Jiřičné, světově známé architektky, jejíž dílo překračuje fyzikální i symbolické hranice. Řeč bude o její práci, zdrojích inspirace i roli intuice v jejím tvůrčím procesu.

Přísně konceptuální principy, silně vyvinutý smysl pro detail, láska k prosvětlenosti a lehkosti. To vše je nedílnou součástí tvorby Evy Jiřičné. Své oblíbené materiály – sklo a kov – splétá v elegantní a přesto funkční tvary, posunující hranice technických možností architektury. Věhlas jí přinesly nejen interiéry obchodů, obytné prostory a skleněná schodiště, ale také zakázka pro londýnské Victoria and Albert Museum, autobusové nástupiště ve stanici Canada Water, knihovna v Leicesteru, Oranžérie na Pražském hradě a mnoho dalších projektů.

Eva Jiřičná je česká architektka, která žije a tvoří v Londýně od roku 1968. Vystudovala architekturu na pražské ČVUT, magisterský titul obdržela na AVU. Než si v roce 1982 založila vlastní studio, spolupracovala na projektu Brighton Marina a na interiérech centrály pojišťovny Lloyd´s. Po pádu komunistického režimu pak založila roku 1999 také architektonické studio AI DESIGN v Praze. Nositelka britského řádu britského impéria je rovněž ambasadorkou České republiky v anketě CZECH TOP 100.  Minulý rok pak získala medaili za celoživotní dílo na London Design Festivalu.

Po přednášce Evy Jiřičné následuje debata moderovaná Peterem Smiskem. 

Peter Smisek žije v Londýně. Jeho články na téma architektury, designu a umění vyšly v časopisech ICON, Disegno, Domus, Frame, Mark, Kinfolk a PIN-UP. Je také editorem sponzorského obsahu na kanálu The B1M, nejrozsáhlejší video platformy zaměřené na stavební konstrukce a architekturu na světě. Vystudoval architekturu na nizozemské Technické univerzitě v Delftu a v minulosti pracoval v oddělení veřejných vztahů v architektonické kanceláři Office for Metropolitan Architecture v Rotterdamu.

Přednáška je součástí London Festival of Architecture  a retrospektivní výstavy Jiřičná v Centru současného umění DOX  v Praze.----------------------------------------


Eva Jiřičná
je česká architektka. Od roku 1968 žije a tvoří v Londýně. Vystudovala architekturu na pražské ČVUT, magisterský titul obdržela na AVU.

V Londýně byla nucena zůstat po invazi sovětských vojsk do Československa v létě 1968. Spolupracovala na projektu Brighton Marina a na interiérech centrály pojišťovny Lloyd´s, než si v roce 1982 založila vlastní studio. Její nadání, pracovní nasazení a neutuchající optimismus proměnily její neplánovaný pobyt v exilu v roky plné úspěchů a prohlubující se vášně pro architekturu a design. Po pádu komunistického režimu se po dvaceti letech vrátila zpět do vlasti. Od té doby se věnuje pedagogické a umělecké činnosti. V roce 1999 založila pražské architektonické studio AI DESIGN a pracovala na mnoha projektech hotelů, univerzit a víceúčelového přednáškového sálu.

Eva Jiřičná se dlouhodobě věnuje také pedagogické činnosti. Je profesorkou na pražské UMPRUM, členkou Royal Academy of Arts, čestnou členkou Royal Society of Arts a držitelkou nejvyššího designérského ocenění Royal Designer for Industry. Je nositelkou řádu britského impéria a má na svém kontě jedenáct čestných doktorátů. Nedávno byla jmenována ambasadorem České republiky v anketě CZECH TOP 100 a minulý rok získala medaili za celoživotní dílo na London Design Festivalu.


--------------------------------------


Vstupné: £7 + rezervační poplatek

Rezervujte zde

Tato akce nemá bezbariérový přístup.

 

Foto: Hotel Josef, Prague © Ivan Němec

S díky Evě Jiřičné a studiu AI DESIGN.

 


Eva Jiřičná, foto: Matěj Slávik


Klenotnictví Boodles, Albemarle Street, Londýn


Klenotnická galerie Bollinger, V&A Museum, Londýn

Foto: Katsuhisa KidaKulturní a kongresové centrum Zlín, Česká republika

Foto: Richard DaviesSchodiště The Miles Stairs, Somerset House, Londýn

Foto: Peter Cook


 

 

 

 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema, 26 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY

Datum:

6.6.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala