Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.11.2018 19:00

From You to Me: čtyři generace žen

Umělkyně Tereza Stehlíková uváde v kinosále České ambasády v Londýně výběr svýchkrátkých filmů a společně s Claire Pajaczkowskou bude diskutovat o realitě a mýtech, které obklopují vztah matky s dcerou, síle tradic a feministické psychoanalýze. Přítup Terezy Stehlíkové je dán zejména jejím výzkumem o taktilních možnostech audiovizuálních médií

Časosběrný projekt Stehlíkové se zaměřuje na jedinečná a často složitá propojení čtyř generací žen v její rodině. Každý z jednotlivých filmů zobrazuje jeden malý rodinný rituál, někdy v kombinaci s dialogem v dokumentárním stylu. Zkoumá tak pouta mezi těmito ženami a zároveň se pouští do skrytých kostlivců rodinné historie. Osobními příběhy se nevyhnutelně prolínají stěžejní události posledního století České republiky.

Umělkyně Tereza Stehlíková pracuje jako docentka na Univerzitě ve Westminsteru, obor Still & moving image theory / practice, a jako hostující profesor na Royal Collage of Art. Zde si posléze udělala doktorát a nyní se zde věnuje uměleckému výzkumu o taktilních možnostech audiovizuálních médií i o jejich schopnosti zachytit a evokovat paměť.. Konkrétně se Stehlíková zaměřuje na využití jídla v rámci performací, a zkoumá tak proměnlivou hranici mezi vnitřkem a vnějškem, mezi subjektivitou a objektivitou, a také to, jakou roli hraje smyslová estetika a vrozená paměť při emočních reakcích při její práci. Je také zakládajícím členem mezinárodní skupiny Sensory Sites sídlící v Londýně, která organizujevýstavy, instalace a výzkumné projekty, zabývající se vícesmyslovou percepcí a tělesným prožitkem. Její práci prezentovaly v mezinárodním měřítku filmové festivaly, sympózia a výstavy, ale také nejrůznější publikace jako například časopisy Vertigo, Artisan nebo Go Together Press.
www.terezast.comhttps://cinestheticfeasts.wordpress.com/

Claire Pajaczkowska přednáší o dějinách módy a designu na Škole módního designu v LondýněInstituto Maragoni). Napsala celou řadu knih a esejí, mezi nimi například The Sublime Now (Cambridge Scholars Press, 2009), Shame and Sexuality : Psychoanalysis and Visual Culture ed with Ivan Ward (Routledge, 2008), Editorial Board of Textile, the Journal of Cloth and Culture, and Fashion, Film and Consumption (Berg Publishers). Podílela se také na filmu ‚Sigmund Freud's Dora : a case of mistaken identity‘, a momentálně se věnuje výzkumu mateřských a dalších podpůrných prostředí.

Vstupné: £7 + poplatek za rezervaci
REZERVACE ONLINE

Akce je součástí CZECH100, festivalu českého filmu, divadla, výtvarného umění, designu a hudby pořádaného Českým centrem Londýn u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa (28. října - 9. prosince 2018).


 


Tereza Stehlíková

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema, 26 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY

Datum:

30.11.2018 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala