Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.5.2019 19:00 - 20:30

Evropská noc literatury: poezie a performance s Olgou Stehlíkovou a Tomášem Braunem

Objevte průsečík mezi poezií a vystoupením v díle Olgy Stehlíkové, vítězky prestižní ceny Magnesia Litera, a muzikanta Tomáše Brauna. V rámci Evropské noci literatury dvojice představí společný projekt Vejce/Eggs, česko-anglické verše rezonující na pomezí poezie, hudby a mluveného slova. V průběhu večera vystoupí také litevský básník a umělec Valts Ernstreits, estonská básnířka nominovaná na Nobelovu cenu Doris Kareva a francouzský muzikant Francois Atlas. Zažijte večer plný toho nejlepšího, co současná literatura nabízí.

Vejce/Eggs (2017) kombinuje stovku česko-anglických veršů Olgy Stehlíkové s hudebním doprovodem Tomáše Brauna. Autorka přirovnává básně k vejcím: nikdy nevíte, co se z nich vyklube. V jejích minimalistických textech do sebe slova navzájem vrážejí a vytvářejí tak nové významy, vyplouvající na povrch díky hře se slovy a humoru a vytvářející zážitek dobrodružný i inspirující. Hlas přednášející básně se prolíná s Braunovou kytarou, banjem a cellem a vytváří vlastní snový svět. K divákovi promlouvá tedy jak básník, tak hudebník.

OLGA STEHLÍKOVÁ je nezávislá spisovatelka, editorka a kritička současné české literatury. Jako editorka se podílela na vzniku mnoha knih ze žánru prózy i poezie. Za svou básnickou prvotinu s názvem Týdny (2014) obdržela cenu Magnesia Litera. V roce 2017 vytvořila ve spolupráci s překladatelem Davidem Vichnarem sbírku Vejce, soubor česko-anglických veršů vydaný společně s gramofonovou deskou doprovodné hudby od Tomáše Brauna. Následující rok vydala další dvě sbírky Vykřičník jak stožár / Exclamation as a Pole a společně s Milanem Ohniskem Za lyrický subjekt / For a Lyrical Subject (pod pseudonymem Jaroslava Oválská). Na letošní rok plánuje vydání dvou knih pro děti.

„Otevřeš oči z černoty do tmy.
Noc je nepřítel, jehož kožní záhyby jsi mnohokrát pročistil táhlým ukazováčkem.“

Vstupenky: £12/£8

Rezervace zde


Akce probíhá ve spolupráci s organizacemi EUNIC, European Writers' Tour a Britskou knihovnou.
  

 

 

 

 

Místo konání:

British Library, 96 Euston Rd, London NW1 2DB

Datum:

14.5.2019 19:00 - 20:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala