Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.9.2014 - 21.9.2014

Český design na London Design Festival: Glassmania: mladé české sklo

Výstava studentů a čerstvých absolventů ateliéru skla a produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze uvede dva rozdílné přístupy ke sklu jako materiálu: jeden čistě průmyslový a druhý umělecký, využívající speciální sklářské techniky i tradiční české sklářské metody v kombinaci se svěžími nápady mladých umělců a designérů.

18. – 21. září 2014
Tent London & Super Brands London
Čt 10:00 – 19:00, Pá & So 10:00 – 20:00, Ne 11:00 – 18:00
http://www.londondesignfestival.com/events/glassmania


Glassmania, Sebastian Kitzberger

Studio Rohyho Plesla představí projekt zaměřený na svobodnější a liberálnější práci se sklem jako materiálem. Ve spolupráci se slévárnou Martina Štefánka studenti experimentovali s náročnými těžko napodobitelnými technikami. Výsledkem jsou kvalitní ruční práce a reprodukce. V rámci výstavy Rony Plesl prezentuje také výběr děl nejnadanějších absolventů ateliéru v letošním roce.

Druhou částí výstavy je soubor prací studentů ateliéru produktového designu Michala Froňka a Jana Němečka. Představuje jiný přístup k tvorbě, a to ve spolupráci s průmyslově orientovanými firmami, které dosahují vysoké kvality za použití designu vysoké úrovně. Mezi vystavenými objekty jsou světelné objekty vyrobené z různých materiálů na bázi různých technologií. Vše vzniklo ve spolupráci s firmou BOMMA.


Ve spolupráci s Bomma - Monika Kořínková

Projekt GLASSMANIA vznikl pod vedením profesorů oboru skla Ronyho Plesla a produktového designu Michala Froněka s Jana Němečka.

Českým designér Rony Plesl promoval na UMPRUM v roce 1990. Od té doby se stal mezinárodně vyhledávaným a oceňovaným umělcem, jehož skleněné objekty mají výsadní postavení v uměleckých sbírkách v Německu, USA, Holandsku a Japonsku. Pravidelně vystavuje v zahraničí a jeho práce jsou k vidění například v interiéru hotelu ZOOM a Bellevue Restaurace. Od roku 2008 je vedoucím ateliéru skla na VŠUP v Praze.

UMPRUM absolventi Michal Froněk a Jan Němeček si společně v roce 1990 založili vlastní studio Olgoj Chorchoj. To se zabývá jak průmyslovým a nábytkářským designem, tak i architekturou a interiérovým designem. V průběhu let byli opakovaně oceněni čestným uznáním v rámci ceny Grand Prix. Jejich práce jsou zastoupeny v soukromých sbírkách, stejně jako ve významných muzeích.

UMPRUM

Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze byla založena v roce 1885. Postupem doby se stala prestižní vzdělávací platformou v oblasti designu, architektury, výtvarného umění, fotografie a filmové animace. Škola vždy kladla důraz na rozvoj a péči o mezinárodně uznávané tvůrčí osobnosti, mezi nejvýznamnějšími jsou to sklářští výtvarníci Stanislav Libenský a František Vízner, výtvarník Ladislav Sutnar a výtvarník a loutkář Jiří Trnka. V současné době existuje šest fakult, které jsou rozděleny do jednotlivých ateliérů pod vedením Ronyho Plesla, Maxima Velčovského, Olgoj Chorchoj, Federica Díaze, Jiřího Pelcla, Liběny Rochové, Evy Eisler a další. Akademie intenzivně pracuje na rozvoji spolupráce s českými výrobci, jako je například automobilka Škoda Auto, výrobce obuvi Botas a Baťa a skláren BOMMA, Ajeto, Preciosa nebo Moser.

www.umprum.com
Facebook: VŠUP - Vysoká|škola|umělecko-průmyslová|v|Praze
Twitter: @UMPRUMKA


Ve spolupráci s Bohem - Filip Dobiás


Český design na London Design Festival

Místo konání:

Tent London & Super Brands London, Hall T2, First floor, Old Truman Brewery, Hanbury Street, London, E1 6QR

Datum:

Od: 18.9.2014
Do: 21.9.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala