Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.2.2019 - 3.3.2019

Galerie Kuzebauch na výstavě Collect 2019

Výstava Galerie Kuzebauch na Collect 2019 nese název Glass Rituals a představí instalaci čtyř výrazných sklářských výtvarnic - Kláry Horáčkové, Evy Eisler, Lady Semecké a Vladimíry Klumpar. Kurátorský výběr ukazuje ucelený obraz současného českého ateliérového skla tvořeného „něžným pohlavím". Výběr samotných výtvarnic si pak klade za cíl poukázat na jedinečnost jednotlivých umělkyň a jejich přístupu k tvorbě.

Sklo tvořené ženami je často mnohem odvážnější, experimentálnější a vytvářené za náročných podmínek. To je poselství výstavy, která posunuje hranice vnímání českého skla jako ryze mužské domény. Každá z umělkyň využívá rozdílných technik a vychází z dlouholetých tradic, které přetváří ve svou vlastní uměleckou výpověď. Výstava Glass Rituals je tedy výpovědí o stavu současného českého skla skrze optiku čtyř jedinečných sklářských výtvarnic.

Klára Horáčková experimentuje se sklem i jeho formou. Vytvářením jemných tvarů prosazuje myšlenku evoluce: přírodní i téměř mimozemsky působící objekty z fúzovaného skla tak připomínají skalnaté útvary. Díla Evy Eisler protínají minulost i budoucnost. Skleněné siluety odkazující k archetypům bohyň čerpají inspiraci ze starověkých rituálů a symbolů plodnosti. Lada Semecká vypráví jedinečné příběhy materiálů a jejich původu. Skleněné malby ztělesňují plynulost a fantazijní představy, zatímco objekty z čediče zdůrazňují jeho neobvyklý povrch a značnou odolnost. Vladimíra Klumpar se soustřeďuje na sochy z litého skla, které vycházejí z geometrických či živočišných tvarů. Světlo a hloubka prostoru hrají v její tvorbě zásadní roli.

---------------------------------------

28. února - 3. března 2019

COLLECT 2019
International Art Fair for Modern Craft and Design
Saatchi Gallery, Duke of York's HQ, King's Rd, Chelsea, London SW3 4RY


Doprovodné přednášky (vstup ZDARMA pro návštěvníky COLLECT 2019):

28.2.2019 - 13:00 Booth Talk - Glass Rituals - Eva Eisler & Vladimíra Klumpar (Stand 4.1)

2.3.2019 - 15:00 What is Czech Art Glass? Petr Nový Ligtening Talk


---------------------------------------

Eva Eisler (*1952) je mezinárodně uznávanou sochařkou a produktovou designérkou, také navrhuje nábytek a šperky. Její umělecká činnost vychází z konstrukčních principů, její objekty jsou úzce spjaty se strukturou a nezapřou jedinečný duchovní rozměr díky dodržení „posvátné geometrie“. Její tvorba zahrnuje vše od architekturálních instalací přes umění ve veřejném prostoru až po design výstav. Eva Eisler je rovněž uznávanou kurátorkou a pedagožkou. Vede cenami ověnčený ateliér K.O.V. (Koncept-Objekt-Význam) Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Díla Evy Eisler jsou součástí nejprestižnějších muzejních sbírek po celém světě, mimo jiné v Brooklyn Museum of Art, v Cooper-Hewitt National Design Museum a Metropolitním muzeu v New Yorku, v Renwick Gallery Smithsonova Institutu ve Washingtonu, v Montrealském uměleckém muzeu či mnichovské Pinakothek der Moderne.

Vladimíra Klumpar (*1954) je jednou z nejznámějších českých současných uměleckých sklářek. Mezinárodní věhlas získala díky svým sochám z litého skla, které navazují na tradici Stanislava Libenského, jednoho z velikánů dějin českého sklářství. Je držitelkou prestižních grantů Pollock-Krasner Foundation a Massachussetts Artist Foundation Fellowship. Na její styl a umělecký projev měly zásadní vliv dlouhodobé pobyty v Mexiku a ve Spojených státech. Její díla byla vystavována v galeriích po celém světě a jsou součástí sbírek v Corning Museum of Glass, American Arts and Craft Museum v New Yorku a mnoha dalších.

PhDr. Petr Nový (* 1973) je hlavním kurátorem Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, kurátorem současného skla Galerie Kuzebauch v Praze a působí jako šéfredaktor časopisu Sklář a keramik. Věnuje se historii i současnosti českého skla a bižuterie, jež jsou tématem mnoha jeho výstav, knih, katalogů a odborných textů.

---------------------------------------

Galerie Kuzebauch byla založena roku 2012 v Praze. Soustřeďuje se především na představení studiové tvorby výtvarníků, designérů i řemeslných umělců výjimečných kvalit, kterým pomáhá dosáhnout uznání napříč obory i světadíly. Jejím hlavním zaměřením je současná sklářská tvorba.

Collect London je organizována národní britskou společností pro rozvoj současného umění Crafts Council. Jedná se o jednu z nejprestižnějších výstav užitého umění, na kterou je nezávislou porotou každoročně vybráno na čtyři sta umělců a třicet galerií z celého světa.

 

Otevírací doba:

Od: 28. února 2019
Do: 3. března 2019

28. února: 11:00 – 17:00
1.-3. března: 11:00 – 18:00

Vstup nejpozději 30 minut před koncem otevírací doby.On-line nákup vstupenek zde


Odkazy:
https://www.craftscouncil.org.uk/what-we-do/collect/
http://www.galeriekuzebauch.com/cs_CZ/

 


Lada Semecká, Universe, 2014, litý čedič, 80x80x4 cm, 80x80x4 cm. Foto: Gabriel UrbánekEva Eisler, From the Past – Amber, 2018, Sklo. Foto: Zdeněk Porcal.Vladimíra Klumpar, Orange Wave, 2017, lité sklo, 48x54x29 cm. Foto: Archiv autorky.Klára Horáčková, Evolution Series - White Shoots, 2018, lité sklo, 41x12x12 cm. Foto: Tomáš Slavík

 

Zapište se na e-mail newsletter Českého centra Londýn 

 

 

 

 


Místo konání:

Saatchi Gallery, Duke of York's HQ, King's Rd, Chelsea, London SW3 4RY

Datum:

Od: 28.2.2019
Do: 3.3.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala