Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.5.2017 19:00

Evropská noc literatury s A. L. Kennedyovou

Zamýšení nad evropským autorstvím v kontextu post-Brexitu. V reakci na změny, kterým teď Evropa čelí, může literatura nabídnout nové pohledy na naší identitu, historii a různorodost. Turné evropských spisovatelů vám umožní se seznámit s některými z nejzajímavějších evropských autorů, kteří se s námi podělí o své příběhy a zkušenosti.

Přidejte se k nám během slavnostního večera se skotskou autorkou A. L. Kennedyovou a hosty v Britské knihovně, kterým bude turné zahájeno. Kennedyová bude prezentovat svou úvahu o budoucnosti evropského autorství v kontextu post-Brexitu a na pódiu se k ní připojí Clemens Meyer z Německa a Francesca Melandri z Itálie, debatu bude moderovat Arifa Akbar. Po  akci bude následovat recepce.

A.L. Kennedyová se narodila v roce 1965 v Dundee. Je autorkou 17 knih: šesti literárních románů, jednoho sci-fi románu, sedmi povídkových sbírek, a tří děl literatury faktu včetně Serious Sweet, Day a The Blue Book. Je členkou Královské společnosti umění a Královské literární společnosti a byla dvakrát zahrnuta do seznamu Nejlepších mladých britských autorů, který vyhlašuje literární časopis Granta. Její próza vyšla v řadě jazyků. Získala mnohá ocenění, včetně knižní ceny The Costa Book Awards za rok 2007 a Rakouské státní ceny za evropskou literaturu. Působí také jako dramatička divadelních a rozhlasových her, píše scénáře pro televizi a film. Je esejistkou a pravidelně čte svou tvorbu na  rádiu BBC. Píše pro řadu britských a zahraničních publikací a pro The Guardian Online.

Clemens Meyer se narodil v Halle v roce 1977 a žije v Lipsku. Jeho debutový román, Als wir träumten (Když jsme snili) se objevil v roce 2006 a byl následován Die Nacht, die Lichter (2008), Gewalten. Ein Tagebuch (2010), a jeho románem z roku 2013  Im Stein. Clemens Meyer získal řadu literárních ocenění za svou práci, včetně knižní ceny Leipzig Book Fair Prize v roce 2008. Jeho kniha Im Stein byla vybrána do užšího výběru Deutschen Buchpreis 2013 a získala cenu Bremen Literaturpreis. Als wir träumten (Když jsme snili) adaptoval v roce 2015 Andreas Dresen pro film a soutěžil s ním na filmovém festivalu Berlinale.

Francesca Melandri se narodila v Římě v roce 1964. Začala psát velmi mladá, nejprve pracovala jako scenárista, na filmech a televizních seriálech a na mnoha oceněných dokumentárních filmech. V roce 2010 vydala svůj první román Eva dorme (Eva spí), odehrávající se v příhraničních oblastech severní Itálie a Rakouska, jde o strhující příběh o rodině, odpuštění, konfliktu a hledání pravdy. Román, který získal řadu literárních cen v letech 2010 a 2011, byl přeložen do němčiny, polštiny, francouzštiny a angličtiny. Její druhý román, Più alt del mare, vyšel v roce 2012 a také získal několik literárních cen.

Vstupné: £ 12.00 / £ 8,00

on-line rezervace

------------

Tato akce je součástí Turné Evropských Spisovatelů 2017, projektu EUNIC London koordinovaného Camoes Institutem ve spolupráci s Královskou Literární společností a Britskou knihovnou. Je také podporován Zastoupením Evropské komise ve Velké Británii a EUNIC Global s dodatečnou podporou ze strany Českého centra, Goethe-Institutu, Flanders House, Italského kulturního institutu a Francouzského Institutu.

Turné Evropských spisovatelů se bude odehrávat v průběhu roku 2017 v Londýně i po celé zemi. Zahájeno bude během Evropské noci literatury: A L Kennedy a hosté, projekt zve evropské autory, aby mluvili a setkávali se s diváky na pěti hlavních britských literárních festivalech, stejně jako na celou řadu přednášek a akcí v Britské knihovně. http://europe.org.uk/event/european-literature-night/Clemens Meyer


Francesca Melandri


 

 


Místo konání:

Knowledge Centre, The British Library, 96 Euston Road, London NW1 2DB

Datum:

10.5.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala