Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.4.2017 19:00

Free Cinema (Svobodný film)

Tento program věnovaný výhradně filmům hnutí Free Cinema (Svobodný film) skvěle připomíná Londýn padesátých let minulého století. Refuge England (Útočiště Anglie) Roberta Vase sleduje kroky maďarského uprchlíka z Waterloo, přes West End až na londýnské předměstí. Převážně improvizovaný dokument Lidsay Andersona Everyday Except Christmas (Každý den kromě Vánoc) zachycuje život trhu s ovocem a zeleninou v Covent Garden a oslavuje obyčejné lidi, kteří tam pracují. Karel Reisz pak pravdivě a se sympatiemi zachycuje život teenagerů v jižním Londýně v jednom z posledních filmů z vlny Svobodného filmu. Doplněno rozšířeným úvodem Petera Hamese.

EVERYDAY EXCEPT CHRISTMAS (Každý den kromě Vánoc)
Lindsay Anderson, 1957, 40 min, ČB, 16mm
Lindsay Anderson po svém Free Cinema debutu O Dreamland připravil oslavu života pracujícího lidu v ruchu trhu Covent Garden. Na základě svého úspěšného filmu Momma Don’t Allow producent Karel Reisz získat místo jako režisér reklam pro Ford Motor Company za podmínky, že bude i nadále točit dokumentární pořady. Okamžitě začal spolupracovat s dalším představitelem Free Cinema, Lindsay Andersonem. Stejně jako v předchozím Andersonově O Dreamland, i zde jde o studii života pracujícího lidu. Oproti ironickému pohledu na pobřeží u Margate jde zde však o vřelejší pohled plný uznání vůči tvrdě pracujícím nosičům na trhu Covent Garden. Téměř 40minutový film s výbornou kamerou Waltera Lassalyho je uhlazenější než předchozí filmy Free Cinema, plně však odráží styl a celkový dojem hnutí.

REFUGE ENGLAND (Útočiště Anglie)
Robert Vas, 1959, 27 min, ČB, 16mm
Robert Vas byl sám také uprchlíkem, který do Londýna přijel z Maďarska o tři roky dříve a který k natočení filmu dostal grant od BFI. I přes mírně rušivý mluvený komentář byl film adaptován hnutím Free Cinema pro svůj stylový kontrast protichůdných záběrů a zvuků a důraz na ty, co všechno ztratili. Se svým pohledem na témata, která jsou dnes stejně důležitá, a s nekompromisním pohledem zvenku na nevlídný Londýn 50. let je Refuge England fascinujícím příkladem Svobodného filmu.

WE ARE THE LAMBETH BOYS (Jsme kluci z Lambethu)
Karel Reisz, 1959, 52 min, ČB, 35mm
Pravdivé a přívětivé zobrazení mladíků z jižního Londýna od Karla Reisze se postavilo tehdejšímu mediálnímu obrazu Teddy Boys a bylo jedním z posledních filmů hnutí Free Cinema. Jedním z klíčových znaků filmů hnutí bylo příznivé zobrazení pracující třídy, něco, o čem se filmaři domnívali, že chybí z tehdejší britské tvorby.  Zde členové mládežnického klubu Alford House v Kenningtonu hovoří o svých životech a zájmech. We Are the Lambeth Boys se vyhýbá přímému vyprávění, chlapcům ale dává prostor k vyjádření jejich frustrací a snů, dává jim hlas a citlivě zachycuje nuance jejich každodenních životů. Film má hodně společného s Every Day Except Christmas (Každý den kromě vánoc) od Lindsay Andersona, dalším z děl producenta Leona Cloreho, s podporou od Ford Motor Company pro cyklus Podívejte se na Británii, v 35mm formátu obvyklého kameramana Free Cinema Waltera Lassallyho a střihače Johna Fletchera.

Peter Hames je hostující profesor přednášející film na Staffordshire University.  Jeho knihy zahrnují The Czechoslovak New Wave (Československá Nová vlna), The Cinema of Jan Svankmajer (Filmy Jana Švankmajera) a Czech and Slovak Cinema: Theme and Tradition (Český a slovenský film: Témata a tradice).   Jeho nejnovější tvorbu naleznete v oceněné Fairy-Tale Films Beyond Disney (Pohádkové filmy po Disney).  Je také programovým poradcem Londýnského filmového festivalu BFI.

Vstupné: 10 £ / 8 £ (sleva) / 6 £ (členové Close-Up)
Pokladna: 02037847970
Rezervace online 

Součást The Image Speaks: Miloš Forman and the Free Cinema Movement (22. - 30. dubna 2017, Close-Up)
Organizuje České centrum Londýn a Close-Up Film Centre.
Ve spolupráci se Státním filmovým archivem. S podporou Techo. 

  

 
 

Místo konání:

Close-Up Cinema, 97 Sclater St, London E1 6HR

Datum:

30.4.2017 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala